HANDBAL. Cetate Devatrans – CSM Bistrița 18-18 (la pauză 12-8)

Atmosferă de sărbătoare în sala polivalentă din Hațeg arhiplină de suporteri ai ambelor echipe și de o galerie bistrițeană pe măsură. Un meci de infarct, în care Bistrița începe mai bine jocul și după 10 minute conduce cu 5-3 pe tabelă. Din minutul 11 gazdele egalează și apoi trec la conducerea jocului, pe fondul greșelilor celor de la Bistrița. Cu toate astea Cetate se distanțează doar la 4 goluri până la pauză, ratând multe acțiuni de pe extreme. Pe finalul reprizei, două jucătoare de la Bistrița, Vârtic și Oltean sunt eliminate pe rând dar și așa în superioritate numerică pe teren Deva nu găsește spații și ocazii de a se distanța pe tabelă.. O primă repriză săracă în goluri, cu ratări de ambele părți, doar cu un ușor avans pe tabela de scor în favoarea gazdelor. Doar paradele foarte bune ale lui Cetățeanu și Caragea au făcut ca diferența de pe tabelă să nu fie mult mai mare.

Dorin Stroia

Ce s-a întâmplat în pauză la cabine o știu doar antrenorul și jucătoarele pentru că echipa care a ieșit pe teren mai motivată a fost Bistrița.

La cum începe repriza a doua, Deva înscrie în secunda 48 și cu toții am început să sperăm și atât. Dar cât timp, cât vezi pe teren o jucătoare ca Vârtic pe faza de atac cu trei jucătoare în „spatele ei” care nu reușesc să o anhileze, iar în apărare precum un zid nu prea poți avea mari pretenții orice zi ai prinde. Malac plutește ca o felină în atac și înscrie, Șelever și Polocoșer se zbat cu o apărare care în repriza a doua a greșit mai puțin. Lazea abuzează de faulturi inutile făcute în apărare și își lasă echipa în inferioritate. Bistrița revine încet dar sigur pe tabela de marcaj și pare echipa mai proaspătă pe teren. Natașa, sârboaica ce apără buturile din Deva, e singura care mai face minuni, apărând mingi în situații de 1/1 și scoțând 2 lovituri de la 11m. Dar atacul Devei în repriza a doua nu a mai funcționat ca în alte jocuri. Final nebun de meci, oaspeții înscriu și egalează 18-18. Se mai joacă 40 de secunde, se fluieră finalul, iar Deva e cu gândul la baraj și la echipele cu care ar putea să joace. Bistrița exultă și se bucură pentru prima promovare din istorie în Liga Națională.

12966147_799988520132559_170347571_nCSM Bistrița: Cetățeanu Claudia, Caragea Roxana(16), Vârtic Georgeta Diniș (22), Oltean Laura(4)- 2 goluri, Szilvia Szabo(5) , Zegrean Bianca(6), Vezentan Simina(7)- 1 gol, Maior Pașca Andrada(8) – 4 goluri, Cârstea Oana(11)- 1 gol, Reka Tamaș(13), Bărbos Andreea(15), Andriță Cristina, Chirilă Oana(20) -1 gol, Paraschiv Magdalena(10)- 3 goluri, Ciunt Alexandra, Cadar Eliza, Dorhoi Denisa(14) – 2 goluri
Cetate Devatrans: Savko Natașa(1), Abed Kader Diana(2) – 2 goluri, Seraficeanu Sonia(3), Bălănoiu Nicoleta(4), Stîngu Carola(5), Șelever Denisa(6), Șovar Alina(8), 9 Polocoșer Anca(9) – 4 goluri, Malac Cristina(10) – 10 goluri, Lazea Sabrina(11), Poenaru Laura(12), Bobiț Elena(17), Nica Cristina(18) – 2 goluri. Antrenor Ioan Mătăsaru.
Arbitri: Cristina Năstase (București), Simona Stancu (Buzău)
Observator: Gheorghe Năstrel (Reșița)

La finalul meciului jucătoarea Vărtic Georgeta Diniș fostă coechipieră la Deva și fostul pivot al echipei naționale medaliată cu bronz la CE 2010, ne-a declarat: „Astăzi am luptat, toată echipa a luptat pentru Bistrița. Mulțumim tuturor care au fost alături de noi, au fost al 8-lea jucător pentru noi și mulțumesc bunului Dumnezeu că mi-a dat puterea să văd prima dată Bistrița în Liga Națională. De Deva mă leagă unele lucruri că am jucat și eu la Deva. Îmi pare rău pentru fete că știu cum e să lupți în teren și să-ți dorești și să fi o echipă mai bună în ziua meciului decât tine. Este o echipă frumoasă, este o echipă tânără, cu un antrenor cu experiență mare, un conducător și un antrenor care iubește handbalul de atâția ani. Le doresc multă baftă în continuare, au luptat frumos, iar cel mai bun a câștigat”.
Horațiu Pașca(antrenor principal CSM Bistrița) „Azi ne-am chinuit foarte mult. În primul rând doresc să felicit echipa din Deva care și-a apărat șansele până în ultima clipă. Ne-au condus aproape pe toată durata partidei. Mă bucur din suflet că noi am reușit până la urmă să echilibrăm partida mai ales pe final. Le felicit și pe fetele mele pentru modul în care s-au dăruit foarte foarte mult. Ne așteaptă un drum foarte infernal către Liga Națională și mai ales în Ligă. Mai sunt foarte multe de pus la punct. În încheiere, dați-mi voie să-i urez echipei din Deva foarte multă baftă la baraj pentru că au echipă frumoasă și merită mai mult. De la Deva din punctul meu de vedere cea mai bună jucătoare a fost portărița pemtru că a închis poarta, a avut niște intervenții senzaționale, pe care doresc să o felicit”.

Ion Mătăsaru (antrenor Cetate Devatrans): „În jocul de astăzi trebuie să recunoaștem că fetele s-au dăruit, s-au mobilizat. Pe final de repriză s-a greșit în situația de om la om, când ele pe blocaj a venit interul și s-a grăbit cu aruncarea la poartă și ne-au surprins pe contraatac și ne-au dat 3 goluri consecutive pe final de meci. Atunci s-a produs egalarea. Să fim corecți am condus 58 de minute. Una peste alta eu le felicit pe jucătoare. Haideți să ne uităm în echipa adversă cine joacă și ce experiență competițională are, Vârtic, Paraschiv a jucat ani de zile la Remin Deva și Univ. Cluj. Tot inter dreapta este Chirilă, tot de mână stângă care joacă Liga Campionilor Univ. cu Univ. Cluj. În poartă este Cetățeanu care mi-a fost și ea elevă și are experiență la 41 de ani. Trebuie să remarcăm în jocul de azi forma foarte bună a portăriței noastre Natașa care a scos două aruncări de la 7 m și câteva situații de 1/1, altfel scorul putea să ia o întorsătură mai repede. Pentru Deva urmează un program de deconectare de la efortul acesta de pe final de campionat. Se merge la baraj și ne vom pregăti după o scurtă perioadă de odihnă”.