FOTOGALERIE/CICLISM/TURUL MUNICIPIULUI DEVA EDIŢIA A II-A/Pedalând prin ploaie

56 de ciclişti – profesionişti şi amatori – între care şi 4 fete au luat ieri startul pe o ploaie scâitoare în Turului Municipiului Deva la cilcism. Cel mai bun a fost un sportiv legitimat la CS Dinamo Bucureşti. VEZI CLASAMENTUL GENERAL!

FOTOGALERIE DE CRISTI VATAVU şi SAMI TAMAŞ.

Rutierul Zoltan Şipoş de la Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti (foto), a câştigat ediţia a II-a a Turului Municipiului Deva concurs de ciclism viteză pe şosea desfăşurat ieri. El a parcurs cei 34, 600 de kilometrii ai cursei împărţiţi în 20 de ture în 49 de minute şi 49 de secunde. El a fost urmat în clasamentul general de colegul său de club Szabo Norbert (CS Dinamo Bucureşti, 51:39 minute) şi Daniel Crista (Bike Xpert Racing Team, 51: 40 minute).

Fete puţine dar bune

În concursul feminin OPEN + 19 ani în care au luat startul doar 4 concurente s-a impus Monica Cojocatu (Giant Team Romania) care a parcurs cele 5 ture în 15:29 minute! În total 56 de rutieri, profesionişti şi amatori, între care 4 fete au luat ieri startul pe o ploaie scâitoare în Turul Municipiului Deva la cilcism. Ei s-au întrecut în 4 categorii de vârstă – 3 la masculin şi una la feminin. Cei mai mulţi, 24, s-au întrecut la categoria de vârstă 19-29 de ani.

La categoria 30-39 ani primul a trecut linia de sosire Andrea Benfenati (Cycling Team Timisoara, timp realizat – 51:39 minute) iar la categoria + 40 ani s-a impus Cattapan Daniel (Cycling Team Timisoara, timp realizat – 52:22 minute).

Cei mai bine clasaţi ciclişti hunedoreni au fost Paul Haţegan (CS Făerag Deva, 51:44 minute), locul 6 la categoria 30-39 ani şi Costin Băjenaru (C.L.A.S. Deva, 50:27 minute), locul 6 la categoria + 40 ani.

Premiul de perseverenţă a revenit deveanului Marian Ilie Moise (50 ani, CS Făerag Deva) iar “Speranţa” concursului a fost Dan Mihai Băbiţă (15 ani CS Timiscus Timişoara). Toţi concurenţii care au urcat pe podium au fost premiaţi cu premii în bani şi consumabile.

Competiţia a fost organizată de CS Făerag Deva. ZIARUL HUNEDOREANULUI şi HUNEDOARA TV au fost parteneri media ai Turului Municipiului Deva 2014!