4.6 C
Deva
vineri, aprilie 26, 2024

FOTBAL/CUPA BIG FM 2015/Venit, văzut, cucerit

Echipa Colegiului Tehnic „Matei Corvin” din Hunedoara a câștigat în premieră Cupa „BIG FM” a liceelor la fotbal. Finala mare a fost decisă după executarea loviturilor de departajare. VEZI CINE A CÂȘTIGAT PREMIILE INDIVIDUALE!

IMG_7966

Partida dintre Colegiul Național „Decebal” Deva și Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara (foto, antrenor profesor Sorin Cimpoca), s-a încheiat cu scorul de 5-6 după executarea loviturilor de departajare de la 7 metri.

La finalul timpului regulamentar tabela de marcaj din Sala Sporturilor din Deva indica scor egal, 4 – 4. „Corvineștii” au început în forță finala! Cosmin Ciumașu (6′) și Gabriel Mercurean (12′), au marcat primii.

„Decebalistul” Alin Muntean a redus din diferență în ultimele secunde ale primei reprize, Scor la pauză, 1-2. Evoluția scorului a fost halucinantă în partea a doua!

Hunedoreanul Raul Dobre a înscris pentru 1-3 (24′). Deveanul Alin Muntean a replicat încă o dată pentru 2-3 (27′). Cosmin Ciumașu a pus capul la contribuție și a refăcut avantajul de două goluri pentru cei de la „Matei Corvin” (31′). Însă nu a fost suficient pentru o victorie în joc. Eduard Tomșa (34) și Robert Mustață cu 6 secunde înainte de final din lovitură de penalitate de la 10 metri au trimis finala pentru a fi decisă după executarea loviturilor de departajare.

„Decebaliștii” au ratat două lovituri de la 7 metri prin Dan Epure și Alin Muntean ale căror șuturi au fost parate de portarul Raul Filimon în timp ce „corvineștii” au înscris prin Andrei Opîrlescu și Cosmin Ciumașu și au pus mâna pe BIG Cupă! matei corvin hd

Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa Colegiului Național „Sabin Drăgoi” care în finala mică a învins, scor 4-1, formația Colegiului Tehnologic „Grigore Moisil”.