Șoimul Băița s-a ridicat la nivelul Ligii a III-a în jocul cu Millenium Giarmata

A început ediţia 2016 – 2017 a Cupei României, iar prima echipă din judeţ care a  intrat în luptă a fost Şoimul Băiţa, câştigătoarea fazei judeţene a Cupei din acest an. Şoimul a jucat miercuri de la ora 17.30 pe terenul de la Crăciuneşti în compania formaţiei Millenium Giarmata, componentă a eşalonului trei și a pierdut cu 1-3.

Formatul Cupei României a cuprins în această primă fază a competiţiei 40 de meciuri, care au avut ca protagoniste cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene şi 38 dintre cele mai slab clasate din liga a treia. Regulamentul prevede un singur meci, pe terenul echipei din eşalonul inferior, iar dacă după 90 de minute scorul este egal se dispută prelungiri. În caz că egalitatea persistă se va trece la loviturile de departajare.

Noutăţi în lot şi pe bancă

Faţă de echipa care termina campionatul trecut pe locul 3 au intervenit schimbări atât în lotul de jucători, cât şi pe banca tehnică. Cu un lot de jucători tineri din care 8 au fost juniori, Șoimul Băița nu a emis pretenții în a câștiga meciul în fața mult mai experimentatei echipe Millenium Giarmata, componentă a eşalonului trei. Șoimul s-a prezentat onorabil pe teren și timp de 30 de minute oaspeții nu au trecut de mijlocul terenului, apoi un gol anulat Șoimului și o bară a făcut ca echipa să cadă psihic, iar la pauză scorul să fie 0-2 pentru timișeni. O primă repriză interesantă în care îți făcea impresia că Șoimul joacă în Liga a III-a și Giarmata în a IV-a.  Primul gol antologic al oaspeților înscris de Trifu cu capul de lângă bara porții la o minge centrată în careu a făcut ca forțele de pe teren să se inverseze și din acel moment o singură echipă să mai fie pe teren și aceea să fie Millenium Gearmata. Al doilea gol vine la indigo ca și primul, mingea fiind ștearsă cu capul de Soare și trimisă în plasă. După pauză Șoimul își trece din nou în cont o minge respinsă în bară și apoi un fundaș o scoate de pe linia porții.

O ieșire onorabilă din Cupa României

Este o ieșire onorabilă din Cupa României a Șoimului ținând cont că mai marii clubului nu au reușit până în prezent transferul și aducerea unor jucători  mai valoroși la lot. Din lotul Băiței au plecat în această vară  Vîrtan şi Blaga la Cetate iar Vîrlan la Haţeg.  Vişan este plecat din ţară, iar portarul Paşca din cauza serviciului a renunţat pentru moment la fotbal. Au fost aduși în schimb Lupulescu, fost la Ghelari, şi Huzum, venit de la Deva. Noul antrenor al echipei este Elek Szemely care i-a luat locul lui Pepenar, ajuns la Cetate Deva și care va veni din concediul în care este plecat.

Echipele subliniate s-au calificat în turul II al Cupei României.

ACS Şoimul Băiţa (HD)CS Millenium Giarmata (TM)  1-3 (0-2)

Chițu Tiberiu /Trifu(16), Soare(27), S.Stoica (62)

CS Chimia Oraş Victoria (BV) – AFC Hărman (BV) 1-5

AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – CS Măgura Cisnădie (SB) 0-3 (la masa verde prin neprezentare)

ACS Industria Sârmei 1921 (CJ) – FC Unirea Dej (CJ)  3-1

AS Viitorul Sântimbru (AB) – CS Sănătatea Servicii Publice Cluj (CJ)  1-2

FC Voinţa Lupac (CS) – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)  2-3

ACS Ghiroda (TM) – CS Municipal Lugoj (TM) 4-2 după prelungiri, 2-2 după 90 de minute
Unirea Mirşid (SJ) – CS FC Zalău (SJ)  1-3

ACS Şomuzul Preutești (SV) – ACS FC Bistriţa (BN)  1-0

Voinţa Ion Creangă (NT) – CS Panciu (VN)  3-0 (neprezentare)

ACS FC Păpăuţi (CV) – CS Petrolistul Boldeşti (PH)  3-4
CS Voinţa Lanurile (BZ) – CS Păuleşti (PH)  3-4
ACS Sportul Chişcani (BR) – FC Viitorul 2 SA  2-6

Euromania Dumbrăveni (VN) – AS Gauss Răcăciuni (BC) 7-6 după penalty-uri, 1-1 după 120 de minute, 0-0 după 90 de minute

CS Gloria Iveşti (GL) – Atletico Vaslui (VS) 1-4

Meciuri care nu s-au disputat, echipele fiind posibil retrase din Ligă.

CS Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure (MS) – CS Iernut (MS)
AS Electroaparataj (B) –  AS Voinţa Snagov (IF)

AS Siretul Lespezi (IS) – CSM Paşcani (IS)
ACS Transdor Tudora (BT) – ACS Inter Dorohoi (BT)

ACS Gloria Popeşti Leordeni (IF) – CS Ştefăneşti (IF)
CS Pandurii Cerneţi (MH) – CS Minerul Motru (GJ)
CS Someşul Oar (SM) – CSM Sighetu Marmaţiei (MM)
CSC FC Hidişel (BH) – CS Ineu (AR)

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 40 de echipe calificate din faza I plus 26 echipe participante în ediţiile precedente ale Ligii 2 şi Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 24 august 2016, ora 17:30.

Iată şi datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României, faza naţională: