FOTOGALERIE/FUTSAL/LIGA 1/ETAPA A VIII-A/Rămân invincibili

Autobergamo Deva a jucat de la egal la egal cu campioana en-titre City ‘Us Târgu Mureş într-un meci încheiat nedecis.

ÎN FIECARE REPRIZĂ. Deveanul Robert Matei a punctat de două ori în poarta celor de City Us Târgu Mureş. FOTO: CRISTI VATAVU

ÎN FIECARE REPRIZĂ. Deveanul Robert Matei a punctat de două ori în poarta celor de City ‘Us Târgu Mureş. FOTO: CRISTI VATAVU

Tensiune şi spectacol. Aşa ar putea fi caracterizat într-o singură frază  jocul de ieri seară de la Deva care a pus faţă în faţă pe nou înfiinţata ASFC Autobergamo şi multipla campioană a României, City ‘Us Târgu Mureş. Oaspeţii au aliniat cea mai bună linie. Autobergamo a replicat cu cei patru internaţionali pe care îi are în lot plus Vlad Iancu între buturi.

Start cu frâna de mână trasă

Însă banca mureşenilor a fost mai tare iar asta s-a văzut pe tabelă. Abia intrat pe parchet Covaci a marcat pentru 0-2 cu largul concurs al căpitanului Devei care a scăpat mingea în plasă (6). Scorul fusese deschis în minutul de dinainte de Al Ioani, o mai veche cunoştinţă a spectatorilor deveni. Gazdele nu s-au pierdut cu firea iar antrenorul-jucător Robert Lupu a redus din diferenţă după ce a şutat năprasnic în mingea aşezată cu pieptul de Moţ (12). Campionii s-au desprins din nou la două lungimi cu golul lui Covaci care a profitat de naivitatea lui Luci Popescu (13). Pătrarul Devei şi-a răscumpărat greşeala la faza următoare când i-a pasat decisiv lui Robert Matei. Golul egalării a fost unul lucrat în familie. Cristi, mezinul familiei Matei a făcut 3-3 cu un şut de la distanţă pe jos după un unu-doi cu fratele său Robert (17). A fost scorul primei reprize.

Final de care pe care

Repriza secundă a fost şi mai animată iar finalul de-a dreptul incendiar. Minutul 27 a fost de foc! Târgu Mureş a preluat din nou conducerea cu golul lui Covaci însă Deva a restabilit rapid egalitatea prin Matei cel mare. În minutul următor Târgu Mureş a rămas în doar 3 jucători de câmp – Ignat a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene! Deva a profitat şi a trecut pentru prima dată în avantaj cu reuşita lui Alin Paul – preluare şi şut din 6 metri (29). Tribuna era în extaz dar a fost liniştită de Csoma care a restabilit egalitatea pentru a treia oară (35). Cu două minute înainte de final Autobergamo Deva avea victoria în mâini. Cristi Matei a adus pentru a doua oară avantajul pe tabela de marcaj în favoarea gazdelor, scor 6-5 (38). Însă meciul era departe de a se fi încheiat. Csoma (39) şi Raymond Daniel cu 1 minut şi 7 secunde de final au întors situaţia, scor 6-7! Devenii nu s-au împăcat cu gândul că pot pierde tot iar acelaşi Cristi Matei a marcat pentru a treia oară şi stabilit scorul final cu 40 de secunde înainte de ultima sirenă. „Egal echitabil”, a fost concluzia care s-a auzit din ambele tabere în ciuda faptului că oaspeţii au ţintit de 4 ori bara. Precum nişte artişti ai balonului ce sunt jucătorii celor două echipe au părăsit terenul în aplauzele spectatorilor. Mulţumim pentru spectacol!

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

Autobergamo Deva………………7 (3)

Iancu (cpt;) – R. Matei, Cr. Matei, R. Lupu, A. Paul. Antrenor: R. Lupu. Au mai jucat: Luci Popescu, Mateescu, Ţiglar.

City Us Tg. ‘Mureş………………….7 (3)

Palai – C. Gherman, Mimi Stoica, Ignat, Al-Ioani. Antrenor: Kacso Endre. Au mai jucat: Csoma, R. Daniel, Nicuşan (cpt;), Covaci.

Eliminat: Ignat (28).

Au marcat: R. Lupu (12), R. Matei (14, 27), Cr. Matei (17, 38, 40), Al. Paul (29)/Al-Ioani (5), Covaci (6, 13, 27), Csoma (35, 39), R. Daniel (39).

Arbitri: Bogdan Sorescu (Piteşti) şi  Gabriel Gherman (Bucureşti). Sala Sporturilor Deva. Spectatori: 700.