FOTBAL. Crişciorul a învins Petrila în derby-ul etapei în Liga a IV-a

Turul de campionat din Liga a IV-a de fotbal Hunedoara se apropie, încetul cu încetul, de sfârşit, zilele trecute disputându-se antepenultima etapă.

Meciuri încinse în Valea Jiului

În runda a XI-a a Ligii a IV-a de fotbal Hunedoara s-au disputat câteva partide interesante. În derby-ul etapei s-au întâlnit echipele de pe locurile cinci şi trei, Metalul Crişcior Brad şi Inter Petrila. După un joc echilibrat, gazdele au învins cu 2-1, dar în mod oarecum surprinzător au coborât un loc în clasament, iar cei de la Petrila au ieşit de pe podium, fiind acum pe poziţia a patra, ambele echipe având 20 de puncte. Între acestea, pe cinci, tot cu 20 de puncte, a ajuns Gloria Geoagiu, graţie victoriei fără probleme, cu 5-2, pe care au obţinut-o în faţa celor de la Victoria Călan. Pe trei au urcat cei de la Aurul Brad, cu 22 de puncte, profitând, aşa cum mulţi anticipau, de rezultatul meciului dintre Metalul şi Inter, “moţii” câştigând mai greu decât arată scorul, meciul cu CS Vulcan, echipă ce a cunoscut vremuri mai bune. În partida de la Vulcan Aurul a învins cu 3-1, după ce la pauză era 1-1, dar golul de 2-1 l-au marcat când gazdele aveau un jucător mai puţin pe teren, după o eliminare, iar cel de 3-1, în ultimul minut, după ce un alt fotbalist de la echipa din Vale văzuse şi el cartonaşul roşu, “minerii” terminând partida în nouă oameni. Primele două locuri de pe podium rămân aceleaşi, pe poziţia secundă fiind tot Hercules Lupeni, care a dispus, după un meci cu scântei, într-un derby al orgoliilor din Valea Jiului, cu 2-1, pe terenul celor de la Minerul Uricani. La un moment dat, gazdele au părăsit terenul, revenind apoi, oficialii de la Uricani reclamând grave greşeli ale brigăzii de arbitri, în care un asistent, de fapt o asistentă, era dinLupeni. Pe primul loc se menţine, în continuare, Şoimul Băiţa care, cu 29 de puncte, în urma victorie cu 5-0, din deplasare, de pe terenul penultimei clasate, Jiul Petroşani, păstrându-şi, astfel, ecartul de cinci “lungimi” în faţa celor de la Lupeni. Sorul etapei a fost realizat de cealaltă echipă din Petroşani, Universitatea, care a învins, cu 7-2, pe terenul “lanternei roşii”, CNS Cetate II Deva, echipa studenţească îndepărtându-se, astfel de ultimele locuri din clasament. În fine, cel mai echilibrat joc al etapei a fost la Certej, unde Aurul şi Retezatul Haţeg au terminat la egalitate, 3-3, după ce la pauză a fost 2-2, gazdele conducând cu 2-0 şi 3-2, oaspeţii marcând ultimul gol în minutele de prelungire ale întâlnirii. Meciurile penultimei etape se vor disputa sîmbătă şi duminică, ora de începe a jocurilor fiind 11.30, în deschiderea acestora urmând a se desfăşura partidele de juniori.

 

Caseta

Liga a IV-a Hunedoara

Etapa a XI-a, rezultate

AS Aurul Certej – CSO Retezatul Haţeg 3-3 (2-2)

AS Gloria Geoagiu – ASC Victoria Călan 5-2 (3-0)

CS Vulcan – CSA Aurul Brad 1-3 (1-1)

ACS Minerul Uricani – AS Hercules Lupeni 1-2 (1-1)

CNS Cetate II Deva – AS Universitatea Petroşani 2-7 (1-3)

AS Metalul Crişcior Brad – CS Inter Petrila 2-1 (1-1)

CSM Jiul Petroşani – ACS Şoimul Băiţa 0-5 (0-3)

 

Clasament

ACS Șoimul Băița11920371129
AS Hercules Lupeni11731321324
CSA Aurul Brad11713181222
CS Inter Petrila11623321120
AS Gloria Geoagiu11623242120
AS Metalul Crișcior Brad11623151220
AS Aurul Certej11452251617
CSO Retezatul Hațeg11434211515
ACS Victoria Călan11416142013
“U” Petroșani11326202611
CS Vulcan11245162110
ACS Minerul Uricani1122714278
CSM Jiul Petroșani111198354
CNS Cetate II Deva11101012483

 

 

Etapa a XII-a (penultima etapă a turului)

Sâmbătă, 14 noiembrie, ora 11.30

CSA Aurul Brad – ACS Victoria Călan

AS Hercules Lupeni – CS Vulcan

CSM Jiul Petroşani – AS Gloria Geoagiu

CSO Retezatul Haţeg – CNS Cetate II Deva

CS Inter Petrila – AS Aurul Certej

Duminică, 15 noiembrie, ora 11.30

ACS Şoimul Băiţa – AS Metalul Crişcior Brad

AS Universitatea Petroşani – ACS Minerul Vulcan.

Comentarii FB

comentarii


TAG


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

5 × 4 =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
ACTUALITATE
Unde trebuie purtată masca de protecție, în municipiul Hunedoara         Conducerea Consiliului Județean Hunedoara solicită măsuri urgente pentru a pregăti unitățile medicale         Sarmizegetusa Regia, vizitată cu masca de protecție pe față         Tineri reținuți în Călan, după ce au tâlhărit un bărbat aflat sub influența băuturilor alcoolice         Cascada Clocota și Germisara, reperele stațiunii Geoagiu Băi         Copil de 6 ani rănit într-un accident pe DN 66. Familia s-a răzbunat pe șofer și pe echipajul medical         Cum a fost înființat Muzeul Societății de Istorie și Arheologie a comitatului Hunedoara         Scene cumplite în Călan: un bărbat a ajuns în stare gravă la spital, după ce a fost tâlhărit         Cadavrul tânărului dispărut de trei săptămâni în Lacul Cinciș a fost scos la suprafață         Tupeul unui șofer îl va costa scump: a lovit un polițist după ce a fost oprit în trafic         Bărbat condamnat în dosarul morții unui copil de șase ani, din Hunedoara         Polițistă atacată de o tânără într-un bloc din Hunedoara. Agresoarea, mamă a trei copii și însărcinantă, făcea chef în toiul nopții         Adolescentă răpită din Cartierul Muzicanților – Geoagiu         Carte veche din 1863, restaurată la Muzeul Civilizației Dacice și Romane din Deva         Controale ITM Hunedoara în perioada 27 iulie – 2 august 2020         Proiectul tehnic al construcției unui traseu pentru bicicliști în Deva, scos la licitație publică         Un turist și-a dat ultima suflare pe munte, în Masivul Parâng         Mircea Moloț: „Am îndrăgit mereu Țara Hațegului”         Profesori condamnați pentru purtare abuzivă față de elevi         Șase turiști rătăciți în Masivul Retezat