-0.1 C
Deva
marți, martie 19, 2024

FOTBAL Hunedoara a câştigat meciul cu Cărbuneştiul

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele contând pentru etapa a patra din Liga 3 de fotbal.

În seria a IV-a, CS Hunedoara a întâlnit, acasă, pe stadionul „Michael Klein”, pe Gilortul Târgu Cărbuneşti.

Prima parte, dominată clar de gazde

La prima vedere, partida părea a fi una lejeră pentru hunedoreni, adversarii lor de sâmbătă, gorjenii de la Cărbuneşti, fiind printre echipele care nu câştigaseră vreun meci în acest campionat, fiind pe penultima poziţie, cu un singur punct. Dar pe teren lucrurile au stat altfel, oaspeţii începând bine jocul şi ratând o ocayie la prima acţiune, prin Meliţă. Hunedorenii intră şi ei în joc şi Vasinc nu ajunge la o centrare bună a lui Blo. Apoi, în minutul 9, după un contact în careu între Bloj şi Dolcescu, gazdele cer penaltz, dar nu se acordă nimic. Hunedoara mai ratează trei ocazii, prin Bloj, Marinca şi Vasinc, dar şi oaspeţii ameninţă poarta lui Dumitrescu, dar lovitura liberă executată de Codin nu produce efecte pe tabela de marcaj. Scorul se deschide în minutul 33, acest lucru fiind reuşit de către cei de la CS Hunedoara, prin Bloj, care a reluat în poarta golală o minge lobată peste Jianu, goal-keaper-ul advers, de către Cristian. Gazdele se menţin în atac şi, după o ratate mare a lui Iacob, îşi dublează avantajul în minutul 37, prin Vasinc, cu un şut spectaculos din marginea careului mare, fără speranţe pentru portarul celor de la Gilortul Târgu Cărbuneşti. Şi cum până la pauză nu s-a mai înscris, CS Hunedoara intra la vestiare cu un liniştitor 2-0.

Repriza a doua, controlată de oaspeţi

La reluare, însă, de la cabine au ieşit, parcă, alte formaţii. Cei de la Cărbuneşti nu au arătat deloc ca o echipă din coada clasamentului şi au presat continuu, ratând, pe rând, prin Almăşan, Meliţă, Codin, Paştiu şi puştiul de 17 ani Gâlceavă, dar nu au reuşit să înscrie. Puteau, însă, să o facă gazdele, contrar cursului jocului, în minutul 85, când un şut – centrare a lui Tecsi a lovit transversala gorjenilor. În cele din urmă, chiar dacă Gilortul a avut o bară la ultima fază a meciului, prin Meliţă, CS Hunedoara a câştigat, muncit, dar meritat, cu 2-0, şi urcă în clasament pe locul şase, cu tot atâtera puncte şi golaveraj +1, în vreme ce Gilortul a rămas tot pe locul 15, penultimul, cu un singur punct şi golaveraj – 5. Pentru CS Hunedoara, în jocul cu Gilortul Târgu Cărbuneşti, au jucat: Dumitrescu – Ciucurescu, Kovacs, Radicof, Cr. Creciunesc –  Iacob (min.46 Scarlat),Marinca – D Creciunesc(min. 65Burlacu), Bloj(min.75 Tecsi), Cristian – Vasinc (min. 85 Petrescu).