Premianții de la Gala Sportului Hunedorean

Într-o atmosferă de sărbătoare, la Deva, au fost premiaţi sportivii cu cele mai bune rezultate naţionale şi internaţionale în anul 2016, dar și persoanele și organizațiile care au spijinit activitatea DJST Hunedoara.

 

Secţiunea Colaboratori Instituţii Publice

 

  1. INSTITUŢIA PREFECTULUI JUDEŢUL HUNEDOARA
  2. CONSILIUL JUDEŢEAN HUNEDOARA
  3. PRIMĂRIA MUNICIPIULUI DEVA
  4. PRIMĂRIA MUNICIPIULUI HUNEDOARA – pt. acțiunea de tineret SPORT=SĂNĂTATE=DISTRACȚIE
  5. PRIMĂRIA ORAȘULUI SIMERIA – acțiunea de tineret DACFEST – Sub semnul lupului – ediția a VII-a
    1. INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI HUNEDOARA
    2. INSPECTORATUL DE JANDARMI JUDEŢEAN „DECEBAL” HUNEDOARA
    3. INSPECTORATUL DE POLIŢIE AL JUDEŢULUI HUNEDOARA
    4. INSPECTORATUL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ „IANCU DE HUNEDOARA” AL JUDEŢULUI HUNEDOARA
    5. DIRECŢIA JUDEŢEANĂ PENTRU CULTURĂ HUNEDOARA,
    6. CENTRUL DE PREVENIRE, EVALUARE ŞI CONSILIERE ANTIDROG AL JUDEŢULUI HUNEDOARA
    7. TEATRUL DE ARTĂ DEVA
    8. UNITATEA DE ADMINISTARE A GEOPARCULUI DINOZAURILOR „ȚARA HAȚEGULUI”
    9. MUZEUL CIVILIZAȚIEI DACICE ȘI ROMANE DEVA
    10. CRUCEA ROȘIE DEVA

 

 

 

Secţiunea Colaboratori –Jurnalişti sportivi

 

  1. Loredana Crina JUGLEA – Ziarul Văii Jiului
  2. Ion  BĂDIN – săptămânalul REPLICA
  3. Claudiu SAV- Digi 24 Timisoara
  4. Ovidiu MANĂSTIRE – Mesagerul Hunedorean
  5. Genu TUTU – TV Parang şi  Informaţia de dimineaţă
  6. Amarildo SZEKERLY Servus Hunedoara& HD TV Hunedoara
  7. Bogdan BARBU – Glasul Hunedoarei
  8. Dorin STROIA – Ziarul Hunedoreanului
  9. NG Radio România Timişoara

 

Secţiunea Tineret

 

  1. ASOCIAȚIA ACTIV
  2. FUNDAȚIA NOI ORIZONTURI
  3. ASOCIAȚIA ARMONIA
  4. CERCETAȘII ROMÂNIEI – CENTRUL LOCAL HUNEDOARA
  5. ASOCIAȚIA CENTRUL EDUCATIV COPII ȘI TINERI PENTRU COMUNITATEA EUROPEANĂ
  6. ECHIPA DE VOLUNTARI
  7. ASOCIAȚIA MARIS DAVA
  8. ASOCIAȚIA NOVA URBEM
  9. ASOCIAȚIA HUMMIT
  10. ASOCIAȚIA TERRA DACICA AETERNA
  11. ASOCIAȚIA L&C CONSULTING
  12. ASOCIAȚIA „ZAM”
  13. VLADIMIR BRILINSKY

 

 

 

Secţiunea Colaboratori Asociaţii/structuri sportive judeţene

 

 

