11.3 C
Deva
vineri, martie 29, 2024

AS Metalul Crișcior Brad a câștigat întâlnirea cu „lanterna” seriei a IV-a 4-1, la pauză 3-0

Jocul s-a disputat pe terenul II la Cetate, starea gazonului fiind de maidan, foarte proastă, dezavantajând ambele echipe.

Dorin Stroia

Antrenorul celor de la Crișcior, Gavrilă Florin, ne-a dezinformat în privința jucătorului Chelbu Daniel privind absența acestuia datorită cumului de cartonașe, în cele din urmă acesta a avut totuși drept de joc și a fost în primul 11 introdus pe teren. Jocul începe și oaspeții se aruncă în atac din primele minute. În min. 11 prima ocazie o are Crișciorul. Ces centrează, Almășan căpitanul de joc al Metalului din interiorul careului șutează puternic pe poartă, Huzum respinge mingea cu greu în bara transversală. Acțiunile lui Teslariu și Petrișor în atac sporesc și țin în „corzi” echipa din Deva. În min. 21 Rotariu șutează pe spațiul porții și mingea este respinsă cu greu de sub transversală în corner. La faza următoare același jucător scăpat singur cu portarul reia cu capul o minge care se duce alături. Petrișor execută un corner de pe partea stângă iar Almășan trimite mingea în plasa laterală. Mihăesc se joacă cu apărarea gazdelor luând la țintă portarul în prima fază apoi revine din nou la balon și Ungureanu din cădere respinge șutul acestuia care se ducea spre poarta goală. În min. 34 Petrișor îl deschide în adâncime pe Toroky care lobează mingea peste portar și deschide scorul 0-1. După înscrierea golului meciul ia un alt aspect, oaspeții accelerează și mai mult jocul și în 5 minute mai înscriu de două ori. În min. 37 Almășan îi pasează lui Rotariu care duce scorul la 0-2. Trei minute mai târziu linia de apărare a gazdelor greșește, Toroky găsit liber în  marginea careului de 16 m, lobează mingea peste portar 0-3. Incursiunile gazdelor pe benzile laterale și centrările în fața porții rămân fără rezultat. Totuși în ultimul minut al primei reprize Stănescu scapă singur spre poartă dar nu ajunge și mingea care se oprește în brațele portarului de la Crișcior. Singura oacazie mai periculoasă a gazdelor până la pauză.

Partea a doua a jocului începe cu schimbări pe teren de ambele părți

Almășan are în deschiderea reprizei a doua un șut pe spațiul porții reținut de portar. Gazdele încep să echilibreze jocul și în min. 68 Totoi încearcă poarta de la distanță. În min. 70 în urma unui contraatac purtat pe stânga Lupu îl găsește liber în careul mic pe Hordea, care din 3 m trimite mingea în bara laterală. În min. 75 o fază care nu anunța nimic se încheie cu un gol de toată frumusețea. Jucătorii gazdă înghesuiți cu toții în careu resping balonul în față la cca. 25 de m de poartă încercând să iasă pe contraatac, mingea ajunge direct în piciorul fundașului Ces urcat în atac, iar acesta din voleu cu dreptul trimite o „ghiulea” printre toți jucătorii aproape să rupă plasa porții 0-4. În min 77 Preoteasa avansează cu mingea la picior pe dreapta intră în careu, blocat de doi fundași în cele din urmă cade. Centralul fiind departe de fază, tușierul nu semnalizează nimic, reproșurile jucătorului rămân fără nici un rezultat. Gazdele dau replica și înscriu golul de onoare în min.79 prin căpitanul echipei Demian din pasa lui Preoteasa.

Un meci de fotbal între două echipe cu niște puști care au alergat mult și au făcut risipă de efort echilibrând jocul în anumite momente, un portar Huzum într-o zi bună  și 3 puncte câștigate meritat de Metalul Crișcior.

Oaspeți: Bobciuc(David ’79)-  Ces(’75), Chelbu(Neagu ’53), Almășan(cpt.), Iga, Petrișor, Mihăesc(Dineș ’75), Rotariu(’37), Toroky(’34, ‘40), Teslariu(Vârdea ’59), Corsa. Rezerve: Faur; Antr. Gavrilă Florin

Gazde: Huzum(Achimeț ’70)- David, Bulat, Ungureanu, Stănescu(Thot ’46), Demian(cpt)(’79), Hordea, Preoteasa, Lupu, Pap, Totoi. Rezerve: Predescu, Anghel. Antr. Simina Daniel.

Arbitrii: Thirt Daniel –Călan, Fodor Andrei-Deva, Igna Anghel- Deva. Observator: Ciotlăuș Sorin.