FOTBAL ÎN SALĂ/LIGA 1/ RESTANŢĂ DIN ETAPA A V-A/Lideri din nou!

Campionii de la Autobergamo Deva au învins pe FK Odorheiu Secuiesc şi au urcat  pe primul loc. VEZI CLASAMENTUL ACTUALIZAT.

12-DERBY

Programat izolat la mijlocul săptămânii jocul restanţă dintre Autobergamo Deva şi FK Odorheiu Secuiesc s-a ridicat uşor la statutul de derbi nu prin prizma locurilor ocupate în clasament de cele două echipe ci mai ales de evoluţia jucătorilor ambelor echipe.

La final victoria a revenit gazdelor care s-au impus la o diferenţă de trei goluri, scor 5 – 2, însă succesul s-a conturat greu în ultimele 15 minute.

La pauză a fost doar 1 – 0 cu golul marcat de antrenorul-jucător Robert Lupu în minutul 16 – şut la colţul lung. Până atunci portarii internaţionali din cele două porţi şi-au făcut datoria din plin respingând minge după minge.

La reluare harghitenii au restabilit egalitatea după doar 48 de secunde prin Czecsi. Echilibrul de pe tabelă mai mult i-a înrăit decât să-i timoreze pe campionii României. Matei cel mare a fost cel mai furios. A făcut 3-1 cu două şuturi din afara careului.

În criză de timp şi împinşi de scor FK a ieşit la atac cu cinci jucători de câmp însă a reuşit doar să reducă din diferenţă prin Szocs. Pe contraatac Obadă – şut cu adversar în spate – şi Cristi Matei (foto la minge) – şut la vinclu – au retezat invincibilitatea Odorheiului Secuiesc şi şi-au făcut golaveraj cât să urce până în fruntea clasamentului. Bravo băieţi!

CASETA TEHNICĂ

Autobergamo Deva ……………….. 5 (1)

Iancu, Caramalău – portari; Fl. Matei, R. Lupu, Cr. Matei, Moţ (cpt.), Obadă, Macingo, Drăgoiu, L. Popescu,  Muntean. Antrenor: Robert Lupu.

FK Odorheiu Secuiesc …………….2 (0)

Klein, Peter – portari; Mihaly, L. Szocs, Monza, Szecsi, Biro, Simion, Birtalan, Kovacs, Tamas – jucători de câmp. Antrenor: Zoltan Jakab.

Au marcat: R. Lupu (16’), Fl. Matei (25’, 28’), Obadă (36’), Cr. Matei (37’)/ Szecsi (21’), Szocs (29’).

Arbitri: Bogdan Sorescu (Piteşti) şi Gabriel Gherman (Bucureşti). Sala Sporturilor Deva. Spectatori: 500.