  1. Asociația Judeţeană de Atletism

Preşedinte Emerson TOMA

  1. Asociația Judeţeană de Box

Preşedinte Ilie CAPTARI

  1. Asociația Judeţeană de Fotbal

Preşedinte Mircea SÎRBU

  1. Asociația Judeţeană de Gimnastică

Preşedinte Voichiţa TEBIEŞ

  1. Asociația Judeţeană de Handbal

Preşedinte Cosmin HENDREA

  1. Asociația Judeţeană de Judo

Preşedinte Dan GÂRBOVAN

  1. Asociația Judeţeană de Lupte

Preşedinte Răducu GHEORGHE

  1. Asociația Judeţeană de Tenis

Preşedinte interimar Alin LAZĂR

  1. Asociația Judeţeană de Taekwondo ITF

Preşedinte interimar Cosmin OPRESCU

(Președinte al Federației Naționale de Taekwondo ITF)

  1. Asociația Judeţeană de Volei

Preşedinte Titi SCORPIE

  1. Asociația Judeţeană Sportul pentru toți

Preşedinte Mariana FRĂȚILESCU

  1. ACADEMIA OLIMPICĂ ROMÂNĂ – Filială HUNEDOARA

DIRECTOR Stefan BEREGSZASZI

  1. Automobil Club Roman – Filiala HUNEDOARA
  2. Palatul Copiilor Deva

Sorina Gabriela COBORI

  1. Asociația Umanitară Ioana

Președinte NIȚĂ Mariana

 

Secţiunea Sport-Premii speciale

 

  1. Premiu Special domnului profesor Nicolae FORMINTE, antrenor emerit, coordonator al Loturilor Naționale de Gimnastică Artistică ale României, pentru rezultatele deosebite si pentru revenirea gimnastelor senioare la Centrul Olimpic de la Deva

 

  1. Premiu Special doamnei profesor Gina GOGEAN GROZA, fostă vicecampioană olimpică și campioană mondială de gimnastică artistică, actualmente conferențiar universitar în cadrul Departamentului de Educaţie Fizică al Universităţii „1 Decembrie 1918”, din Alba Iulia, și antrenor de gimnastică artistică în cadrul CNS Cetate Deva pentru proiectul ,, Țară. Țară, vrem campioane!,,

 

  1. Premiu Special doamnei profesor Marieta ILCU RĂILEANU, fostă campioană mondială la sărituri, actualmente director al CSS Hunedoara, pentru promovarea atletismului hunedorean.
  2. Marinică PÂRVĂNESCU – inspector de specialitate în cadrul ISJ Hunedoara- pentru promovarea sportului școlar.

 

  1. Dorin POPA – FC Autobergamo Deva, pentru rezultatele sportive deosebite obținute în 2016.

 

  1. Attila TAKACS – pentru promovarea minifotbalului – recent ales în funcția de secretar general al Federaţiei Europene de Minifotbal.

 

  1. CFR Marmosim Simeria – Organizatorul evenimentului cu cea mai mare anvergură FESTIVALUL SPORTULUI SIMERIAN 3-18 decembrie, ( 2 săptămâni de jocuri sportive pentru sportivi amatori și legitimați unde au participat cca 500 de sportivi).

 

  1. Daria VIȘĂNESCU – campioană națională la Feminin 20 de ani

 

  1. Dr. OLTEAN Sanda

Medic cu specializare in medicina sportivă         pentru asigurarea  SERVICIULUI MEDICAL PENTRU SPORTIVII DE PERFORMANȚĂ DIN JUDEȚUL HUNEDOARA.

 

Premiere – cluburi sportive publice

Cel mai bun club sportiv public pe anul 2016:

COLEGIUL NAŢIONAL SPORTIV CETATE DEVA- Director LIGA Adrian (pentru rezultatele sportive obținute la atlestism, gimnastică artistică și aerobică și lupte libere)

  • Cluburile sportive publice cu rezultate deosebite în anul 2016

SCM DEVA – Director Mugurel Virgil CIUȘCĂ

 

CSS HUNEDOARA – Director Marieta ILCU RĂILEANU

 

CSM JIUL PETROȘANI – Director Radu POLIFRONIE

 

CSS PETROȘANI – Director Răducu GHEORGHE

 

Secţiunea Sport-cluburi sportive private

 

Cel mai bun club sportiv privat al anului  2016:

CS COMEXIM LUPENI

Pentru rezultatele sportive obținute la Fotbal Tenis.

