FOTBAL ÎN SALĂ/LIGA 1/Hora de la Deva

53

De Ziua Naţională băieţii de la Autobergamo Deva au jucat hora după ce au învins pe City’Us Târgu Mureş în „Derby de România”. VEZI REZULTATELE ŞI CLASAMENTUL ETAPEI A XIII-A.

12-DEVASTATOR

Într-un meci care a contat pentru etapa a XIII-a a Ligii 1 Autobergamo Deva a învins pe eterna rivală City’Us Târgu Mureş, scor 5 – 4 şi s-a desprins din nou în fruntea clasamentului la două puncte de următoarea clasată.

Victorie cu emoţii pe final

Fără aportul lui Florin Matei – accidentat – Deva a început jocul cu stângul, însă din mers şi-a regăsit cadenţa şi a întors situaţia până la pauză. City’Us a deschis scorul din penalty transformat de Cosmin Gherman (10’). Autobergamo a restabilit egalitatea prin Florin Ignat care  a trimis o „scăriţă” peste portar (14’).

Andrei Muntean (16’), Adi Moţ (17’) şi Cristi Matei (18’), din lovitură de penalitate au stabilit scorul primei reprize. Scor 4-1!

Tot gazdele au lovit primele şi după pauză prin Cristi Matei care a făcut dubla din fază fixă (21’).

Ambele combatante au continuat lupta fără câte un jucător de bază: Ignat (21′), de la gazde şi Dobre (31′), de la oaspeţi au fost eliminaţi pentru cumul de avertismente.

Cu 15 minute înainte de final, la scorul de 5-1 târgmureşenii au mizat totul pe atac – sistem 5-0 -şi era să le iasă.

Mimi Stoica (30’), din nou Gherman (36’) şi Javier Burgas (39’) au redus diferenţa de pe tabela de marcaj la doar un singur gol însă nu au reuşit să îl înscrie şi pe cel al egalării pentru că bara s-a opus la şutul lui Csoma.