Victorie acasă pentru FC Hunedoara

Într-un meci contând pentru runda a XII-a a seriei a IV-a din Liga a III-a de fotbal, FC Hunedoara, care ocupa poziţia a şasea în ierarhie, a întâlnit, pe stadionul “Michael Klein” din urbea de pe malurile Cernei, pe ACSO Filiaşi, penultima clasată. Hunedorenii veneau la meci cu o oarecare teamă, indusă de faptul că, în acest tur de campionat, din cele cinci partide disputate pe teren propriu, câştigaseră doar una singură, dart, ţinându-se cont că jucau cu o echipă destul de modestă, încă un eşec era de neconceput. Hunedorenii au început decis jocul cu cei de la Filiaşi şi numai o intervenţie in extremis, în primele minute ale meciului, a lui Bălaşa, care a respins de pe linia porţii un şut al lui Tecsi, a făcut ca gazdele să nu deschidă scorul. Însă deschiderea scorului nu a fost amânată prea mult, în minutul 13 FC Hunedoara reuşind modificarea tabelei de marcaj, graţie reuşitei lui tecsi, care a transformat o lovitură de pedeapsă, după ce tot el fusese faultat, în careul oaspeţilor, de N. Sandu. În continuare jocul a decurs într-un singur sens, spre poarta celor din Dolj, şi, în mod firesc, a venit şi cel de-al doilea gol al gazdelor, în minutul 40, marcator fiind acelaşi tecsi, care a reluat, cu capul, din marginea careului mic, o foarte bună centrare expediată de Trăşcan. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar în mitanul secund gazdele, care au practicat un joc pragmatic, au păstrat rezultatul înscris pe tabela de marcaj la pauză, de 2-0, deşi mai puteau înscrie, D. Creciunesc, Drăgoescu, Petresc şi Tecsi ratând bune oportunităţi de majorare a scorului. În urma acestui success, care a însemnat şi prima victorie cu Adrian Iencsi pe banca tehnică, FC Hunedoara a urcat un loc în clasament, ajungând pe poziţia a cincea, dar cu mult în spatele liderului, ASU Poli Timişoara, la nouă puncte distanţă, iar promovarea rămâne, în continuare, foarte departe. Etapa viitoare, antepenultima a turului, FC Hunedoara va sta, din cauza numărului impar de echipe participante, 15, urmând a reveni pe gazon pe 28 octombrie, când vor întâlni, tot pe propriul teren, o altă echipă din Oltenia, Pandurii II Târgu Jiu.
FC Hunedoara – ACSO Filiaşi 2-0 (2-0)
Stadion “Michaek Klein” Hunedoara, spectatori: circa 200
A marcat: Tecsi (min.13 –pen. şi 40)
Hunedoara: Ciubotariu – Petresc, Maghici (min. 89 Gheară), Mardare (cpt.), Trăşcan – Ionicescu, R. Sandu, D. Creciunesc, Bloj (min. 64 Scorobete) – Drăgoescu (min. 79 Bozian), Tecsi. Antrenor: Adrian Iencsi.
Filiaşi: Lascu – Orban, Bălaşa (cpt.), N. Sandu, Mâinerici – Georgescu, Popescu, Obeanu, Moraru (min. 46 Duriţă) – Băla (min. 46 Stoiu), Fotescu. Antrenor: Ionel Luţă.
Arbitri: Răzvan Necrici – Ştefan Lar, Răzvan Soporan (toţi din Baia Mare)