HANDBAL FEMININ/LIGA NAȚIONALĂ/În sfârșit, victorie!

Echipa de handbal feminin CSM Cetate Deva a reușit primul succes extern în campionat abia în etapa XXII-a. În zadar… obiectivul e ratat de mult.

hahaha

Partida dintre Unirea Slobozia și Cetate Deva s-a încheiat cu scorul de 28-29, la pauză 13-15.

Deva a avut un început de joc mai bun și a controlat în totalitate prima repriză timp în care au condus și la o diferență de cinci goluri, scor 7-12, cea mai mare a meciului de altfel.

La reluare, Slobozia a înscris de patru ori consecutiv și a întors scorul în favoarea ei, 17-15 și chiar s-a desprins la 23-20 (46). Însă, Deva nu a cedat. A egalat la 25 (53) și a rezolvat soarta meciului în minutele de final, impunându-se în cele din urmă la limită, scor 29-28. Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Mihaela Ani-Senocico cu șapte goluri.

Nou promovata Unirea Slobozia este singura echipă pe care Cetate Deva a învins-o în ambele jocuri în actualul campionat: scor 31-29 în tur și 29-28 în retur. Cele două echipe se vor înfrunta din nou în play-out.

CASETA TEHNICĂ

CSM Unirea Slobozia………………..28 (13)

Dăscălete 7 goluri, Nica (7), Carabulea (6), Pavăl (2), Stănciulescu (2), Drăguț (2), Băcăoanu (1), Moroianu (1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Liviu Paraschiv.

CSM Cetate Deva……………………..29 (15)

Ani-Senocico 9 goluri, Malac (foto, 5), Krnic (5), Tasic (4), Simion (2), Șovar (2), Toth (1), Rusu (1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Ioan-Ani Senocico.