5.1 C
Deva
joi, aprilie 18, 2024

BOX AMATOR/CUPA ROMÂNIEI DE TINERET/Un trofeu a rămas la Hunedoara!

Pugilistul hunedorean Sorin „Sote” Dobondi legitimat la Clubul Sportiv Școlar Hunedoara a câștigat Cupa României la categoria 64 kilograme.

IMG_8438

Ieri, la Hunedoara, s-a încheiat competiția de nivel național Cupa României de Tineret la box. Ultima zi, cea a finalelor, a programat zece meciuri tari gustate din plin de publicul spectator prezent în număr mare în Sala de Sport “Constructorul”.

Spre bucuria hunedorenilor, unul dintre pugiliștii care a ridicat trofeul deasupra capului a fost preferatul lor, Sorin “Sote” Dobondi (foto), de la Clubul Sportiv Școlar Hunedoara care în ultimul act al categoriei 64 de kilograme l-a învins, la puncte, scor 3-0, cu decizie unanimă a arbitrilor judecători pe Andrei Dasculu de la Box Club Simion București.

A fost a treia luptă câștigată în ringul de la Hunedoara de Sorin Dobondi și totodată a 88 victorie din carieră la amatori.

În celelalte două lupte susținute în ringul de la Hunedoara, Sorin Dobondi i-a învins pe Narcis Călin (CS Petrolul Ploiești) și Robert Croitoru de la (CSM Râmnicu Vâlcea).

„Sunt bucuros că am boxat acasă, în faţa familiei, a colegilor şi a prietenilor. Pentru mine a fost motivaţie în plus şi le mulţumesc tuturor pentru suport. Îi sunt recunoscător și maestrului Ilie Captari, care mi-a promis că va face tot posibilul să aducă o competiţie importantă la Hunedoara, pentru mine, şi s-a ţinut de cuvânt”, a declarat pentru ȘTIRILE din SPORT de la HUNEDOARA TV, Sorin Dobondi.

Timp de cinci zile, între 26 și 30 aprilie, în ringul Cupei României de Tineret de la Hunedoara au urcat peste 80 de boxeori din întreaga țară. Cei mai buni zece dintre ei au fost răsplătiți pe lângă medalie, cupă și tricou de campion și cu un premiu în bani în valoare de 500 de lei.

Cupa României de Tineret la box a fost organizată de Clubul Sportiv Școlar Hunedoara, Asociația Județeană de Box Hunedoara și Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara în colaborare cu Federația Română de Box și cu sprijinul Consiliului Local Hunedoara care a alocat suma de 10.000 lei.