FOTBAL ÎN SALĂ/LIGA 1/Bătută moldovenească!

Autobergamo Deva a început cu dreptul anul competiţional 2014! A învins în deplasare pe Progresul Focşani şi cel puţin până astăzi s-a instalat pe primul loc în clasament. Adrian Moţ a înscris golul numărul 100 pentru Autobergamo în actualul campionat.

A ÎNCHIS TABELA. Adrian Moţ a marcat la Focşani golul cu numărul 100 pentru Autobergamo Deva. Foto: ZIARUL HUNEDOREANULUI

Campionatul Ligii 1 la fotbal în sală din România s-a reluat sâmbătă după-amiază cu jocul dintre Progresul Focşani şi Autobergamo Deva primul al etapei a XIV-a, a treia a returului, încheiat cu scorul de 3-10, la pauză 1-4.

Autobergamo Deva a demonstrat încă odată că este o forţă în futsalul din România. Antrenorii – jucători ai Devei: Robert Matei şi Robert Lupu au făcut ce-au vrut cu defensiva moldovenilor pe care în prima repriză au depăşit-o în dribling şi în combinaţii de patru ori.

La adăpostul avantajului de 3 goluri Deva a început repriza secundă cu “linia a doua” care şi-a făcut datoria din plin. Noua achiziţie din intersezon a “alb-vişiniilor”, Cristian Macingo şi George Ţiglar au urcat scorul la 6-1 în după doar două minute de la reluarea jocului. Măciucă a mai lovit încă odată pentru 2-7 (31’) imitat de Lupu care a “muşcat”  pentru a doua oară din plasa porţii nefericitului Borş (32’).

Ultimele două goluri ale partidei au fost semnate de Robert Matei şi Adrian Moţ care a rotunjit la 100 numărul reuşitelor lui Autobergamo Deva în primul sezon în Liga 1 în care este neînvins (12 victorii şi-o remiză).

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

Progresul Focşani………………3 (1)

Borş – portar; S. Popa, Dumitriu, Ungureanu, Burcăcel, Sava, Ilaş, C. Prodan, G. Sandu, Ciornei, Stratulat.

Autobergamo Deva……………10 (4)

Iancu – portar; R. Matei, Al. Paul, M. Matei, R. Lupu, Mateescu, Cr. Macingo, Ţiglar, Ad. Moţ.

Au marcat: Ungureanu (9’), S. Popa (30’), Burlăcel (34’)/R. Matei (3’, 11’, 16’, 36’), R. Lupu (7’ , 32’), Cr. Macingo (21’, 31’), Ţiglar (22’), Ad. Moţ (38’).

Arbitri: Sebastian Căpăţan (Galaţi) şi Daniel Decă (Brăila).