FOTOGALERIE/HANDBAL FEMININ/LIGA NAŢIONALĂ/Meci cu final neaşteptat

Într-un joc care a contat pentru etapa a XII-a a Ligii Naţionale feminine de handbal disputat ieri la amiază la Deva echipa locală CSM Cetate a învins la limită, scor 29-28, pe Corona Braşov cu un gol marcat în ultima fază.

GOLGHETERELE. Deveanca Natasa Krnic (la minge) şi braşoveanca Aurelia Brădeanu au fost principalele marcatoare în cele două tabere. Foto: CRISTI VATAVU

GOLGHETERELE MECIULUI. Deveanca Natasa Krnic (la minge) şi braşoveanca Aurelia Brădeanu au fost principalele marcatoare în cele două tabere. Foto: CRISTI VATAVU

Finalul jocului cu Corona Braşov, primul din retur, l-a găsit pe patronul Cetăţii Deva, Marian Muntean celebrând victoria în genunchi pe parchetul Sălii Sporturilor cu câţiva suporteri agăţaţi de gât. Tensiunea a fost infernală în ultimele secunde de joc.

Finish interzis cardiacilor

Punctul culminant al jocului s-a consumat în ultimul minut când tabela de scor indica, avantaj de un gol pentru Braşov, scor 27-28. Pe atac poziţional Tasic a restabilit egalitatea pentru a 11-a şi ultima dată, 28-28, cu 27 de secunde înainte de final! însă mingea era la Corona care avea şi superioritate pe teren – Cartaş a fost eliminată.  Dar ca niciodată până ieri în actualul campionat şansa a fost de partea Devei. De două ori! Braşoveanca Laura Chiper a aruncat pe lângă poarta Devei, care pe contraatac a  înscris prin extrema stânga, Nicoleta Rusu. Scor final, 29-28!

Deva şi-a dorit mai mult victoria

Fără internaţionala Valentina Elisei Ardean,  dată dispărută de conducere, Cetate Deva a început bine jocul căruia i-a impus ritmul în primele 25 de minute. Cu Karnic în mână bună  gazdele au avut avantaj şi de 5 goluri în minutul 13, scor 10-5. Însă, s-au văzut conduse la pauză. Braşovencele au avut iniţiativa şi în startul reprizei secunde, dar devencele au ţinut aproape şi au sperat într-un rezultat favorabil până la final iar perseverenţa şi îndrăzneala le-a fost răsplătită cu o victorie de moral, dar mare. Cu acest succes, doar al treilea stagional, Cetate Deva acumulează 12 puncte, şi staţionează pe locul 9 în clasament la 9 puncte de ultima poziţie care duce în play-off.

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

Cetate Deva………………..29 (16)

Poenaru, Miskovic (8 intervenţii) – portari; Krnic – 6 goluri, Tasic (6), Cartaş (6, 1 din 7 metri), N. Rusu (5), Şovar (3), Simion (3) – jucătoare de câmp.

Antrenor: Ioan Băban.

Corona Braşov…………. 28 (18)

Mârcă, Dedu (8 intervenţii)  – portari; Brădeanu – 9 goluri (3 din 7 metri), Pricopi (5), Hotea (4), Chiper (3), Cîrstea (2), Apetrei (2), Tudor (2), Ţăcălie (1) – jucătoare de câmp.  Antrenor: Bogdan Burcea.

Aruncări de la 7m: 1/1 respectiv 3/3. Eliminări: Tasic (2), Krnic, Şovar, Cartaş/Tudor (2), Cîrstea, Raţiu, Manda.

Arbitri: Sorin Dinu şi Constantin Din (Bucureşti/Gorj). Sala Sporturilor din Deva. Spectatori: 700.