Președinte: PĂRĂU EMIL

Cluburile sportive private cu rezultate deosebite in anul 2016:

CS CRISTAL HAȚEG
FUJIN CS VULCAN

 

CS ELITE CENTER HUNEDOARA

 

 

 

 

 

Secţiunea antrenori

 

Antrenorii anului 2016

1 COSMA Liliana CNS CETATE DEVA GIMNASTICĂ ARTISTICĂ
2 MICU Ramona
3 COTUȚIU Florin

 

TIR CU ARCUL

4 LUCA Mihai CNS CETATE DEVA ATLETISM
5 CIUȘCĂ Mugurel Virgil  

SCM DEVA

 

JUDO
6 ENACHE Ramona
7

HABIAN Viorel

 
8 MORAVAN Suraj Livius CNS CETATE DEVA LUPTE LIBERE
9 ARDELEAN Dan CSS HUNEDOARA NATAȚIE
10 DRUNCEA Dima CS COMEXIM LUPENI FOTBAL TENIS
11 OPRESCU Cosmin CS CRISTAL Hațeg TAEKWON-DO ITF
12 ZANFIR Ilie

CS ELITE CENTER HUNEDOARA

KARATE- SHOTOKAN WSF  
13 POLIFRONIE Radu CSM JIUL PETROȘANI KARATE SHITO-RYU
14 MÂRZA Florin FUJIN CS Vulcan ARTE MARȚIALE – WUSHU

 

 

 

 

Secţiunea –sportivi Discipline Neolimpice

 

CEI MAI BUNI SPORTIVI AI JUDEȚULUI HUNEDOARA ÎN ANUL 2016

 

DISCIPLINE SPORTIVE NEOLIMPICE (11 sportivi), Locul X ( 2 sportivi)

 

Locul I

 

Anamaria GHERGHEL Fotbal-Tenis, SENIOARĂ, Comexim R Lupeni, Antrenor: DRUNCEA Dima,

Principalele titluri/rezultate sportive omologate în anul 2016:

Cvintuplă campioană mondială  la seniori , probe: SIMPLU, DUBLU, TRIPLU, DUBLU Mixt, TRIPLU Mixt

 

Locul II

 

Ana Maria RIZESCU,  Fotbal–Tenis, SENIOARĂ, CS Comexim R Lupeni, Antrenor: DRUNCEA Dima, Dublă campioană mondială  la seniori , probe: DUBLU și TRIPLU Mixt

Locul III

 

Mariana LICĂ, Fotbal-Tenis,  TINERET  CS Comexim R Lupeni, Antrenor: DRUNCEA Dima, Dublă campioană mondială  la tineret, probe: DUBLU mixt ȘI TRIPLU Mixt, Campioană mondială la seniori la, CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL TENIS, Nicosia CIPRU

 

Locul IV

 

David LICA, Fotbal–Tenis, JUNIOR, CS Comexim R Lupeni, Antrenor: DRUNCEA Dima, Triplu campion mondial  la juniori, probe: SIMPLU, DUBLU ȘI TRIPLU la, CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL TENIS, Nicosia CIPRU

 

Locul V

 

Darius PUFU, Fotbal–Tenis, JUNIOR, CS Comexim R Lupeni, Antrenor: DRUNCEA Dima, Triplu campion mondial  la juniori, probe: SIMPLU, DUBLU ȘI TRIPLU la, CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL TENIS, Nicosia CIPRU

 

Locul VI

 

Letiția BIVOLARU, Fotbal–Tenis, SENIOARĂ, CS Comexim R Lupeni, Antrenor: DRUNCEA Dima, Campioană mondială la seniori, proba  TRIPLU, la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL TENIS, Nicosia CIPRU

 

Locul VII

 

Daniel POPOVICI, Fotbal–Tenis, JUNIOR, CS Comexim R Lupeni, Antrenor: DRUNCEA Dima, Dublu campion mondial  la juniori, probe: DUBLU ȘI TRIPLU la, CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL TENIS, Nicosia CIPRU

