LIGA A TREIA DE FOTBAL. Victorii prețioase pentru echipele din județ

Vineri și sâmbătă s-au disputat partidele etapei a XXVIII-a, antepenultima, din sezonul 2018 – 2019 al Ligii 3 de fotbal.

În seria a IV-a a eșalonului fotbalistic terț pe teren s-au aflat și cele două reprezentante ale județului nostru, LPS Cetate Deva și CS Hunedoara, ambele în mare nevoie de puncte.

Deva a învins acasă

Primii au jucat cei de la Deva, vineri, pe teren propriu, cu CSM Lugoj, o echipă deja retrogradată, însă nici cei de la LPS Cetate nu au o poziție prea bună în clasament, iar gazdele aveau nevoie ca de aer de o victorie în meciul cu bănățenii. Începutul de meci a aparținut, surprinzător, oaspeților, care ratează o bună ocazie prin Aboubacar (min. 9), pentru ca apoi devenii să pună stăpânire pe joc. Cei de la LPS Cetate au ratat o sumedenie de ocazia până la pauză, prin Lupu (17), Muscă (27 și 30), din nou Lupu (31), Mirică (41), tot Lupu (44) și încă o dată Muscă (45), dar nu s-a înscris niciun gol, iar la pauză s-a intrat cu 0-0. Mitanul secund a debutat tot cu o ocazie a oaspeților, ratată de Salim (46), însă gazdele replică imediat, dar tot fără rezultat pe tabelă, prin Andile (48). Scorul se deschide în minutul 54, când Iovicin, portarul oaspeților, respinge în corner un șut periculos al lui Muscă, lovitura de colț este executată de Cocan, iar Dina înscrie cu capul, de la marginea careului mic. Cei de la LPS Cetate se descătușează, iar Mirică și Muscă ratează la aceeași fază (60),m dar urmează și desprinderea pe tabelă, în minutul 61, tot după un corner, executant fiind același Cocan, marcator pentru 2-0 ăn favoarea Devei fiind, de această dată, Lupu. La acest scor gazdele fac pasul înapoi, iar echipa vizitatoare nu așteaptă prea multe invitații pentru a ieși la atac, Onțel (65) și Aboubacar (70) ratând două bune oportunități de a reduce din handicap. Replica gazdelor vine cu o ratare a lui Lupu (76), însă lugojenii reușesc reducerea din handicap în minutul 77, la un penalty acordat la un fault inutil în careul mare al lui Kelemen asupra lui Kialla, marcator fiind Onțel. Emoțiile pentru gazde au fost alungate de Cocan, cel mai bun jucător de pe teren, care a înscris, în minutul 82, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, și, cum până la final nu s-a mai înscris, LPS Cetate Deva a învins, cu scorul de 3-1, pe CSM Lugoj. În urma acestui rezultat, cei de la Lugoj rămân tot pe penultimul loc, cu 9 puncte, fiind deja retrogradați, în vreme ce Deva urcă pe 12, cu 35 de puncte, aceasta fiind o linie de clasament salvatoare pentru LPS Cetate. În penultima etapă, Deva va evolua în deplasare, la Național Sebiș, o echipă lipsită de griji, fiind pe locul 6, cu 46 de puncte, după succeseul de acasă, din runda a XXVIII-a, cu 3-1, în fața celor de la CSC Ghiroda și Giarmata Vii, formație care nici ea nu este scăpată de grijile retrogradării, fiind pe locul 10, cu 38 de puncte.

Hunedoara s-a impus în deplasare

Sîmbătă au evoluat cei de la FC Hunedoara, care, nici ei, nu au un final de campionat liniștit, echipa de pe malurile Cernei jucând în deplasare, pe terenul celor de la Crișul Chișineu Criș, arădenii fiind lipsiți de griji. Cu toate acestea, gazdele încep puternic și au o bară, prin Bozian, la chiar prima fază a jocului și deschid, apoi scorul, în minutul 4, după o acțiune personală a lui Ciornei. Tot arădenii mai au o ocazie, prin Modan (10), blocat de portarul Apostol, iar apoi hunedorenii preiau posesia și echilibrează jocul, fără a pune în mare pericol, însă, poarta gazdelor. Și, totuși, egalarea vine în minutul 28, când D. Creciunesc fructifică o excelentă centrare a lui Vasinc. Gazdele revin în atac și ratează, de trei ori (30, 35 și 36) prin valorosul Piț, jucător care, în tinerețe, a evoluat și în Serie A, inclusiv la AS Roma, însă ultima ocazie a reprizei aparține hunedorenilor, șutul lui D. Creciunesc (44)  fiind greu scos de sub transversală de Dagău, iar la pauză Crișul Chișineu Criș și CS Hunedoara se aflau la egalitate, scor 1-1.  Partea secundă începe cu gazdele în ofensivă, acestea având trei acțiuni ofensive notabile, irosite, însă, de Modan (54), Bozian (56) și, din nou, Modan (62). Încet – încet ies și hunedorenii la atac, iar Tecsi (71) reia cu capul, din 6 metri, o foarte bună centrare a lui Kocsis, respinsă greu de Dagău în corner. Lovitura de colț este executată de Cristia, stoperul Pavel respinge până la nou – intratul Peter, care trimite direct în vinclu și, astfel, din minutul 72 Hunedoara trece în avantaj. Replica gazdelor vine destul de repede, Matei (79) trăgând puțin pe lângă poarta hunedorenilor. A mai fost și o fază, în minutul 83,  la care gazdele au cerut, nejustificat, penalty, lucru recunoscut și de presa arădeană, la o acțiune în careul Hunedoarei în care Modan s-a împiedicat singur, fără a fi atins de Dulap, fundașul echipei vizitatoare. Ultima ocazie a partidei a fost consemnată în minutul 88, la o lovitură de cap a lui Matei, iar CS Hunedoara obține o victorie mare, cu scorul de 2-1, în fața celor de la Crișul Chișineu Criș, în tentativa lor de a se salva de la retrogradare. În urma acestui rezultat, cei de la Chișineu Criș sunt pe locul 7, cu 45 de puncte, iar Hunedoara urcă pe 11, poziție salvatoare, cu 36 de puncte, dar spectrul retrogradării este încă foarte aproape. În penultima rundă CS Hunedoara va juca acasă cu CSM Lugoj și are șanse mari la victorie.