DE DATA ASTA „GHETUŢELE” AU VENIT LA MOŞU’. Ajun de Moş Nicolae, prima sărbătoare publică la Patinoarul Deva

Pentru prima dată, Primăria Deva a organizat o manifestare publică în aşteptarea lui Moş Nicolae. Parcul Cetăţii a fost însufleţit cu sute de persoane care au răspuns invitaţiei edililor de a lua parte la o seară specială la patinoar. Colinde, întreceri pe gheaţa artificială a patinoarului şi dulciuri oferite de primarul Florin Oancea, ca „trimis” al lui Moş Nicolae pentru copiii din Parc, au fost principalele atracţii ale serii

Amplasat pentru prima dată în Parcul Cetate, patinoarul artificial a deveni o atracţie autentică pentru deveni. „Ne bucurăm cu toţii că am reuşit să aducem patinoarul în Parcul Cetăţii. Vechea locaţie – din punctul meu de vedere – nu a fost una fericită şi, iată că, acum, aici, sunt mulţi copii, sunt mulţi părinţi şi bunici. Pentru mine este un moment de satisfacţie, când văd că oamenii se bucură şi profită de vremea prielnică pentru patinaj”, a spus primarul Florin Oancea, puţin înainte să înceapă oficial seara de Ajun a lui Moş Nicolae, sărbătorită – în premieră – printr-o manifestare publică.

În foişorul din Parc, Corul „Lira” al elevilor Liceului de Arte „Sigismund Toduţa” au susţinut un mini-concert de colinde. Foişorul a fost locul de unde micuţii participanţi la eveniment au primit dulciuri de la primarul Devei. „Le-am pregătit copiiilor, în această seară, câteva surprize, premii şi dulciuri şi cred că vor fi încântaţi”, spunea (Moş) Nicolae – Florin Oancea. Seara a continuat, câţiva metri mai aproape de dealul Cetăţii, la patinoar cu întreceri şi multă animaţie.

Pentru cei care au ratat evenimentul e bine să ştie că patinoarul are intrarea gratuită pentru toată lumea până în data de 17 decembrie 2018. De la acea dată, intră în vigoare tarifele de acces la patinoar, respectiv: 10 lei pentru fiecare serie de patinaj (două ore) și 10 lei pentru închiriere de patine (tot două ore). Programul de funcţionare este: Luni – joi: între orele 12:30-22:00; Vineri – duminică: între orele 10:00-22:00. Program special pentru zilele de Crăciun: 24 decembrie 2018, între orele 10:00-13:00; 25, 26 decembrie 2018 – închis. Program special de Anul Nou: 31 decembrie 2018, între orele 10:00-13:00; 1 ianuarie 2019 – închis.

Comentarii FB

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

5 × 1 =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
ACTUALITATE
Iată 4 dintre cele mai populare mituri și credințe false despre pariurile sportive         Accident grav pe Calea Zarandului         Polițiștii au alergat aproape un kilometru un tânăr acuzat că a furat 1.000 de lei         Lotul 3 al Autostrăzii Lugoj – Deva a rămas „muzeu”         A început montarea căii de rulare în Tunelul Turdaș de pe șantierul magistralei feroviare de mare viteză         Caravana Filmului Românesc la Hunedoara         La Deva se va da startul Turului Ciclist al Hunedoarei         Gând la început de an școlar         Motociclist oprit cu focuri de armă         DREPTATE PENTRU MILU. Sora victimei de la Sarmizegetusa Regia: “Fratele meu avea o şansă la viaţă, dar nimeni nu i-a dat-o”         INEDIT. Astăzi la Deva se poate circula cu “Autobuzul cu Jazz”         Ultima zi de lucru din ultimatumul dat pe Lotul 3 din Autostrada Lugoj – Deva. Când pot fi deschişi cei 21 de kilometri         Bărbat înjunghiat în inimă de frica soției         Blocaj prelungit pe șantierul șoselei Hunedoara – Călan         Licitație pentru modernizarea șoselelor turistice din județul Hunedoara         Povestea „tunelurilor pentru urși” de pe cel mai scump sector de autostradă: lotul de 300 de milioane de euro         Tragedie pe DN 7: un bărbat a murit, iar alți trei au fost răniți într-un accident rutier         Sardinia, între foarte scump și foarte ieftin         Tânără atacată în timp ce își plimba copilul în cărucior         Grădina Castelului Corvinilor, locul de poveste ocolit de turiști