HANDBAL FEMININ: Deva a pierdut două puncte în fața Brașovului

Cetate a terminat la egalitate, pe teren propriu, cu Corona, dar putea să și câștige dacă arbitrii nu “tușeau” în fluier

CSM Cetate Devatrans Deva, ocupanta poziției a zecea în Liga Națională de handbal feminin, a jucat vineri seara, în fața propriilor suporteri, cu ACS Corona 2010 Brașov, echipă situată pe locul al treilea.

main 2 (1)

Nu s-a văzut diferența din clasament

În fața unei săli pline, Deva a început curajos jocul, nevăzându-se, pe parchet, diferența de șapte locuri în clasament și deschide scorul. În minutul 5 Cetate a condus cu 3-1 și era pe val, dar a venit o eliminare ușoară la Mihaela Ani-Senocico, iar Corona întoarce rezultatul. Deva revine în avantaj, dar arbitrii, care le-au tratat pe oaspete doar cu cartonașe galbene, mai dictează o eliminare împotriva Cetății, în minutul 10, iar echipa de sub Tâmpa trece la conducere. Se merge cap la cap, nicio combatantă nereușind să se desprindă la mai mult de un gol diferență, iar în minutul 22 se petrece o fază hilară, cum numai împotriva Devei se poate întâmpla. Cei doi arbitri, Adrian Nacu și Adrian Rucoi, ambii din Târgu Mureș, suflă pași, incorectitudinea fiind vizibilă și din vârful Cetății. În mod logic, Deva pleacă pe contraatac, în situație clară de a înscrie, dar cei doi ”fluierași” decid că este oportună, exact în acele momente, ștergerea parchetului din semicercul celor de la Cetate…În minutul 25 se produce și o “minune”, înregistrându-se prima eliminare din tabăra brașovencelor, dar devencele nu profită de avantajul superiorității numerice, iar prima repriză se încheie la egalitate, scor 13-13.

La un fluier de victorie

Mitanul secund începe echilibrat, dar în 5 minute, între minutele 36 și 40, Corona înscrie de de cinci ori fără a primi vreun gol și se distanțează pe tabelă, scor 19-15. Între aceste goluri, trebuie remarcată o fază din minutul 38, când, la scorul de 18-15, brașovencele fac pași în atac, lucru văzut de toată lumea, inclusiv de jucătoarele de la Corona, care se și opriseră, dar arbitrii nu au sesizat iregularitatea, iar oaspetele Devei au încris. De aici începe cursa de urmărire a Devei, Carmen Cartaș făcând, din nou, un meci de zile mari, iar Mirela Suba a realizat câteva parade deosebite în poartă. În minutul 51, Cetate se apropie la un gol, scor 21-22, iar diferența minimă se păstrează. Apoi, în minutul 54 și 30 de secunde Brașovul beneficiază de o lovitură de la șapte metri ușor acordată, pe care a transformat-o excelenta Aurelia Brădeanu, căpitanul echipei naționale, și totul părea piedut. Mai mult, pe acest fond, în minutul 56, la un fault extrem de tare asupra lui Senocico, arbitrii nu acordă eliminarea care se impunea, iar sala a început să fiarbă. Deva se menține în atac, se dictează, în sfârșit, o eliminare, mai mult în compensație, împotriva brașovencelor, iar în minutul 57 Cetate egalează la 25. Cu un minut și cinci secunde înainte de final, Deva înscrie și scorul era de 27-27. Brașovul iese în atac și ratează, iar Deva are mingea. Antrenorii Cetății, Cosmin Hendrea și Ioan Ani Senocico cer time-out când mai erau 22 de secunde de joc. Se revine pe teren și Mihaela Ani-Senocico, după o combinație cu Carmen Cartaș, pătrunde, este blocată de adversare și, totuși, înscrie, când mai erau cinci secunde de joc efectiv. Și tocmai atunci s-a întâmplat ca arbitrii “să tușească în fluier”, expresia fiind cunoscută iubitorilor de handbal și să nu valideze golul pe motiv de pași în fault, deși au mai fost, în cursul meciului, cel puțin zece faze similare…

Aplicare la extrem a regulamentului

Referitor la brigada de arbitri, trebuie făcute câteva considerente. Handbalul este un sport în care există de contact între jucători, iar arbitrii au un rol important în luarea deciziilor la astfel de faze. În plus, în sportul cu mingea mică sunt sancționate și unele greșeli tehnice, iar regulamentul trebuie respectat. Arbitrii mureșeni de vineri au condus “regulamentul în mână” și nu pot fi acuzați că au favorizat una sau alta dintre echipe. În schimb, însă, au împins la extrem aplicarea regulamentului în unele faze, cum sunt cele descrise anterior, în urma acestor decizii jocul Cetății fiind “tăiat”, în vreme ce la acțiuni similare ale Coronei arbitrii au fost mult mai flexibili. Dar, ca să parafrazăm un celebru comic român, așa este în handbal…

La ”cald”

Să revenim, însă, la joc, la finalul căruia stările de spirit erau contradictorii. “Sunt prea nervoasă ca să pot vorbi despre joc și vă mulțumesc că înțelegeți acest lucru”, a spus, după joc,brașoveanca Aurelia Brădeanu, vizibil supărată. Tot supărat era și președintele celor de la Cetate, Marian Muntean, care a declarat următoarele: “Am pierdut două puncte și n-avem ce face, chiar dacă am fost mai buni decît Brașovul. Se putea și mai bine, așteptam mai mult de la Natașa Krnici, dar nu a fost să fie. Acum așteptăm să vedem cine mai ia puncte cu Corona. În schimb, însă, nu am înțeles deloc maniera de arbitraj. Vom analiza arbitrajul la rece, dar consider că am fost dezavantajați. Le felicit pe fete pentru joc”. Etapa viitoare Deva joacă pe terenul liderului, HCM Baia Mare, iar speranțele pentru puncte sunt minime, dar nimic nu este imposibil.