Ripensia Timișoara s-a impus la scor: 4-0 cu Hercules Lupeni în turul I de promovare în liga a III-a

Jocul de la Timișoara începe cu dominarea echipei gazdă Ripensia care în decurs de 12 minute găsește breșa în apărarea Lupeniului și înscrie. Mediop după câteva încercări își reglează „tirul” spre poartă și deschide scorul după o pasă scurtă venită de la Luca. Presiunea și nervii în tabăra Lupeniului se amplifică, nereușind să stăpânească balonul, minerii primesc trei cartonașe galbene rînd pe rând prin Briciu, Harangozo și Ungurianu în min. 38 care comite un henț în careu. Nanu transformă lovitura de la 11 m și ridică scorul la 2-0 pentru trupa din Timișoara. În min. 42 Mediop face 3-0 cu o lovitură de cap din centrarea venită de la Toma, scor cu care se intră la pauză.  Repriza a doua începe tot cu gazdele în atac, atacantul senegalez Mediop aflat într-o formă bună irosește o mare ocazie trimițând pe lângă poartă. În min. 70 același Mediop face hat-trik-ul din pasa lui Zaluschi intrat de trei minute pe teren 3-0. Ripensia Timișoara se impune la scor și face un pas foarte mare spre promovarea în eșalonul al treilea. Hercules Lupeni se poate declara mulțumiță cu scorul final, timișorenii irosind mai multe alte ocazii mari de gol pe parcursul meciului.

Ripensia Timișoara: Rădulescu – Luca, Hecsko, Apro, Toma – Popa (C), Briciu, Francescu, Nanu – Ungureanu – Mediop. Rezerve: Ciui – Popescu, Ștreangă, Stoi, Petrișor, Stancu, Zaluschi. Antrenor: Remus Steop

Hercules Lupeni: Farcaș – Ciorâia, Ad. Roșian, D. Savu, Ungurianu, Harangozo II, Ciocârlan (C), Al. Cojocaru, Firan, M. Filip, I. Roșian. Rezerve: Kiorean, M. Dumitrescu, C. Ursachi, M. Pop, R. Moldovan, Brândușa. Antrenor: Dan Voicu