FOTBAL Liga a IV-a. CS Hunedoara rămâne lider

Partidele contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii a IV-a de fotbal Hunedoara desfășurate la finalul săptămânii trecute nu au adus nicio schimbare la vîrful clasamentului. A fost o etapă cu multe goluri  si fără surprize.

CS Hunedoara, a jucat pe teren propriu, cu AS Aurul Certej  de care a dispus cu scorul final de 4-2 dar la pauză tabela arăta o egalitate ,1-1,hunedorenii având emoții pentru victorie.

În repriza secundă  a acestei  partide CS Hunedoara  a mai  marcat de trei ori iar oaspeții au mai redus din diferență  pe final de joc. În urma acestei victorii cu 4-2, CS Hunedoara își păstează locul de lider al clasamentului și totalizează acum 56 de puncte mai mult cu  șapte puncte față de Inter Petrila , ocupanta locului doi în clasament și care totalizează 49 de puncte. Formația din Petrila  a câștigat  derby-ul etapei, impunându-se cu 3-2 pe terenul celor de la Dacia Orăștie .

AS Victoria Călan se menține pe podiumul campionatului (totalizează  38 de puncte) cu un egal  reușit  în extremis (2-2) în deplasare la Șoimul Băița, dar putem spune că formația din Călan a ratat victoria , după ce au avut 2-0 în primul sfert de oră. Pe locul patru, la un punct de podium, a urcat Gloria Geoagiu care a învins, acasă, cu 6-0 (2-0), pe Retezatul Hațeg..

Hercules Lupeni, a învis echipa  CNS Cetate Deva cu scorul de 9-2. după ce la pauză a condus cu 5-1 iar  în urma acestei înfrângeri, devenii  au coborât pe ultima poziție din clasament.