Derby-ul ligii I la Futsal, câștigat de Autobergamo Deva

Autobergamo Deva a debutat cu o victorie în noua ediție a ligi 1. Vișinii au câștigat în deplasare la rivala Informatica Timișoara, scor 3-2 (2-0) și au luat toate cele trei puncte.

Puțini spectatori în tribunele sălii Constantin Jude, cunoscută sub denumirea de Sala Olimpia din Timișoara cu o capacitate de 2.200 de locuri. În tribune mai mult și-au făcut prezența făcând galerie, echipele de fotbal Politehnica Timișoara I și II și deasemenea echipa Baschet Club Timișoara, aflându-se printre cei aproximativ  300 de spectatori prezenți. Devenii au înscris două goluri la mijlocul primei reprize, iar în debutul părții secunde au profitat de o eroare în apărare și s-au desprins la 0-3. Timișorenii au marcat de două ori în jumătate de minut și și-au creat destule ocazii la poarta adversă, printre care și patru bare, dar nu au găsit drumul spre gol, iar deținătoarea Cupei și a Supercupei a plecat cu toate cele trei puncte din Timișoara.

Patru bare și apărarea Autobergamo Deva rezistă atacurilor pe final de joc

Scorul s-a deschis prin Florin Ignat cu un șut de la vreo 20 m lateral dreapta, Matei a majorat scorul printr-o lovitură de la 10 m pentru 6 greșeli personale comise de Informatica.  Deva a mai avut o lovitură de la 10 m ratată și s-a intrat la pauză cu 2-0. După pauză portughezul Coco Nuno Vieira a recuperat o minge de la Rakici și a înscris plasat 3-0. La acest scor Obadă a scăpat singur cu portarul și a tras peste poartă. Informatica îşi revine, reuşeşte de două ori să marcheze prin Valadares, cu ajutorul lui Al-Ioanei care comite un 6 m în careu și timișorenii reduc din diferență. Timișoara domină jocul pe final, Deva a mai avut una două posibilități pentru a se desprinde și Janjic reduce din diferență ducând scorul la 3-2.

„Am dominat clar jocul, am condus în prima repriză cu 2-0 la pauză, la începutul reprizei a doua s-a făcut 3-0. După aceea din păcate am avut pe final o cădere care pe mine asta mă nemulțumește puțin, inexplicabilă, gazdele au redus scorul la 3-2 și ne-au dominat a doua repriză. S-a terminat 3-2 pentru noi, dar primele 30 de minute am dominat clar, după aceea Informatica a înscris destul de norocos, apoi un 6 m pentru ei, părerea mea e că nici nu l-a atins pe jucătorul de la ei, și s-a făcut 3-2. Important este că am câștigat, important este că am plecat bine, Informatica Timișoara este principala noastră rivală”, a declarat Dorin Popa, președintele Autobergamo Deva.