10.7 C
Deva
vineri, martie 29, 2024

VICTORIE EXCEPȚIONALĂ. ASU Politehnica – CNS Cetate Deva 2-3 (2-1)

Peste 500 de suporteri timișoreni au asistat la o înfrângere greu de digerat; la 2-1 pentru ei, au avut și un penalty ratat în ultimul minut al primei reprize.

Meciul începe cu gazdele la minge, dar primul șut pe spațiul porții îl are Cetate prin Buzdocea, parcă prevestea spectacolul ce va urma. Îl urmează Marin cu un șut de la 12 m respins în corner de portarul Raț. Scorul este deschis în min. 9, un corner executat de Ghinescu și mingea ajunge la Bădăuță care de la 18 m trimite în vinclul porții. În min. 18 Sulea centrează de pe dreapta în fața porții de unde Băduță o trimite în plasa porții. Era 2-0 și se părea că Timișoara are meciul la discreție, dar Cetate Deva pune încet și sigur stăpânire pe mijlocul terenului și au o posesie prelungită a balonului, ducând jocul mai mult pe banda dreaptă prin Lintaru. Se joacă pe contre de la o poartă la alta dar acțiunile deveenilor sunt mai cursive și mai periculoase. În min. 21 Făgărășanu reduce din diferență înscriind cu capul dintr-o centrare a lui Vajda din corner 2-1.  Axa Făgărășanu-Lintaru-Pribac devine cea mai periculoasă în acțiunile celor de la Cetate. În min. 45 al primei reprize Șăucă atinge balonul cu mâna în careul celor de la Deva iar arbitrul dictează penalty pentru Poli. Execută vedeta Timișorenilor Bădăuță care trimite balonul slab, portarul Raț respingând printr-un reflex remarcabil.

Băduță era la primul penaltiy ratat în această ediție și al doilea al echipei sale. A fost momentul psihologic al partidei în care Timișoara nu s-a putut desprinde și au intrat la cabine cu 2-1, dar cu o echipă obosită rău de tot.

Repriza a doua începe cu echipa din Deva mai hotărâtă iar Șăucă are prima ocazie a părții secunde. Timișoreni prin Băduță încearcă poarta de la 16 m dar fără succes, Raț într-o zi mare, respinde de lângă bară. Prima schimbare în min.55, iese Sulea intră Birău aratând  practic disperarea gazdelor a căror jucători nu mai puteau ține ritmul sufocant impus de atacanții Devei. Parcă mai proaspeți ieșiți de la cabine jucătorii lui Marius Sârbu controlează jocul, timișorenii pierd mijlocul terenului și se văd masați în propria jumătate de teren. Schimbările continuă iese Țugui și intră Giuricici, Vucea îi ia locul lui Ghinescu. În min. 73. Șăucă scapă pe coatraatac pe partea dreaptă pasează în centrul careului la Lintaru care trimite mingea în plasă egalând scorul 2-2. Același Lintaru  într-o acțiune pe partea dreaptă în careul gazdelor în min.75. la un contact cu un jucător advers, cade prea ușor, arbitrul sancționându-l cu simulare și cartonaș galben. Era al doilea în meci și își lasă echipa în 10 oameni pe teren. Misiune ușoară oricărei echipe gazde într-o asemenea situație, dar nu și pentru Timișoara. Cetate Deva  demonstrează încă o dată că este echipa returului de campionat fără înfrângere la al 11-lea meci consecutiv. Doboș se accidentează și joacă cu mâna bandajată, apar cartonașele galbene. Deva face și ea două schimbări pe final de joc, Suciu și Grunță iau locul lui Pribac și Buzducea care iese accidentat de pe teren cu o rană deschisă pe tibie, sângerând. O intrare a lui Vucea în careul Devei se lasă cu o accidentare pe final de meci și a portarului Raț care își rupe un dinte. Și când gazdele nu mai sperau la nimic Făgărășanu în min. 90. pe contraatac cu un șut de la 16 m îl învinge pe Fișteag 2-3. Nici o reacție din partea gazdelor care mai trag  de minutele de prelungire cu frică, iar Deva se impune și este prima formație care pleacă cu toate punctele de la Timișoara în această ediție de campionat și încurcă puțin calculele formației bănățene.

În condițile în care Performaanța Ighiu a câștigat la Metalurgistul Cugir se apropie de liderul Poli la un punct, dar  mai are de jucat doar două meciuri până la final de sezon în timp ce Poli Timișoara mai are trei meciuri. Șanse destul de mici pentru Metalurgistul Cugir la promovare, va fi un final de foc în zona fruntașă a clasamentului.

Imediat după jocul de la Timișoara am felicitat echipa din Deva pentru victorie și am cerut părerea antrenorului Marius Sârbu la cald, care a fost secretul jocului impus de echipa sa. Acesta ne-a relatat:

„Noi muncim de doi ani de zile zi și noapte pentru a ne consolida jocul și pe apărare și pe atac. Am făcut un joc foarte bun, am controlat și prima repriză și pe a doua. Am avut și un pic se șansă la penalty-ul lor ratat, cred că pe joc am meritat victoria. Mă bucur foarte mult pentru atitudinea și jocul băieților, le mulțumesc pentru că dau dovadă de unitate, au respectat planul tactic pregătit și sunt mândru că am reușit să fim de 11 etape neînfrânți și singura echipă din liga a III-a care o învinge pe Poli Timișoara acasă. Nu am avut gesturi obscene, am avut o comunicare OK cu spectatorii din tribune, am auzit comentarile lor, îi felicit pentru spectacolul oferit, precum și echipa gazdă pentru atmosfera deosebit de frumoasă pe care o crează în jurul acestor meciuri. Sunt un antrenor destul de coleric și încerc să transmit această energie și jucătorilor mei. Noi ne-am dorit să facem un joc foarte bun pe atac și apărare și am avut încredere în jucători și în echipă că dacă jucăm ce trebuie, putem controla jocul și putem  câștiga”.

Echipe:

ASU POLI TIMIŞOARA: Fişteag – Ştefanovici, Gălan (cpt), Todorov, Taub – Bilia (85 Stancu), Marin – Sulea (55 Birău), Ţugui (66 Giuricici), Ghinescu (72 Vucea) – Bădăuţă. Antrenor: Sorin Brîndescu.

CNS CETATE DEVA: Raţ – Kelemen, Dosan, Doda, Doboş – Vajda (cpt), Făgărăşanu (90+3 Chelariu) – Şaucă, Pribac (90 Suciu), Buzducea (86 Grunţă) – Lintaru. Antrenor: Marius Sîrbu

Arbitrii: Ciprian Demian (Zalău) – Daniel Popa (Aiud), Daniel Nagy (Mediaş)

Au marcat: Bădăuţă (9,18) –  Făgărăşanu (21, 90), Lintaru (75)