Marian Munten ANR
1-ghici-cine-se-ntoarce-ousmane-n-doye-va-juca-din-nou-in-romania-dupa-mai-multe-luni-de-pauza-cu-cine-semneaza_size6

La CNS Cetate Deva, a venit Moș Nicoraș cu „cadourile”

În penultima etapă a turului seriei a patra din cadrul Ligii a treia, programat vineri 18 noiembrie,  pe Stadionul Cetate din Deva, s-au întâlnit echipele CNS Cetate Deva echipa gazdă și Unirea Alba Iulia, scor 3-1 la pauză 1-1.

Ousmane N’Doye versus Unirea Alba Iulia 3-1

Tot mai grea este munca antrenorului Viorel Tănase la echipa din Deva. Acesta a găsit o echipă slab pregătită fizic și psihic care nu reușește să ducă două reprize de la un capăt la altul. Așezarea lui Ousmane N’Doye în mijlocul echipei este văzută precum a unui „extraterestru” cu puteri supranaturale de către jucători, toate mingile trecând pe la el. În schimb senegalezul face doar ceea ce trebuie să facă un jucător profesionist, un control bun al balonului și o deplasare eficientă în terenul de joc finalizată cu gol. Despărțite în clasament de patru poziții  și doar de patru puncte, jocul celor două echipe a fost aspru disputat. Ambele au făcut un spectacol frumos, Ousmane N’Doye a marcat din nou, mijlocaşul senegalez a ajuns la al treilea meci la rând în care înscrie, de acestă dată reuşind un hat-trick în poarta Unirii 1924 Alba Iulia. De când s-a transferat la Deva, africanul înscrie doar el pentru CNS Cetate, ajungând la şase goluri. Primul l-a dat cu UTA II (1-0), a urmat apoi o ”dublă” cu Millenium Giarmata (2-0), iar acum a reuşit ”hat-trick-ul” cu Alba Iulia (3-1).

Penalty și eliminare, „cadouri” de la ‘Moș Nico(raș)

Alba Iulia a fost prima care a deschis scorul, în minutul 30, prin Sebastian Culda, care a dezghețat tabela, după un contraatac școală și o pasă excelentă venită de la Selagea în urma unei greșeli flagrante în apărare a lui Sahru. Cetate Deva nu a jucat mai nimic în prima repriză, primul șut pe spațiul porții a venit pe finalul reprizei, Vaștag încercându-l pe Suciu cu un șut dintr-o lovitură de la 25 de metri dar portarul oaspeților a respins în corner. Trupa lui Andone a avut de suferit din pricina arbitrajului care a înclinat balanţa în favoarea gazdelor. Ionuț Nicoraș arbitrul central din Arad care a condus întâlnirea de la poalele cetății, nu este străin de greșelile și gafele pe care le face de câteva luni încoace. (foto) Având doar studii medii la bază, promovat prin programul „Tinere talente” în arbitrajul arădean, centralul a dictat un penalty la semnalizarea asistentului Paul Pojar din Cluj Napoca. Un Pojar care în 2013 a fost desemnat de AJF Cluj pe locul I în clasamentul arbitrilor asistenți din județ (foto medalion).

N’Doye a reuşit egalarea în prelungirile primei reprize dintr-un penalty contestat de oaspeţi, fază în care Mardare a fost eliminat pentru proteste la decizia arbitrului după un presupus fault a lui Matei asupra lui Bloj. Mai multe cartonașe galbene au fost împărțite iar penalty-ul a fost transformat de N’Doye. Chiar dacă Suciu a ghicit colțul acesta nu putut respinge balonul și datorită terenului de joc ridicat în fața porților cu centimetri buni. E ceva unic și nemaintâlnit pe un teren de fotbal în liga a III-a, doar la Deva.

