AUTOMOBILISM/START ÎN CAMPIONATUL JUDEȚEAN HUNEDOARA/Amatorii mai rapizi ca licențiații

Un pilot amator din Orăștie a fost cel mai rapid în  Rally Sprint-ul, Cupa „Gaz Hațeg”. VEZI CLASAMENTELE!

16-PODIUM

Rally Sprint-ul, Cupa „Gaz Hațeg” – prima etapa a Campionatului Județean de Automobilism Hunedoara 2015 a fost câștigat de pilotul Marcel Ambruș  din Orăștie, pe un Mitsubishi Colt (foto), cu timpul de 2:26 minute.

Locul 2 a fost ocupat Mihai Ciurea (Hațeg, 02:28 minute, Toyota Celica) iar pe locul 3 s-a clasat Adrian Măduța (Brad, 02:29 minute, Peugeot 206).

Pentru ca a avut cel mai bun timp din concurs, lui Marcel Ambruș  i-a fost acordat și trofeul  „Cupa Orașului Hațeg.

Cel mai bine clasați dintre piloții licențiați în clasamentul general au fost Călin Săliștean (Deva, Mitsubishi Colt) – locul 4  cu timpul de 02:33 minute și Marius Nopcea (SIlvașu de Sus, Honda Civic) – locul 5 cu timpul de 02:33 minute.

La startul Cupei „Gaz Hațeg s-au aliniat 24 de participanți, între care și doi juniori (Ovidiu Varazsa (Honda Civic) – locul 7 și Daniel Nicu Luț (VW Golf GTI) – locul 19. În cursa de Rally-Sprint-ul “Cupa Hațeg” a alergat și o doamnă, Ramona Copăceanu (Honda Civic), care a ocupat ultima poziție în clasament.

Organizatorii întrecerii, Automobil Club Roman filiala Hunedoara și Clubul Sportiv Auto-Karting Hunedoara, au oferit și un premiu special pentru pilotul Marcel Marian din Deva, care a impresionat asistența cu o spectaculoasă  demonstrație de drift.

Etapa viitoare Campionatului Județean de Automobilism Hunedoara, cursa  de Viteză pe Traseu Montan Hășdat va avea loc pe 27 iunie.