ECHIPA NAȚIONALĂ/România și-a aflat adversari pentru un loc la CM din Rusia

122

România şi-a aflat adversari din preliminariile Cupei Mondiale din 2018. VEZI COMPONENȚA CELOR 9 GRUPE DE CALIFICARE ȘI PROGRAMUL ROMÂNIEI!

11144987_479712448873037_4514678976583729057_nReprezentativa României va face parte din Grupa E: alături de Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia şi Kazahstan, în preliminariile Cupei Mondiale din 2018, conform tragerii la sorţi de sâmbătă, de la Sankt Petersburg.
Tragerea la sorţi a fost efectuată de secretarul general al FIFA, Jerome Valcke, Aleksandr Kerjakov şi Oliver Bierhoff. Gazdele tragerii la sorţi au fost modelul Natalia Vodianova şi Dmitri Şepelev.

Componenţa grupelor de calificare din Europa la Cupa Mondială din 2018, stabilită în urma tragerii la sorţi ce a avut loc sâmbătă, la Sankt Petersburg:

Grupa A: Olanda, Franţa, Suedia, Bulgaria, Belarus, Luxemburg;

Grupa B: Portugalia, Elveţia, Ungaria, Insulele Feroe, Letonia, Andorra;

Grupa C: Germania, Cehia, Irlanda de Nord, Norvegia, Azerbaidjan, San Marino;

Grupa D: Ţara Galilor, Austria, Serbia, Irlanda, Moldova, Georgia;

Grupa E: România, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan;

Grupa F: Anglia, Slovacia, Scoţia, Slovenia, Lituania, Malta;

Grupa G: Spania, Italia, Albania, Israel, Macedonia, Liechtenstein;

Grupa H: Belgia, Bosnia-Herţegovina, Grecia, Estonia, Cipru;

Grupa I: Croaţia, Islanda, Ucraina, Turcia, Finlanda.

Echipele de pe primul loc în fiecare grupă se vor califica la Cupa Mondială, iar cele mai bune opt selecţionate de pe poziţia a doua vor juca la baraj pentru accederea la competiţia din Rusia.

Preliminariile Cupei Mondiale din 2018 vor începe în septembrie 2016 şi se vor încheia în noiembrie 2017 (perioada 4 septembrie 2016-10 octombrie 2017 faza grupelor; 9-11 noiembrie 2017 prima manşă a barajului; 12-14 noiembrie 2017 manşa secundă a barajului).

Turneul final al Cupei Mondiale din 2018 va avea loc în perioada 14 iunie – 15 iulie 2018.

UEFA a anunțat programul jocurilor din calificările CM:
4 septembrie 2016: Danemarca – Armenia, Kazahstan – Polonia (ora 19:00), România – Muntenegru (ora 21:45)
8 octombrie 2016: Armenia – România, Muntenegru – Kazahstan (ora 19:00), Polonia – Danemarca (ora 21:45)
11 octombrie 2016: Kazahstan – România (ora 19:00), Danemarca – Muntenegru, Polonia – Armenia (ora 21:45)
11 noiembrie 2016: Armenia – Muntenegru (ora 19:00), Danemarca – Kazahstan, România – Polonia (ora 21:45)
26 martie 2017: Armenia – Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru – Polonia, România – Danemarca (ora 21:45)
10 iunie 2017: Kazahstan – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – Armenia, Polonia – România (ora 21:45)
1 septembrie 2017: Kazahstan – Danemarca (ora 19:00), Danemarca – Polonia, România – Armenia (ora 21:45)
4 septembrie 2017: Armenia – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – România, Polonia – Kazahstan (ora 21:45)
5 octombrie 2017: Armenia – Polonia (ora 19:00), Muntenegru – Danemarca, România – Kazahstan (ora 21:45)
8 octombrie 2017: Danemarca – România, Kazahstan – Armenia, Polonia – Muntenegru (ora 19:00)

Comentarii FB

comentarii




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *