DE DATA ASTA „GHETUŢELE” AU VENIT LA MOŞU’. Ajun de Moş Nicolae, prima sărbătoare publică la Patinoarul Deva

Pentru prima dată, Primăria Deva a organizat o manifestare publică în aşteptarea lui Moş Nicolae. Parcul Cetăţii a fost însufleţit cu sute de persoane care au răspuns invitaţiei edililor de a lua parte la o seară specială la patinoar. Colinde, întreceri pe gheaţa artificială a patinoarului şi dulciuri oferite de primarul Florin Oancea, ca „trimis” al lui Moş Nicolae pentru copiii din Parc, au fost principalele atracţii ale serii

Amplasat pentru prima dată în Parcul Cetate, patinoarul artificial a deveni o atracţie autentică pentru deveni. „Ne bucurăm cu toţii că am reuşit să aducem patinoarul în Parcul Cetăţii. Vechea locaţie – din punctul meu de vedere – nu a fost una fericită şi, iată că, acum, aici, sunt mulţi copii, sunt mulţi părinţi şi bunici. Pentru mine este un moment de satisfacţie, când văd că oamenii se bucură şi profită de vremea prielnică pentru patinaj”, a spus primarul Florin Oancea, puţin înainte să înceapă oficial seara de Ajun a lui Moş Nicolae, sărbătorită – în premieră – printr-o manifestare publică.

În foişorul din Parc, Corul „Lira” al elevilor Liceului de Arte „Sigismund Toduţa” au susţinut un mini-concert de colinde. Foişorul a fost locul de unde micuţii participanţi la eveniment au primit dulciuri de la primarul Devei. „Le-am pregătit copiiilor, în această seară, câteva surprize, premii şi dulciuri şi cred că vor fi încântaţi”, spunea (Moş) Nicolae – Florin Oancea. Seara a continuat, câţiva metri mai aproape de dealul Cetăţii, la patinoar cu întreceri şi multă animaţie.

Pentru cei care au ratat evenimentul e bine să ştie că patinoarul are intrarea gratuită pentru toată lumea până în data de 17 decembrie 2018. De la acea dată, intră în vigoare tarifele de acces la patinoar, respectiv: 10 lei pentru fiecare serie de patinaj (două ore) și 10 lei pentru închiriere de patine (tot două ore). Programul de funcţionare este: Luni – joi: între orele 12:30-22:00; Vineri – duminică: între orele 10:00-22:00. Program special pentru zilele de Crăciun: 24 decembrie 2018, între orele 10:00-13:00; 25, 26 decembrie 2018 – închis. Program special de Anul Nou: 31 decembrie 2018, între orele 10:00-13:00; 1 ianuarie 2019 – închis.

Comentarii FB

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

opt − cinci =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
ACTUALITATE
Accident pe Drumul Național 66 Simeria – Hațeg         Controale ale polițiștilor la firmele care fac afaceri cu lemne         Bărbat ridicat de polițiști de la terasă, după ce a refuzat carantinarea         Polițiști anti-covid. Controale ample în zonele aglomerate din județul Hunedoara         Ce au decis magistrații în dosarul „matriței din Sarmizegetusa Regia”. Soluția dată la cererea de recompensă depusă de o tânără         Consiliul Județean Hunedoara va susține salariile paramedicilor Asociației Salvital – SMURD         BISERICA ROTONDĂ DE LA GEOAGIU         Transalpina Pădurenilor. Cum arată noua șosea din munții Hunedoarei, după finalizare         ALERTĂ. Peste 70 de cazuri noi de Covid 19 în județul Hunedoara         Angajat al Minei Lupeni, infectat cu noul coronavirus         Ecaterina Andronescu: „Nu sunt de acord să eliminăm educația tehnologică!”         După 16 ani și 4 mandate de primar, Gheorghe Ile se retrage din cursa electorală         Noul coronavirus lovește devastator în județul Hunedoara. Nouă localități, la limita carantinării         Ioan de Hunedoara a fost omagiat de hunedoreni         Povestea științifică a Cetății Deva         Situație dramatică în Orăștie: Tâmpenia „Nu purtați mască”, „Nu este Covid 19” dă roade. Finanțele – închise, în urma infectării unor angajate         Dosarul retrocedărilor controversate din Retezat, soluționat după un deceniu. Ce a decis instanța         Fortificația Sarmizegetusei Regia va fi restaurată integral         Începe distribuirea unor produse alimentare destinate anumitor categorii de persoane din Deva         Muncă la negru pe șantierul căii ferate Simeria – Gurasada