Victorie obținută cu „cap” marca N’Doye, și Vaștag servant

Albaiulenii nevoiți să joace în inferioritate numerică o repriză întreagă, s-au achitat foarte bine de sarcinile trasate și de indicațiile venite de pe bancă, dar omul în minus s-a simțit. În minutul 55 gazdele s-au desprins pe tabelă. Același N’Doye a înscris pentru 2-1 cu capul dintr-o centrare venită de la Vaștag. În minutul 81, la un corner de pe dreapta Vaștag l-a servit excelent pe  N’Doye care trimite mingea cu capul în poartă reușind hattrik-ul. Tandemul Vaștag- N’Doye a fost aproape să mai lovească o dată tot cu capul senegalezului dar Ioani a scos mingea de pe linia porții și Deva ia toate cele trei puncte puse în joc.

După marcarea fiecărui gol, în loc de bucurie, senegalezul a luat un tricou de pe banca de reserve pe care scria “RIP DANIEL PRODAN” şi pe care l-a arătat spectatorilor, în memoria fostului mare internaţional.

CNS Cetate Deva a obţinut a patra victorie consecutivă şi a urcat provizoriu pe locul 6 în clasament, la cinci puncte de lider.

„Golurile sunt dedicaţie pentru Didi Prodan. Ştiam că voi înscrie şi eu am cerut băieţilor să-mi pregătească special tricoul. Mă bucur că a ieşit bine şi am câştigat, condoleanţe familiei şi apropiaţilor” a spus N’Doye

„Am venit aici să fac treabă, nu sunt pentru distracţie. Am venit să joc fotbal, să ajut echipa. Am oferte din Liga 1, vedem la finalul turului ce voi face, ce decizie voi lua. Mă simt bine aici, îmi place să fac performanţă. La fotbal dau tot ce pot, sunt nebun pe teren. Este bine că am câştigat, îi felicit pe băieţi şi vreau să dau cât de multe goluri pot pentru Deva”, a mai adăugat jucătorul african.

La finalul întâlnirii şi antrenorul Devei, Viorel Tănase, a recunoscut valoarea senegalezului, precum şi importanţa acelui penalty acordat în finalul primei reprize. „N’Doye face diferenţa, suntem dependenţi de prestaţiile sale, are calitate şi multă experienţă. Acea fază a fost momentul psihologic al jocului, poate a fost penalty, poate nu, adversarii au considerat că a fost acordat cu uşurinţă acel penalty. Repriza a doua am dominat-o, dar a contat acel moment, întrucât intram cu 0-1 la pauză”, a spus Viorel Tănase.

„Cu toate că am pierdut, ţin să-mi felicit echipa. Am făcut o primă repriză excepţională, am prestat un fotbal de calitate. Păcat că nu am adus puncte, după acest joc. N-am ce să le reproşez băieţilor, N’Doye a dat trei goluri, iar mai multe nu ar fi de spus. Nu comentez arbitrajul, acesta este fotbalul. Pe viitor, poate ar trebui să ne protejăm mai mult. N-am înţeles de ce am fost eliminat, mi s-a transmis că pentru proteste, dar motivul este unul neîntemeiat, din punctul meu de vedere”, a comentat şi Radu Andone, antrenorul Unirii.

CNS CETATE DEVA : Raţ – Petresc, Kereki, Ionică, Doboş – Vaştag, N’Doye (cpt) – Bloj (68 Chitaru), R. Cristian (60 Şaucă), Sahru (87 Lupu) – Tecsi (60 Lintaru). Antrenor: Viorel Tănase

UNIREA ALBA IULIA : Suciu – Ioani, Scrob, Mardare, Matei – D. Creciunesc, Goguţa (84 Onacă) – Culda (45 Şchiau), Selagea (cpt), F. Morar (84 Lupea) – David (67 Lăsconi). Antrenor: Radu Andone

Cartonaşe roşii: Mardare (45+2), Radu Andone (71)

Au marcat: N’Doye (45+3 – penalty, 54, 83) – Culda (30)

Arbitrii: Ionuţ Nicoraş (Arad) – Paul Pojar, Andra Tănăsuc (ambii din Cluj)