FOTBAL/LIGA A IV-A HUNEDOARA/HAŢEGUL CÂŞTIGĂ ŞI CÂND JOACĂ SLAB/Meci cu final fericit

Retezatul Haţeg rămâne neînvins în campionat însă a cedat prima repriză în actualul campionat în faţa Aurului Brad.

DEASUPRA TUTUROR. Căpitanul Haţegului, Iosif Kallai a închis tabela cu o lovitură de cap din careu. Foto: Alexandru Răzvan

DEASUPRA TUTUROR. Căpitanul Haţegului, Iosif Kallai a închis tabela cu o lovitură de cap din careu. Foto: Alexandru Dragoş

Rezultatele înregistrate în runda a XII-a au produs modificări în partea superioară a clasamentului, însă fără a afecta pe liderul Retezatul Haţeg care a bifat a 10 victorie în campionat şi pare de neclintit.

Victorie cu emoţii

Retezatul a învins, pe teren propriu, scor 3-1 pe Aurul Brad însă nu fără emoţii. Moţii lui Alin Gomoi au fost la un sfert de oră de a produce surpriza, însă “zimbrii” au întors tabela în favoarea lor pe final când au marcat în medie un gol la 5 minute prin Pribac din lovitură de la 11 metri, Adi Cîmpean – şut din careu – şi căpitanul Kallai – cu capul.

“Penalti-ul a fost acordat uşor iar golul de 2-1 a fost înscris după o fază controversată în care a fost fault în atac şi ofsaid. În rest, din nou am avut ghinion. Am pierdut pe final al nu ştiu câtelea joc”, a concluzionat tehnicianul Bradului, Alin Gomoi.

Scorul a fost deschis de Mihai Vurdea – voleu din careu încă din minutul 4. Tot Vurdea a menţinut pericolul la poarta lui Tonca şi în repriza a doua, însă bara transversală s-a opus golului de 0-2 (60)! Şi Haţegul a avut o bară în prima repriză la şutul din 2 metri al lui Silviu Boloş (38’).

“A fost un meci greu în faţa unui adversar arţăgos şi bine aşezat în teren. Noi am făcut un joc mai puţin reuşit, însă o echipă bună câştigă în orice condiţii. Îi felicit pe băieţii mei pentru că au dat dovadă de caracter şi unitate”, a spus antrenorul Retezatului Haţeg, Flaviu Itul.

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

Retezatul Haţeg………………..3 (0)

Tonca – Laslău, A. Cîmpean, Puşcă, M. Daj – Simoneac (51’ Al. Costea), Kallai (cpt; 87’ Căpâlnaş), Şaucă, Pribac, Sil. Boloş, Ov. Popesc (38’ Perşe). Antrenor: Flaviu Itul.

Aurul Brad………………………1 (1)

Robciuc – Nedea, Bănărescu, Filipaş, Polvrea (76’ Străuţ), Leaha, M. Raţ, Bişorca (57’ Mihăilă), Vurdea (76’ R. Cornea), D. Ciocan, Miclean (cpt;). Antrenor: Alin Gomoi.

Au marcat: Pribac (76), A. Cîmpean (77), Kallai (86)/Vurdea (4)

Arbitru: Petru Voica. Asistenţi: Corado Cîrstoiu şi Andrei Fodor (toţi din Deva). Observator: Cornel Mihăescu (Deva). Stadion „Retezatul”. Spectatori: 200.