DE DATA ASTA „GHETUŢELE” AU VENIT LA MOŞU’. Ajun de Moş Nicolae, prima sărbătoare publică la Patinoarul Deva

Pentru prima dată, Primăria Deva a organizat o manifestare publică în aşteptarea lui Moş Nicolae. Parcul Cetăţii a fost însufleţit cu sute de persoane care au răspuns invitaţiei edililor de a lua parte la o seară specială la patinoar. Colinde, întreceri pe gheaţa artificială a patinoarului şi dulciuri oferite de primarul Florin Oancea, ca „trimis” al lui Moş Nicolae pentru copiii din Parc, au fost principalele atracţii ale serii

Amplasat pentru prima dată în Parcul Cetate, patinoarul artificial a deveni o atracţie autentică pentru deveni. „Ne bucurăm cu toţii că am reuşit să aducem patinoarul în Parcul Cetăţii. Vechea locaţie – din punctul meu de vedere – nu a fost una fericită şi, iată că, acum, aici, sunt mulţi copii, sunt mulţi părinţi şi bunici. Pentru mine este un moment de satisfacţie, când văd că oamenii se bucură şi profită de vremea prielnică pentru patinaj”, a spus primarul Florin Oancea, puţin înainte să înceapă oficial seara de Ajun a lui Moş Nicolae, sărbătorită – în premieră – printr-o manifestare publică.

În foişorul din Parc, Corul „Lira” al elevilor Liceului de Arte „Sigismund Toduţa” au susţinut un mini-concert de colinde. Foişorul a fost locul de unde micuţii participanţi la eveniment au primit dulciuri de la primarul Devei. „Le-am pregătit copiiilor, în această seară, câteva surprize, premii şi dulciuri şi cred că vor fi încântaţi”, spunea (Moş) Nicolae – Florin Oancea. Seara a continuat, câţiva metri mai aproape de dealul Cetăţii, la patinoar cu întreceri şi multă animaţie.

Pentru cei care au ratat evenimentul e bine să ştie că patinoarul are intrarea gratuită pentru toată lumea până în data de 17 decembrie 2018. De la acea dată, intră în vigoare tarifele de acces la patinoar, respectiv: 10 lei pentru fiecare serie de patinaj (două ore) și 10 lei pentru închiriere de patine (tot două ore). Programul de funcţionare este: Luni – joi: între orele 12:30-22:00; Vineri – duminică: între orele 10:00-22:00. Program special pentru zilele de Crăciun: 24 decembrie 2018, între orele 10:00-13:00; 25, 26 decembrie 2018 – închis. Program special de Anul Nou: 31 decembrie 2018, între orele 10:00-13:00; 1 ianuarie 2019 – închis.

Comentarii FB

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
ACTUALITATE
Lăpugiu de Sus – 580 de ani de la prima atestare documentară         Carne de curcan suspectă de gripă aviară, pe galantare din județ         Cei mai buni dintre cei buni în competiție         Dezbatere publică pe bugetul municipiului Hunedoara         Hoții au făcut praf o biserică din Vulcan. Alte două lăcașuri au fost călcate de spărgători         Accident în Deva. Un taximetrist băut a făcut ravagii pe bulevard         Tribunalul Hunedoara și-a prezentat bilanțul pe anul 2019         ALDE va avea liste și candidații proprii la alegerile locale         Evaluarea Sarmizegetusei Regia. Suma uriașă la care a fost estimată cetatea dacică         Zeci de oameni au primit ajutor la Adăpostul de noapte din Deva         Bugetul municipiului Deva pe anul 2020 în dezbatere publică         Șoseaua din Pasul Vulcan interzisă mașinilor pe timpul iernii         „HOŢULUI DE HOŢIE ÎI E FRICĂ” Criza alimentelor de la Spitalul Judeţean şi apelul (ipocrit) la responsabilitate         Casă mistuită într-un incendiu         Centrul Județean pentru Managementul Situațiilor de Urgență împlinește 6 ani de la primul apel. Bilanțul instituției         Focar de pestă porcină africană. Mai mulți mistreți au fost găsiți morți         Greva muncitorilor de la SEWS R Deva a încetat. Oamenii au obținut o victorie uriașă         Medicii și conducerea spitalului din Deva se contrazic pe meniul bolnavilor: „Este o situație extrem de gravă”         Șofer inconștient, manevră criminală pe DN 7. Scena șocantă înregistrată de o cameră de bord         BIROCRAŢIA, ETERNA BOALĂ A SPITALELOR. Prefectul judeţului Hunedoara intervine în criza tomografului de la Deva