Hercules Lupeni pierde și meciul retur cu Ripensia Timișoara și ratează calificarea

Ripensia Timișoara câștigă și meciul retur desfășurat sâmbătă 25 iunie.a.c. la Lupeni cu 3-0 (1-0) (4-0 în tur) și cu 7-0 la general promovează în liga a III-.

La pauză scorul era 1–0 pentru oaspeţi, după ce Nanu a înscris chiar din minutul 4. Gazdele nu mai au ce să facă la un scor general de 5 – 0, aşa că încearcă să limiteze proporțiile scorului. În minutul 79 Briciu face 2 – 0, iar golgheterul Mediop închide definitiv tabela, cu o reuşită în minutul 86.

„A fost un retur greu, ca și meciul din tur, am respectat adversarul, prin tot ce au făcut. Suntem fericiți de victoria de azi și ne pregătim pentru ceea ce va urma. Voiam să câștigăm și meciul de azi. Important e că am câștigat, am fost apreciați și aici în Valea Jiului. Am jucat bine, a fost un meci frumos. Îi felicit pe toți cei ce susțin echipa, colegii care au antrenat înainte echipa, conducerea, domnul Ienovan, toţi cei care suţin această echipă. În perioada următoare se vor crea cu siguranţă noi oportunutăţi pentru ceea ce înseamnă Ripensia. Încă mai avem foarte multe lucruri de pus la punct, dar cred că suntem într-o creştere evidentă”, a declarat, Remus Steop, antrenorul Ripensia, la final de meci.

Cu scorul general de 7-0, Ripensia revine, după 68 de ani, în sistemul divizionar național. Ultima dată fusese în 1948, în eșalonul secund, ocupând locul 8 din 16.

Hercules: Farcaș – Buțurcă, Ad. Roșian, Dumitrescu, Firan, Ungurianu, Filip, Ciocârlan, Brândușa, A. Harangozo II, I. Roșian. Rezerve: Kiorean – Pop, Ciorâia, R. Moldovan, Darius Ursachi, Cojocaru. Antrenor: Dan Voicu.

Ripensia: Rădulescu – Luca, Hecsko, Apro, Toma – Francescu, Briciu – Ad. Popa, Ungureanu, Nanu – Mediop. Rezerve: Ciui – A. Popescu, Ștreangă, Petrișor, M. Stancu, Stoi, Zaluschi. Antrenor: Remus Steop.

Arbitru: D. Micloșină (Reșița).