FOTOGALERIE/FOTBAL/CUPA ROMÂNIEI/Șoimul Băița și Măgura Pui se vor înfrunta în finală

Finalistele s-au impus cu scoruri identice, astăzi, în meciurile din semifinale pe care le-au susținut pe terenuri neutre. Finala va avea loc sâmbătă, 13 iunie, la Călan.

DSC09487

În meciul disputat la Ilia (foto), Șoimul Băița a învins, scor 3 – 2, la pauză 1 – 1, pe Aurul Brad la capătul unui joc spectaculos cu răsturnări de situație pe care ambele echipe l-au încheiat în inferioritate numerică.

Băița a deschis scorul, pe cotraatac, prin căpitanul Ioan Pisoiu – șut din careu  pe sub Ilea. Brădeanul Mihai Vurdea a restabilit egalitatea rapid și simplu – lat din careul mic – și totodată a stabilit și rezultatul primei reprize.

Startul mitanului secund a aparținut “galben-negrilor” care s-au desprins pe tabela de marcaj cu golul marcat de juniorul Ionuț Filipaș – șut pe lângă Pașca. Lovită în orgoliu Băița a presat până la final și a reușit să întoarcă scorul în favoarea ei și totodată să obțină calificarea în finală cu golurile marcate de Claudiu Stamatin – șut deviat de Viorel Miclean –  și antrenorul jucător Ciprian Pepenar. Ambele echipe au încheiat jocul în 9 de câmp: Sevastița (’84 – “roșu” direct) / R. Filipaș (’88 – două “galbene”).

În partida disputată la Hațeg, Măgura Pui a învins, scor 3 – 2, la pauză 1 – 0, pe Cetate Răchitova, ambele echipe sunt componente ale Seriei I din Liga a 5-a Hunedoara.

Astfel, sâmbătă, 13 iunie pe stadionul “Victoria” din Călan în finala Cupei României la fotbal, ediția 2014-2015, faza pe județul Hunedoara se vor înfrunta echipele Șoimul Băița (Liga a 4-a Hunedoara) și Măgura Pui (Liga a 5-a Hunedoara).

Anul trecut trofeul a fost câștigat de Retezatul Hațeg.