Marian Munten ANR
1-ghici-cine-se-ntoarce-ousmane-n-doye-va-juca-din-nou-in-romania-dupa-mai-multe-luni-de-pauza-cu-cine-semneaza_size6

Senegalezul Ousmane N’Doye a încris la debutul său pentru CNS Cetate Deva

Echipa antrenată de Viorel Tănase a obţinut al doilea succes la rând în acest sezon, învingând pe teren propriu cu scorul de  2-0 la pauză 1-0, pe Millenium Giarmata în etapa a X a seriei a IV-a a Ligii a III-a.

Puțini spectatori au fost prezenți vineri pe stadionul Cetate din Deva la debutul lui Ousmane N’Doye în postura de căpitan de echipă. Un joc în care senegalezul le-a dat ceva încredere jucătorilor de la Deva de-a mai mai schimba jocul lor foarte slab practicat în ultima vreme. Pe un teren foarte slab al gazdelor jucătorii au avut probleme în controlul mingii, în mod cu totul incredibil cei de la Deva au ridicat suprafața de joc în fața porților cu două pălmi bune de gazon.  (vezi foto)

Prima jumătate de repriză a fost a oaspeților mai insistenți pe faza de atac.

Cu toate că încă din primele minute N’Doye a avut o primă încercare a porții lui Rusu, oaspeții până la jumătatea primei reprize au fost mai insistenți punându-l la încercare pe Raț portarul echipei din Deva. Corlățeanu șutează de la 18 metri dar Raț reține, pe contă Bloj șutează în plasa laterală. În minutul 27 Sahru urmărește o minge în careul oaspeților dar terenul de joc schimbă traiectoria mingii în momentul șutului acesta luftând și ratând o primă ocazie mai consistentă a gazdelor. Tot el șase minute mai târziu are golul în „gheată” dar trimite un lob peste portar și poarta goală.

Ousmane N’Doye un jucător de liga I

O diferență destul de mare, de clasă între jocul senegalezului și ceea ce se joacă în liga a III-a. Ousmane și Petresc la mijlocul terenului îi amețesc pe fundașii din Giarmata cu schimbul de pase cu câlcâiul și artificii personale așa încât sunt nevoiți să rupă jocul gazdelor prin faulturi repetate. În minutul 43 Vaștag execută o lovitură liberă de la 25 de metri lateral dreapta, balonul este trimis înalt în careu pe colțul lung și N’Doye nemarcat în spatele apărării plutește peste apărarea Giarmatei și trimite cu capul din 4 metri pe colțul scurt în plasă. Tot el pe final de repriză de la centrul terenului îl lansează pe stânga pe Doboș care se încurcă în minge în momentul șutului la poartă.

O repriză secundă de menținere a rezultatului, cu Raț în formă.

Este ceva la „modă” și clasic tuturor echipelor care atunci când conduc încearcă să țină de rezultat și se rezumă doar la apărare și contraatacuri purtate pe greșelile oaspeților. Așa a fost din nou pentru echipa din Deva la fel ca și în jocul cu arădenii. Un atac steril al echipei din Deva în minutul 52 la marginea careului cu Tecsi și Bloj se soldează cu înscrierea unui gol neașteptat. Bloj primește mingea în interiorul careului și o trimite pe jos printre picioarele fundașilor în colțul lung, portarul Rusu rămânând un simplu spectator pe colțul scurt al porții. Sahru într-o acțiune personală de la 45 de metri duce mingea până în careul Giarmatei dar trimite cu latul pe lângă poartă. Bloj șutează pe poartă, Rusu nu poate reține mingea care ajunge la Șăucă iar acesta o trimite pe lângă poartă. Din minutul 75 Deva se retrage tot mai des în apărare permițându-le oaspeților să se joace cu ocaziile pe final. N’Doye un veritabil mijlocaș și distribuitor de pase decisive, poate juca liniștit pe orice post în teren la cei 38 de ani pe care îi are. A fost schimbat în minutul 87  și a primit meritat aplauzele spectatorilor deveeni scandându-i numele. La terminarea jocului a fost înconjurat de o mulţime de copii. Deva câștigă și urcă în clasament pe locul 8 cu 13 puncte.

În următoarea etapă Cetate Deva se va deplasa la Lunca Teuz unde poate să-și întărească poziția ocupată în acest moment în clasament.

.Declarații la final de joc:

„Am trăit periculos azi, am început meciul foarte relaxați, adversarii noștri de azi și-au creat două situații bune de a marca. Raț a fost omul jocului sau a reprizei, pentru că era foarte greu dacă începeam cu 0-1 și așa am avut o repriză care sincer nu mi-a plăcut, chiar dacă am marcat, vreau altceva. Dar per total vreau să-mi felicit echipa pentru cele trei puncte. Aveam mare nevoie și aceste puncte ne mai aduc două sau chiar trei locuri în clasament, important este faptul că am legat două victorii și încrederea cred eu că începe să apară ușor ușor în fiecare dintre ei. Repriza a doua ne-a aparținut în totalitate, am avut situații de superioritate de a marca, am avut o acțiune individuală foarte bună a lui Sahru care dacă finalizează dă dovadă de mare jucător pentru că a plecat din jumătatea proprie, a eliminat doi jucători dar la execuție i-a sărit balonul. Vreau să-l felicit și pe Osuman pentru primul joc, a și marcat dar important este că ne-a venit un jucător cu valoare, experimentat și un lider de care aveam nevoie.” Viorel Tănase antrenor Cetate Deva

CNS CETATE DEVA: Raţ – Petresc, Ionică, Kereki, Doboş (81 Vîrtan) – Vaştag, N’Doye (cpt, 86 Vajda) – Bloj, R. Cristian (64 Şaucă), Sahru – Tecsi (73 Lintaru). Antrenor: Viorel Tănase

MILLENIUM GIARMATA : Rusu – F. Olariu, Soare, Maghici, Ciobănică – Stoica (72 G. Popa), Corlăţeanu (69 M. Călin) – Domşa (46 M. Olariu), Codrea, Ghighilicea – Trifu (cpt, 81 Mihălceanu). Antrenor: Răzvan Leuca

Arbitrii: Gabriel Almaş (Zalău) – Vlăduţ Gaşpar (Tg. Mureş), Sergiu Duma (Zalău)

Au marcat: N’Doye (42), Bloj (52)