FOTOGALERIE/HANDBAL FEMININ/LIGA NAŢIONALĂ/Sunt în grafic!

CSM Cetate Deva a învins pe nou promovata Unirea Slobozia şi a urcat pe loc de play-off.

ŢEL. Obiectivul Cetăţii Deva în sezonul 2014-2015 este accederea în play-off: locurile 1-8. Foto: CRISTI VATAVU

Pauza competiţională a fost de bun augur pentru fetele de la CSM Cetate Deva care în ultimul joc al etapei a IX-a a învins, scor 31-29 (16-10) pe Unirea Slobozia.

A fost doar a treia victorie pentru Cetate Deva în actualul campionat al Ligii Naţionale de handbal feminin care a propulsat-o două poziţii în clasament până pe locul 8 cu 10 puncte.

Însă, aşa cum o arată şi scorul succesul gazdelor nu a fost unul clar. Rămase fără antrenor (Gligore Czari a fost eliberat din funcţie n.r.), nici evoluţia handbalistelor devence nu a fost una convingătoare decât în startul mitanului secund când au reuşit să îşi creeze un avantaj consistent de opt goluri, scor 20-12 (minutul 35).

Altfel, la fel ca startul jocului care a fost unul strâns, scor 2-2 (‘5) şi 8-8 (‘20) şi finalul a fost unul surprinzător în care Unirea Slobozia a reuşit să se regrupeze şi să se apropie  ameninţător pe tabela de marcaj de Cetate Deva, însă fără a pune în pericol victoria.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Cristina Nica autoare a 10 goluri – toate din acţiune.

CASETĂ TEHNICĂ

CSM Cetate Deva……………..31 (16)

Poenaru (3 intervenţii), Miskovic (5), Suba (1) – portari; Simion – 9 goluri (1 din 7m), Cartaş (6), Krnic (6), Petrinja (4), Malac (2), Toth, (2),, Din (2) – jucătoare de câmp. Antrenor: –

Unirea Slobozia……………….29 (10)

Martin (10 intervenţii), A. Nica (2) – portari; Cr. Nica – 10 goluri, Dăscălete (6 – 3 din 7m), Moroianu  (6-2x7m), Drăguţ (4), Băcăoanu (3). Antrenor: Liviu Paraschiv.

Arbitri: Cristina Năstase (Bucureşti) şi Simona Stancu (Buzău). Sala Sporturilor din Deva. Spectatori: 400