 

Locul VIII

 

Andrei DOBRESCU – Karate (Shotokan WSF), JUNIOR,  CS Elite Center Hunedoara, CM juniori Polonia Antrenor: Ilie ZAMFIR Campioan mondial  la juniori,  proba KUMITE SHOBU IPPON -68KG- echipe  la CAMPIONATUL MONDIAL  DE  KARATE SHOTOKAN, Bydgoszcz, POLONIA

 

Locul IX

 

Andra KOVACI – Taekwon-do ITF, JUNIOARĂ, CS Cristal Haţeg,

CE aur şi bronz; Antrenor: Cosmin OPRESCU

Campioană europeană la juniori,  proba TEHNICI SPECIALE – echipe  la CAMPIONATUL EUROPEAN DE TAEKWON-DO ITF, Tampere-FINLANDA

 

LOCUL X

 

Robert Alexandru DAN – Arte marţiale (WUSHU), JUNIOR,  Fujin CS Vulcan  Antrenor: Florin MÂRZA  Vicecampion european la juniori proba  SANDA – 52 kg  la CAMPIONATUL EUROPEAN DE ARTE MARŢIALE-Moscova- RUSIA.

 

şi

 

Andreea POLIFRONIE – Karate (Shito RYU), JUNIOARĂ,  CSM Jiul Petroşani, Antrenor: Radu POLIFRONIE ViceCampioană europeană la juniori – proba KUMITE echipe la CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE, Nove-Zamky, SLOVACIA

 

 

Secţiunea –sportivi Discipline Olimpice

 

 

Locul I

 

Denisa GOLGOTA, Gimnastică artistică,  JUNIOARĂ, CNS Cetate Deva

SPORTIVA ANULUI 2016

Antrenor: COSMA Liliana, COTUŢIU Florin, MICU Ramona,

 

Principalele titluri/rezultate sportive omologate în anul 2016:

  • Campioană europeană la sol și vicecampioană europeană la sărituri și medaliată cu bronz cu echipa la CAMPIONATELE EUROPENE DE JUNIORI, Berna-Elveţia.
  • Campioană națională la sărituri și vicecampioană cu echipa la CN Maestre, Cluj Napoca,
  • Campioană națională la sărituri și vicecampioană națională la sol la CN Individual, Deva.

 

Locul II

 

Bogdan ȘITOIANU, Atletism, JUNIOR, CNS Cetate Deva,Antrenor: LUCA Mihai

 

  • Vicecampion european la lungime la Campionatele Europene de Juniori de la Tibilisi-GEORGIA
  • Medaliat cu bronz la lungime la Campionatul Balcanic de Juniori Krusevak SERBIA,
  • Vicecampion național la triplusalt și medaliat cu bronz la Campionatele Naționale de juniori I;
  • Campion național la lungime la CN de Juniori I, București;
  • Campion național la lungime și vicecampion național la triplusalt CN de Juniori II, București
  • Campion național la lungime și vicecampion național la triplusalt CN de Juniori I, Ptești

 

Locul III

 

Ioana Teodora CRIŞAN, Gimnastică artistică, JUNIOARĂ, CNS Cetate Deva,

Antrenori: COSMA Liliana, COTUŢIU Florin, MICU Ramona,

 

  • Medaliată cu bronz cu echipa la CAMPIONATELE EUROPENE DE JUNIORI, Berna-Elveţia.
  • Vicecampioană națională la individual compus și medaliată cu bronz la sol la CN Maestre, Cluj Napoca.
  • Vicecampioană națională la paralele și bârnă și medaliată cu bronz la individual compus la CN Individual, Deva.

 

 

Locul IV

 

Olivia CÎMPIAN, Gimnastică artistică, JUNIOARĂ, CNS Cetate Deva,

Antrenori: COSMA Liliana, COTUŢIU Florin, MICU Ramona,

 

  • Medaliată cu bronz cu echipa la CAMPIONATELE EUROPENE DE JUNIORI, Berna-Elveţia.
  • Campioană națională la individual compus și vicecampioană națională la sărituri la CN Individual, Deva.

