8.7 C
Deva
joi, martie 28, 2024

FOTBAL. Deva a câştigat în deplasare

Ceea ce microbiştii deveni aşteptau de mult timp, s-a întâmplat, favoriţii lor lor, cei de la CNS Cetate reuşind să câştige în deplasare. CNS Cetate a reuşit să se impună pe terenul ultimei clasate, întrerupând un şir de cinci jocuri fără victorie.

CNS Cetate Deva, locul al treisprezecelea, antipenultimul din seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal, a evoluat în deplasare, în etapa a XIII-a, pe terenul “lanternei roşii”, Milleniul Giarmata. Deva se prezenta în Timiş după o serie de cinci jocuri fără victorie, adică patru egaluri la rând şi un eşec, pe teren propriu, nemeritat, însă, în faţa liderului seriei, ASU Poli Timişoara, în runda anterioară, iar toată suflarea fotbalistică de la poalele Cetăţii aştepta o victorie în faţa ultimei clasate, lucru care s-a şi întâmplat. Jocul de la Giarmata a început destul de echilibrat, gazdele având iniţiativa în primele minute. Treptat, însă, CNS Cetate revine în joc şi îl controlează prin posesie prelungită, dar golul întârzie să apară. Devenii construiesc, totuşi, cu răbdare, şi realizează, în mod firesc, deschiderea scorului, în minutul 30. Atunci Lintaru a executat o lovitură de colţ, Pribac îi trimite, cu capul, lui Şaucă, iar decarul devean înscrie cu un şut precis, stabilind, astfel, scorul la pauză, de 1-0 pentru CNS Cetate. Partea a doua începe cu gazdele în ofensivă, forţând egalarea, dar oaspeţii au avut câteva replici tăioase pe contraatac. Aşa s-a întâmplat şi în minutul 55, când Pribac interceptează un balon, îl lansează foarte bine pe contraatac, la o fază doi contra doi, pe Făgărăşanu, acesta îl depăşeşte pe adversarul care îl talona şi îi pasează lui Şaucă, jucătorul Devei îl evită inteligent pe un apărător de la Giarmata, şi înscrie elegant, scriind soarta acestei partide. Până la sfârşit nu s-a mai întâmplat nimic de consemnat pe tabela de marcaj, iar Deva, care a început în formula: Iancău – Grunţă, Dosan, Boldea, Doboş – Vajda (căpitan de echipă), Buzducea – Şaucă, Pribac, Făgărăşanu – Lintaru, pe parcurs ,mai intrând Suciu, Ungureanu, Şoit şi Boloş, se impune cu 2-0, punând capăt meciurilor fără victorie, şi, în plus, a câştigat primul meci în deplasare şi a urcat treui locuri în clasament, până pe poziţia a zecea.

”A fost un meci în care am jucat organizat. Am crezut în noi, mai ales că am avut neşansă în meciurile trecute, iar jocul este într-o evident creştere. A fost ceva mai greu în prima repriză, dar este foarte important că am câştigat toate punctele puse în joc. Am demonstrat că suntem o echipă bună, care ar trebui să fie mai sus în clasament. Pot spune că prin această victorie nu vom mai avea probleme cu atingerea obiectivului, adică evitarea retrogradării. Repet, jucăm frumos, iar de la anul ne vom propune obiective mult mai îndrăzneţe”, a declarat Marius Sîrbu, antrenorul principal al celor de la CNS Cetate Deva.

Singura serie în care se mai joacă

În celelalte patru serii ale Ligii a III-a s-a încheiat turul de campionat, doar în cea “hunedoreană”, singura cu 15 echipe care joacă efectiv, mai urmând a se disputa două etape. Din cauza retragerilor mai multor competitoare din celelalte serii, va retrogadata o singură echipă, ultima clasată din seria noastră, în a cărei ultimă rundă FC Hunedoara a stat. La sfârşitul acestei săptămâni se vor desfăşura meciurile penultimei etape, ambele echipe urmând a evolua pe teren propriu, FC Hunedoara, care şi-a păstrat păstrat poziţia a cincea, chiar dacă nu a jucat, cu a opta clasată, Pandurii II Târgu Jiu, iar CNS Cetate cu Metalurgistul Cugir, echipa de pe locul patru.