HANDBAL. Înfrângere aşteptată cu zâmbete la Deva

Se putea și mai rău pentru Cetate Devatrans, care a pierdut primul meci din actualul sezon al Ligii I la handbal feminin, cu scorul de 17-29 (5-15).

Atmosferă plăcută și liniștită în Sala Sporturilor din Deva, în jur de 200 de spectatori prezenți miercuri după amiază în primul meci al etapei. Un meci restanță amânat din cauza problemelor de lot și jucătoare de la Deva, care au evoluat în 9 față de 18 jucătoare ce a avut în lotul de la Deva Mariana Târcă, antrenoarea fetelor de la Brașov. Jocul trebuia făcut, altfel clubul risca o sancțiune, Brașovul ocupând la finalul sezonului trecut poziția a 3-a.

Deva suferă și pe teren și în tribună, în prima repriză

Un început de joc cu ratări de ambele părţi, pe fondul căreia Braşovul înscrie de două ori consecutiv, Deva reuşind deschiderea scorului abia în minutul 4 printr-o aruncare de la 7 m transformată de Mărginean. Până în minutul 9 al jocului, Cetate mai înscrie de două ori, iar după golul lui Abed Kader, urmează 11 minute de joc fără nicio fructificare a gazdelor. De 12 ori Deva a fost în situația de a marca și a ratat de fiecare dată, chiar și în superioritate numerică pe teren prin eliminarea lui Bondar de 2 minute. În schimb Brașovul marchează gol după gol, părând a nu forța deloc atacul. Dezamăgire în tribune, spectatorii continuă să aplaude și să scandeze, chiar dacă echipa favorită este condusă la scor. Managerul Marian Muntean este numai un zâmbet în tribună, bucuros mai mult de jocul spectacol ce-l oferă publicului, decât de echipa sa și fetele care nu mai aveau oxigen, luptându-se până la epuizare.

Deva intră la vestiare, Brașovul rămâne pe teren continuându-și  încălzirea cu mingea

În pauza dintre cele două reprize, jucătoarele Marianei Târcă au rămas pe teren, cu indicațiile antrenoarei date de pe margine, acestea parcă atunci își făceau încălzirea. Deva iasă de la cabine cu un alt moral și parcă mai hotărâte să mai reducă din diferența de 10 goluri, scor înregistrat la pauză 5-15. În repriza a doua se merge cap la cap cu ocaziile și golurile, Deva neavând jucătoare care să arunce de la 9 metri la poartă uzează mult de jocul cu pivotul la semicerc, combinații multe și ținerea mingii pe faza de atac. Dar oboseala jucătoarelor care nu aveau cu cine să fie schimbate de pe bancă era evidentă.

Mătăsaru, la ultimele sale minute pe banca celor de la Deva

În ultimele 4 minute, excentric cum îl știm și fără să-i pese de scorul de pe tabelă care arăta un 15-28 în defavoarea echipei sale, antrenorul Mătăsaru răbufnește la elevele sale, se enervează și cere un time-out muștrulindu-și elevele pe margine. În schimb, Mariana Târcă își felicită elevele pentru victorie. În ultimele 2 minute, Bondar, după 2 eliminări și un cartonaș galben, îl vede și pe cel roșu și este trimisă în tribune de arbitri. Totuși pe final de joc, Deva a reușit să mai limiteze din proporțiile scorului, deja era târziu. Până și cronometrul de pe tabelă a fost de partea echipei locale, acesta refuzând să se oprească la ultimele faze de joc oprite regulamentar de arbitru. Brașovul a arătat ca o echipă venită în vacanță de recreere la Deva, profitând de lipsurile și greutățile prin care trece echipa de la poalele cetății.