LUPTE PE NISIP. CSȘ Petroșani – campioană

În perioada 15-17 iulie, la Amara, a avut loc Campionatul Naţional de Juniori III şi IV la lupte pe plajă. La eveniment au participat peste 475 de sportivi din toată ţara. La fel ca şi anul trecut sportivii de la CSŞ Petroşani au obţinut rezultate remarcabile.

Un rezultat așteptat ținând cont de ultimele evoluții ale sportivilor

Veniți după Campionatul Național de cadeți de la Odorheiu Secuiesc unde au cucerit trei medalii de bronz prin Denisa Pingert (categoria 40 kg), Viorel Scorei (categoria 42 kg) şi Veronica Heresteşan categoria (60 kg), elevii antrenați de Gheorghe Răducu și Cristian Popa s-au comportat onorabil confirmând forma bună prin care trec.

Clubul Școlar Sportiv Petroșani a obținut 9 medalii, la individual două de aur, una de argint și trei de bronz, iar pe echipe una de aur și una de argint

La categoria 40 kg Denisa Pingert a ocupat locul I cucerind pentru a doua oară la rând titlul de campioană națională după cel din 2015. Viorel Scorei 14 ani s-a clasat pe  locul I la categoria 40 kg. Revenit după o accidentare sportivul își adaugă în palmares a treia medalie de aur câștigată până în prezent și este din nou în atenția tehnicianului Dacica Adrian ce pregătește lotul național la Reșița fiind convocat la lot. La categoria +60 de kg Alexandra Chiş cucerește prima ei medalie de argint la naționale ratând locul I la un punct diferență. Prezentă pentru prima dată la o competiție de asemenea anvergură Alexandra a avut ceva emoții în finală, fapt pentru care s-a clasat doar a doua. La categoria 30 de kg sportivul Marian Crăciun la prima lui finală a obţinut locul al treilea, tot pe locul III și medalie de bronz au mai obținut Sebastian Borbely la categoria 50 de kg, Veronica Heresteşan la 60 de kg și Bogdan Csiszer +60 de kg

Pe echipe, la juniori III, CSŞ Petroşani a obţinut primul loc la feminin şi locul secund la masculin

Nu sunt rezultate surprinzătoare pentru antrenorul lotului, toate competițiile din ultima vreme a sportivilor din Petroșani anunțau aceste premii și următorul test îl vor avea la Campionatul Național de cadeți și juniori de la Amara, precum și Cupa României din acest an. Surprinzătoare a fost numai clasarea pe podium în clasamentul final pe cluburi ceea ce-i obligă la o și mai mare pregătire pe viitor.