HANDBAL FEMININ. CSM Bucureşti a câştigat LIGA CAMPIONILOR la handbal feminin

La 30 de ani  de la câștigarea Ligii Campionilor la Fotbal, un  nou trofeu vine în România, la București.

CSM Bucureşti a învins, scor 29-26, după prelungiri şi executarea aruncărilor de la şapte metri, pe ETO Gyor, în finala turneului Final Four de la Budapesta şi a câştigat trofeul Ligii Campionilor, chiar în sezonul de debut. Suedeza Isabelle Gullden a primit titlul de golgheteră a competiţiei. În sala Papp Laszlo din Budapesta, fetele lui Rasmussen au avut nevoie de două reprize de prelungiri şi lovituri de la şapte metri pentru a câştiga un meci dramatic. Gyor a început mai bine finala Ligii Campionilor, disputată în sala Papp Laszlo din Budapesta şi a condus cu două goluri, în minutul 18, moment în care antrenorul lui CSM Bucureşti, Kim Rasmussen, a cerut time-out. Jocul campioanei României a fost mult mai eficient pe fază ofensivă şi la pauză, CSM Bucureşti a intrat cu un avantaj de un gol, 13-12. Partea a doua a jocului a avut parte de multe răsturnări de situaţie. CSM Bucureşti s-a desprins la două goluri, 14-12 şi a avut şansa să ajungă la trei goluri diferenţă, însă Cristina Vărzaru a ratat. Gyor a revenit în meci, cu trei goluri consecutive şi a trecut în avantaj. Până la final, meciul a fost extrem de echilibrat şi niciuna dintre echipe nu a reuşit desprinderea. Formaţia maghiară a înscris cu 30 de secunde înainte de final, prin Anita Gorbicz, însă CSM a restabilit egalitatea prin Linnea Torstensson şi s-a terminat 22-22. În prelungiri, Gyor a jucat mai bine în prima repriză de cinci minute şi a condus cu 24-23. CSM Bucureşti n-a cedat, iar finalul părţii secunde a fost la fel de tensionat. Campioana României a beneficiat de o aruncare de la 7 metri în ultimele, iar Isabelle Gullden a înscris pentru 25-25, iar finala s-a decis la loviturile de departajare. Brazilianca Mayssa Pessoa a făcut diferenţă, parând două aruncări de la 7 metri, iar CSM Bucureşti s-a impus cu 4-1 şi în final, cu 29-26. Golul decisiv a fost marcat de Aurelia Brădeanu. Isabelle Gullden a reuşit un meci de excepţie, cu 14 goluri marcate. Totodată, handbalista suedeză a câştigat titlul de golgheter al Ligii Campionilor, cu 107 goluri marcate în acest sezon. CSM Bucureşti este a treia echipă din România care cucereşte acest trofeu, primul în actualul format, după Şiinţa Bucureşti (1960-1961) şi Rapid Bucureşti (1963-1964).

CSM Bucureşti: Pessoa, Grubisic, Iordache – portari; Gullden 15, Curea, Rodrigues 2, Jorgensen, Vărzaru 1, Bazaliu, Brădeanu, Torstensson 3, Nan, Vetkova, Martin 4, Manea 3, Fisker. Antrenor: Kim Rasmussen.

ETO Gyor: Grimsbo, Kiss – portari; Knedlikova 1, Alstad, Loke 8, Hudak, Harsfalvi, Gorbicz 1, Kovacsics 3, Sulland 3, Lakatos, Amorim 5, Orban, Groot 4, Broch 1, Toth. Antrenor: Ambros Martin.