CNS Cetate Deva s-a bătut singură la Galda de Jos

În prima etapă a returului Ligii a III-a la fotbal CNS Cetate Deva a pierdut întâlnirea din deplasarea de la Industria Galda de Jos cu 0-1 la pauză 0-1, alb-albaştrii jucând mai bine de 70 de minute cu doi oameni mai puţin pe teren, după ce Boldea şi Raţ au fost eliminaţi.

Început de repriză dominată de Cetate Deva

Partida a început tare și în minutul 5 Boldea a văzut cartonașul roșu , după ce l-a lovit în figură pe Romică David, fostul său coechipier de la Performanța Ighiu. Un duel aerian la centrul terenului, în care deveanul l-a lovit cu piciorul în față pe atacantul Galdei. Inițial Boldea a primit galben, dar la vederea sângelui, centralul Răzvan Lădar a schimbat cartonașele și a acordat direct roșu. Nervii au fost  încinși la maximum, meciul a fost întrerupt circa 5 minute. Viorel Tănase a protestat vehement la decizia centralului Răzvan Lădar (Oradea), fiind nevoie de intervenția forțelor de ordine pentru ca spiritele să se calmeze. Deva a contestat decizia, pentru faptul că a fost o dublă lovitură, eliminare și penalty.

Portarul Raţ, de ziua lui, a primit cadou un cartonaş roşu

Tocmai în ziua când a împlinit 24 de ani, portarul Andrei Raț a avut parte de un cadou incredibil. Gazdele au marcat prin Cernea (22, din penalty), după o fază în care portarul Raț a fost eliminat pentru lovirea cu capul a lui Haiduc. Eroul meciului a fost  portarul Ştef, acesta a salvat două mingi foarte periculoase, în minutul 55 la lovitura de cap a lui Tecsi şi în minutul 58, la lovitura liberă executată excelent de Robert Cristian scoţând mingea de sub bara transversală, două intervenţii spectaculoase care nu au adus egalarea pe tabelă. Deveenii au dominat începutul părţii secunde, Stoenac ratând şi el o mare ocazie, în minutul 48, şut pe lângă poartă de la şase metri. În minutele de prelungire 90 +3 R.Cristian execută o lovitură liberă de la 25 de metri puţin pe lângă vinclul stâng al porţii.

“Episodul Mirel Rădoi” s-a repetat şi la Galda

Cazul petrecut în urmă cu 11 ani  la un meci de la Bistrița în care Mirel Rădoi s-a tăiat la brațe, de nervi, după ce a spart un geam s-a repetat şi la Galda de Jos. La finalul jocului, goalkeeperul devean Andrei Raţ a spart de nervi geamul la vestiar, moment în care a intervenit și Jandarmeria.  Paguba fiind achitată în cele din urmă de delegația deveană. Episodul a avut consecințe nefaste, întrucât Andrei Raț s-a tăiat la ambele mâini, fiind bandajat și transportat cu ambulanța la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia.

„Dacă a greșit, Raț va plăti. Centralul nu a judecat cu aceeași unitate de măsură. Ne-am dorit foarte mult să câștigăm, am fost foarte motivați, pentru că puteam urca pe locul al treilea, profitând de celelalte rezultate. Nu am ce să le reproșez băieților, s-au dăruit și în 8 jucători de câmp am avut 5 situații. Îmi pare rău pentru suporteri, dar mă bucură unitatea de grup și dorința de a câștiga. Boldea nu l-a văzut pe Romică David și sunt convins că dacă nu era sânge, era un fault pentru care se acorda doar galben. A fost o fază identică și în favoarea noastră, cu Silviu Mureșan și Roberto Bodea, dar atacantul advers nu a fost eliminat, nu a fost o decizie similară, nu s-a judecat cu aceeași unitate.  La a doua fază mi s-a spus că Raț l-a lovit pe adversar, iar în acest caz va plăti. Au cântărit aceste două eliminări, dar am pierdut și din greșelile noastre, pentru că trebuia să fim mai ponderaţi„ a fost declarația  tehnicianului devean Viorel Tănase.

INDUSTRIA GALDA DE JOS: Ştef – Olar, Haiduc, Cioplântă, Boancă – Lupşan – Goronea, Costea (56 Weiner), Cernea (cpt., 82 Rodean), Baghiu (90+1 A. Man) – R. David (68 Mureşan). Antrenor: Paul Ciucă
CNS CETATE DEVA:  Raţ – Petresc (77 Vaştag), Nogo, Agache, Cornea – Boldea, R. Cristian – Blănaru (29 Bloj), Stoenac (72 Szekely), Făgărăşanu (21 Bodea) – Tecsi (cpt.). Antrenor: Viorel Tănase
Arbitrii: Răzvan Lădar (Oradea) – Adrian Epure (Orlat), Claudiu Şchiopeţ (Braşov)
A marcat: Cernea (22 – penalti)
Cartonaşe roşii: Boldea (5), Raţ (18)