ATLETISM/CAMPIONATUL BALCANIC 2014/Sus! Tot mai sus!

Concursul şi recordul personal pentru săritorul cu prăjina Răzvan Andrei Deliu de la Sport Club Municipal Deva.

SURSA FOTO: DAN MARES

Atletul Andrei Răzvan Deliu (foto, 20 ani), legitimat la Sport Club Municipal Deva a fost la 10 centimetri distanţă de podium în proba masculină de săritura cu prăjina a celei de-a 73-a ediţii a Campionatelor Balcanice de atletism ale seniorilor care s-au desfăşurat la sfârşitul săptămânii trecute la Pitești.

Din 10 în 10 centimetri!

În condiţii atmosferice neprielnice – duminică seara a fost furtună la Piteşti – Andrei Răzvan Deliu s-a clasat pe locul 4 după ce a trecut peste ştacheta înălţată la fix 5 metri, nou record personal.

„Înainte de start am fost cotat cu şansa a patra la locul 1. Concursul s-a desfăşurat în condiţii improprii, pe ploaie şi vânt, însă şi aşa am reuşit record personal. Pe vreme bună aş fi încercat să bat recordul naţional de tineret”, a spus Deliu care pe 20 iulie a câştigat titlul de campion naţional de tineret şi seniori tot la Piteşti cu o săritură de 4,90 metri.

Locul 1 a fost ocupat de Ivan Horvat (Croaţia, 5.30 metri), urmat pe locurile 2 şi 3 de Theodoros Chrysanthopoulos (Grecia) şi Andrej Poljanec (Slovenia), ambii cu 5.10 metri. 7 sportivi s-au întrecut în proba de săritura cu prăjina la Campionatele Balcanice de atletism ale seniorilor.

Cifra

5,15

metri este recordul naţional de tineret – masculin – la săritura cu prăjina

[box border=”full”]

România lider în Balcani!

România s-a comportat remarcabil la cea de-a 73-a ediție a Campionatelor Balcanice de atletism de la Pitești 2014, obținând nu mai puțin de 32 de medalii (14 de aur, 12 argint și 6 bronz), precum și locul 1 în clasamentul general al celor 15 națiuni participante timp de 2 zile în capitala Argeșului, cu un total de 323,5 puncte. Pe locul 2 s-a clasat Turcia (218 puncte), iar pe locul 3 Bulgaria (159,5 puncte). Peste 600 de sportivi și sportive din cele 15 țări membre au concurat la Campionatele Balcanice.