 

 

Locul V

 

Carmen Adela GHICIUC – Gimnastică artistică, JUNIOARĂ,  CNS Cetate Deva

CN Maestre Cluj Napoca argint(echipă); CN ind. Deva bronz(paralele).

Antrenori: COSMA Liliana, COTUŢIU Florin, MICU Ramona,

 

  • Medaliată cu bronz cu echipa la CAMPIONATELE EUROPENE DE JUNIORI, Berna-Elveţia.
  • Vicecampioană națională cu echipa la CN maestre, Cluj Napoca,

 

  • Medaliată cu bronz la paralele la CN Individual, Deva

 

Locul VI

 

Mihaela CHISS, Judo, CADET, SCM Deva, Antrenor: Mugurel Virgil CIUȘCĂ și Ramona ENACHE

 

  • Medaliată cu aur la Cupa Europei – Cadeți, Cluj Napoca
  • Medaliată cu argint la Cupa Europei – Cadete, Antalya – TURCIA

 

  • Campioană națională U21, la CN Juniori, Cluj Napoca
  • Campioană națională U18, la CN Cadete, Tg Mureș

 

 

Locul VII

 

Răzvan MARCU, Tir cu Arcul, SENIOR, SCM Deva, Antrenor: HABIAN Viorel

 

  • Campion național individual la CN Outdoor, Deva
  • Campion național la individual și cu și cu echipa mixtă, la CN Indoor București

 

 

Locul VIII

 

Alisa Corina BOTNARIU, Gimnastică artistică, JUNIOARĂ, CNS CETATE DEVA, Antrenori: COSMA Liliana, COTUŢIU Florin, MICU Ramona,

 

  • Medaliată cu bronz cu echipa la CAMPIONATELE EUROPENE DE JUNIORI, Berna-Elveţia.

 

 

Locul IX

 

Denisa-Iuliana FODOR, Lupte-libere, JUNIOARĂ, CNS Cetate Deva, Antrenor: MORAVAN Suraj – Livius,

 

  • Medaliată cu bronz la JOCURILE BALCANICE, Craiova,
  • Campioană națională de cadeți la CN Lupte libere – Odorheiu secuiesc.

 

 Locul X

 

Raluca MERA, Natație, JUNIOARP, CSS Hunedoara Antrenor: Dan ARDELEAN

 

  • Medaliată cu aur la 100m spate și bronz la 50m spate la Campionatele internaționale ale României,
    • Campioană și vicecampioană națională de tineret și juniori, probă : 100 m și 50m spate la CN Bacău 2016,
    • Vicecampioană națională de cadeți probă: 100 m spate la CN Poliatlon Pitești 2016,

 

 

EXTRA

 

Declaraţii la final de festivitate:

 

COSMA Liliana antrenor gimnastică CNS Cetate Deva „ Cu siguranţă suntem foarte mândri întreg colectivul pentru rezultatele venite, aceste rezultate ne motivează ne ambiţionează să muncim mai mult, mai bine şi să continuăm cu aceste performanţe. Toţi sportivi de performanţă muncesc şi-şi doresc performanţe, noi am avut şansa anul trecut cu Campionatul European de juniori, un campionat în care am avut un grup de sportive toate ale clubului CNS Cetate Deva. Pentru campionatele de la Cluj deşi s-a spus că aşteptăm ca Denisa Golgotă să ia rezultate aş vrea să spun că Denisa Golgotă este junioară în acest an ceea ce s-a pregătit pentru Festivalul Tineretului European care va fi acest an în luna iunie în Ungaria de unde aşteptăm rezultate foarte frumoase. Pentru Europene speranţe şi dorinţe avem şi noi şi muncim, fetele îşi doresc lucrul acesta. Să fim sănătoşi să ajungem la Europene şi cu siguranţă ne vom bate şi noi pentru medalii.”

