5.4 C
Deva
joi, aprilie 18, 2024

FOTBAL/CUPA ROMÂNIEI/Aurul Brad s-a calificat în Turul 5!

Echipa de fotbal Aurul Brad (Liga 4 HD) a învins cu scorul de 1-0 (0-0), pe Minerul Motru (L2)  şi s-a calificat în Turul 5 al Cupei României ediţia 2013-2014.

12-BRAD

Unicul gol al partidei a fost marcat cu capul de stoperul Radu Filipaş în minutul 52. La meciul disputat pe stadionul „Aurul” din Brad au asistat aproximativ 600 de spectatori.

Din postura de out-sidera în precedentele 3 Tururi ale Cupei, Aurul Brad echipă antrenată de Alin Gomoi a eliminat din competiţie grupările din Liga a III-a: Vulturii Lugoj (scor 3-1), FC Hunedoara (2-0) si FC Caransebeş (2-1 după prelungiri). Doar încă 3 echipe de “judeţ” au acces în Turul 5: Ripensia Timişoara (Timiş) FC Hidişelul de Sus (Bihor) şi Avântul Bârsana (Maramureş), însă doar oşenii s-a calificat pe teren.

Turul 5 al Cupei României, la care vor participa cele 19 echipe calificate din Turul 4 şi celelalte 9 echipe (restul echipelor din Liga a II-a), este programată să aibă loc marţi/miercuri, 10/11 septembrie 2013, ora 16:30.