HANDBAL FEMININ :Cetate Deva, înfrângere onorabilă în faţa campioanelor de la Baia Mare

Aproape o repriză hunedorencele au jucat de la egal la egal cu valoroasa echipă din Maramureş

Într-o atmosferă superbă, duminică după masă, la Sala Sporturilor din Deva a fost mare meci mare, Cetate întâlnind supercampioana HCM Baia Mare.

Cetate-Deva-FCM-Baia-Mare-4

Au visat frumos 25 de minute

Deloc intimidate de numele adversarelor şi parcă uitând de durerosul eşec din runda precedent a Ligii Naţionale de handbal feminin, când au pierdut cu 36-19 la Corona Braşov, fetele de la Cetate au început curajos jocul cu băimărencele din etapa a treia. Poate nici cei mai înfocasţi suporteri ai celor de la Cetate nu ar fi crezut, dar la jumătatea primei părţi a jocului, tabela de marcaj arăta un aproape neverosimil 10-7 pentru Cetate, echipa din Baia Mare fiind în teren cu toate vedetele. Apoi, încet-încet, valoarea maramureşencelor şi-a spus cuvântul HCM trecând pentru prima oară în avantaj, scor 13.12, abia în minutul 25, pentru ca la pauză rezultatul de pe tabelă să fie de 15-13 pentru oaspetele Devei.

medalion paula_ungureanu

Cuvinte de laudă de la Paula Ungureanu

În mitanul second devencele s-au apropiat, de trei ori chiar, la un gol diferenţă, ultima oară în minutul 35, când scorul a fost de 19-18 pentru Baia Mare, dar nu au putu mai mult. Oaspetele, o echipă foarte valoroasă, cu o bancă ce conţine nume sonore ale handbalului, campioana mondială Arenhart fiind rezerva Paulei Ungureanu, ca să dăm doar un exemplu, au controlat jocul, dar fără a se distanţa prea mult, cea mai mare diferenţă de scor între cele două echipe fiind de şase goluri, 27-21 în minutul 48, 29-23 în minutul 51 şi 30-24 în minutul 54. Partida s-a încheiat, în aplauzele publicului, cu scorul de 32-28 pentru HCM Baia Mare, dar maramureşencele au apreciat jocul celor de la Cetate. “A fost un meci foarte greu, după cum s-a văzut. Întradevăr, jucăm din trei în trei zile şi adversarele dau totul împotriva noastră, dar avem un lot numeros şi valoros, care ne permite să facem faţă acestui ritm. Le felicit pe fetele de la Cetate şi cred că vor pune multe problem şi altor echipe. Iar pentru mine orice revenire la Deva înseamnă multă emoţie, pentru că nu uit că de aici am plecat în handbalul mare”, a spus Paula Ungureanu, portarul de la HCM şi al naţionalei României.

Marian-Muntean medalion

Patron mulţumit de joc

De jocul devencelor s-a arătat mulţumit şi finanţatorul echipei, Marian Muntean, lucru mai rar întâlnit. “Fetele merită să fie felicitate. Au trecut cu bine peste ce a fost la Braşov, în urmă cu trei zile, şi au jucat foarte bine, aşa cum ar trebui să o facă tot timpul. La loturile celor două echipe, patru goluri în favoarea celor de la Baia Mare ar trebui să le dea de gândit celor de acolo, pentru că, dacă joacă tot aşa, vor avea mari problem. Dacă jocul m-a mulţumit, nu acelaşi lucru pot să-l spun de arbitraj, care ne-a dezavantajat în câteva rânduri, şi nici observatorul de joc nu s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor. Asta e, mergem înainte”, a spus Marian Muntean. Etapa viitoare, cea cu numărul patru, Cetate deva va juca în deplasare, la HCM Roman, jocul anunţându-se a fi unul echilibrat.