Doar locul 4 la final, pentru Știința Petroșani la rugby

Ştiinţa Petroşani a terminat pe locul al treilea turneul contând pentru etapa a patra din Campionatul Naţional de Rugby în 7 (CNR7), turneu disputat la Bârlad şi visa frumos la un loc pe podium în ultimul turneu disputat la Galați.

Nu a fost să fie așa, au fost 4 puncte greu de recuperat pentru Știința în fața echipei din Bârlad care a ieșit la final pe locul al treilea.

Titlul de campioană a revenit grupării de la malul Dunării, RCM Galați care a devansat-o în clasamentul final pe CS Năvodari. Galațiul şi-a adjudecat trei etape din cele cinci disputate în această ediție. Disputa pentru locurile 3-4, a etapei de la Galați a fost câștigată de RC Bârlad care s-a impus în fața Științei Petroșani, în timp ce finala dintre RCM Galați și CS Năvodari s-a terminat la egalitate, 12-12, punctele acumulate însă plasând echipa gazdă pe prima poziție a clasamentului rundei, respectiv a ierarhiei generale.