Cosmin Gărleanu, vicecampion european la box, U-22

România a cucerit două medalii de argint în ultima zi a Campionatelor Europene de box Under-22 de la Vladikavkaz (Rusia). Duminică, hunedoreanul Cosmin Gîrleanu (20 de ani), a fost învins la puncte în finala categoriei de 49 de kilograme, de rusul Volodia Mnatsakanian, iar Alina Gabriela Ene a fost învinsă în finala categoriei +81 de kilograme de rusoaica Kristina Tkaceva.

„Vă mulțumesc tuturor celor care m-au susținut! Am pierdut, din păcate, dar nu în ring, ci în fața arbitrilor. Așa este când boxezi cu un rus la ei acasă. Cine a văzut meciul știe despre ce-i vorba! Nu sunt supărat, știu că eu sunt campionul! Hai România! Vă mulțumesc tuturor!”, a scris Cosmin Gîrleanu, pe Facebook.

Cosmin Gîrleanu este legitimat la CSȘ Hunedoara și este antrenat de Ilie Captari. Recent el a câștigat titlul de campion național la Under 22.