FOTBAL. Liga a III-a Şirineasa a promovat matematic în liga a doua

Etapa cu numărul 27 din  Liga a III-a o  de fotbal, intermediară,  a adus , cel puțin pentru ACS Șirineasa, formație care joacă pe terenul de la Petroșani, confirmarea că poate accede în eșalonul superior al fotbalului românesc. De altfel, în această etapă ambele formații din județul nostru au jucat în deplasare.  ACS Șirineasa și a asigurat ,cum spuneam, promovarea în eşalonul secund, după ce a câștigat partida din deplasare cu Becicherecu Mic, scor 5 – 0,goluri înscrise de  Iordache (min. 16), Cioiu (min. 34, 38), Dragu (min. 41) şi Mansour (min. 83) . Echipa din Petroșani are acum 10 puncte avans faţă de Naţional Sebiş și  CSM  Lugoj, ocupantele locurilor 2 şi 3 în clasamentul seriei. O altă echipă cu pretenții la promovare, CSM Şcolar Reşiţa, a terminat partida la egalitate,2 – 2 pe teren propriu cu Şoimii Lipova, după ce au fost chiar conduşi cu 2 – 1.

Formația din Deva CNS Cetate a pierdut  cu 2-1 meciul susţinut la Timişora pe terenul celor de la  Centrul Naţional de Pregătire deși devenii au condus  la pauză prin golul marcat în min.21  de Robert Cristian. În repriza secundă jucătorii din Deva  le-au permis timişorenilor să revină în joc şi pe tabelă. Burghele a egalat în minutul 62, pentru ca apoi Chera să aducă victoria gazdelor cu un sfert de oră înainte de final dintr-o lovitură liberă de la 18 metri.

Sorin Cornea, antrenorul echipei devene a declarat după joc: „A fost un antrenament util pentru noi în vederea meciului cu Lugojul din etapa următoare. Vom întâlni o echipă bună, din fruntea clasamentului, iar noi avem nevoie de cele trei puncte pentru a ne atinge obiectivul din acest sezon, locul 6 la sfârşitul campionatului”,.