 

 

 

LIGA Adrian director CNS Cetate Deva „Fiecare an competiţional este o provocare pentru noi, de fiecare dată o luăm de la început. Ne-am fi dorit să fie un an mai bun 2016, nu a fost să fie. În 2017 sezonul competiţional a început deja, au început să vină şi primele medalii. La noi sunt câteva competiţii importante, la gimnastică artistică mai ales că România este şi gazdă a Campionatului European de Gimnastică, la atletism, la lupte libere sperăm să obţinem rezultate bune poate mai bune decât în 2016. Dacă sportivii sunt sănătoşi , dacă toate condiţiile sunt îndeplinite, cele financiare şi cele de pregătire sperăm că vom avea un an 2017 mai bun. În cursul acestui an noi am dat dezlegare unui grup de patru sportivi seniori care anul trecut au obţinut rezultate deosebite în competiţiile europene la gimnastică aerobică să plece la Universităţi la Constanţa, Bucureşti, prin urmare nu am mai reuşit să ne bucurăm de ei pentru anul 2017 care vine.”

 

 

 

Denisa GOLGOTA sportiva anului 2016 CNS Cetate Deva  „Titlul de sportivul anului 2016 mă ajută şi mă motivează să fiu din ce în ce mai bună. A fost un an foarte bun pentru mine, am reuşit rezultate bune la Campionatul European şi sper ca şi în 2017 să reuşesc performanţe la fel de bune. Voi participa la Festivalul Olimpic al Tineretului European, unde îmi doresc să cuceresc medalii. Mă gândesc şi la viitor, obiectivul principal fiind participarea la Jocurile Olimpice din 2020”

 

Marius SIMINA director executiv DJST Hunedoara „Dacă la finalul Jocurilor Olimpice de la Rio am fost puţin îngrijorat, spre toamnă, rezultatele sportivilor hunedoreni au fost deosebite. Să ai opt campioni mondiali, chiar într-o disciplină neolimpică, este o performanţă extraordinară pentru sportul hunedorean. La nivelul judeţului Hunedoara, 2016 este unul din anii cei mai buni în rezultatele obţinute de sportivi. Sper ca anul 2017 să fie cel puţin la fel de bun ca şi cel precedent”

Comentarii FB

comentarii




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

20 + șaptesprezece =

ACTUALITATE
ÎN ZONA ORĂŞTIE. Un absolvent din zece schimbă şcoala cu şomajul         Accident rutier grav provocat de o tânără de 21 de ani         Doi adolescenți de 16 ani au furat mașina unei tinere și au plecat la plimbare         Soarta tristă a faimoasei biserici de marmură din Alun         Fotograful care merge sute de kilometri pe jos pentru a promova Hunedoara         Vineri, Primăria Municipiului Deva nu încasează taxe și impozite locale!         CÂT VOR PLĂTI DEVENII? Preţul gunoaielor e la mâna primarului Ovidiu Moş         Traian Berbeceanu îi dă replica fostului său anchetator         Percheziții în Hunedoara, într-un dosar privind acordarea ilegală a diplomelor de studii         Furtunile au făcut pagube însemnate în nordul județului         Furtuna a distrus un drum din Retezat         TRAI PE VÂTRAI. Lefuri de opt ori mai mari decât plebea la Consiliul Judeţean         O VACANŢĂ ALTFEL. „E vremea cititului la Mărtinești”         DIPLOME DE EXCELENŢĂ. Elevele de 10 la Bacalaureat, recompensate de Consiliul Judeţean         Accident rutier pe o trecere de pietoni din Hunedoara         Misiune spectaculoasă de salvare a unui urs, prins într-un laț pus de braconieri         MOMENT SOLEMN. Subprefectul Dorel Bretean a depus jurământul de onoare         Apa Prod S.A. a lansat aplicaţia ApaProd pentru telefonul mobil         Imagini de poveste realizate pe un traseu dificil din Retezat         Sărbătoarea Greco-Catolicilor din Orăștie