9.1 C
Deva
duminică, mai 5, 2024

Autobergamo Deva își pierde supremația în clasament

Gruparea de futsal din Deva a pierdut în etapa a VIII-a cu scorul 2-4, în deplasare la Dunărea Călăraşi.  Primul eșec și Deva pierde poziţia de lider, o înfrângere digerată cu greu ținând cont de faptul că echipa are cel mai valoros lot din campionat.

Dunărea a început senzațional jocul şi după un minut și jumătate a deschis scorul prin căpitanul, Ionuţ Movileanu care a şutat impecabil fără nicio şansă pentru portarul de naţională Vlad Iancu, de la marginea suprafeţei de pedeapsă. Partida a căpătat ritm şi în minutul 12, Dunărea a înscris şi golul 2 prin Robert Vârlan! Revenindu-şi rapid din corzi, Deva a redus din diferenţă în minutul 14 prin internaţionalul moldovean, Sergiu Tacot. 2-1 a fost rezultatul primei părţi, scenariul repetându-se şi în ultimele 20 de minute de joc. Autobergamo nu a cedat, și și-a adus aminte de blazonul său egalând în minutul 26 prin portughezul Carlos Ribeiro care a reluat din apropiere un şut – centrare expediat de Adrian Pânzaru. Ultimele 10 minute au fost cruciale. Deva a atacat şi a căutat breşele pentru golul 3 însă Dunărea a fost atentă şi a ripostat ori de câte ori a avut ocazia. Antrenorul – jucător, Marian Şotârcă a fost omul providențial în minutul 35 când a înscris pentru 3-2! În minutul 36 Răzvan Radu a marcat din jumătatea proprie. Deva a riscat jucând fără portar şi a încasat un gol care avea să devină decisiv pentru victorie. Pentru a nu știu câta oară Deva folosește sistemul de joc fără portar în condițiile în care încă nu au omogenitate în joc, nu sunt „sudați”. Jucătorii sunt mai mult preocupați să-și arate pe teren valoarea tehnică individuală și mai puțin pe cea tactică de joc. Combinațiile și pasele lipsesc uneori din joc, se utilizează mai mult pasa de angajare decisivă pentru finalizare. În condițiile în care scoți portarul de pe teren și aglomerezi inutil careul advers aruncând toate mingile la bătaie, sperând în sclipirea vedetelor, uneori riști nu numai rezultatul unui meci ci și soarta unui întreg campionat, care este cu mult mai valoros și echilibrat față de anii anteriori.

Au marcat: Movileanu 82), R. Vârlan (12), Şotârcă (35), R. Radu (36) / S. Tacot (14), Carlos Ribeiro (26).
Dunărea Călărași: A. Moldovanu – I. Movileanu, M. Plugaru, R. Radu, S. Krstic. Rezerve: E. Cinaru, C. Bejenaru – D. Rotaru, Ion Dumitru, G. Tomescu, R. Vârlan, M. Şotârcă.
Antrenor: Marian Şotârcă
Autobergamo Deva: Vl. Iancu – Ad. Pânzaru, Nuno Viera, Costa Ferreira, Carlos Ribeiro. Rezerve: D. Savu – Cr. Matei, Al – Ioani, Cr. Obadă, Fl. Ignat, S. Tacot.
Antrenor: Florin Ignat
Au arbitrat: Bogdan Sorescu (Piteşti) – Gabriel Stroe (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Ionuţ Robert Stanciu (Buftea). Observator: Frusin Florea (Bucureşti).