Gala sportului hunedorean 2016, festivitatea de premiere

Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Hunedoara a stabilit ca festivitatea de  premiere a celor mai buni sportivi hunedoreni pe anul 2016 să aibă loc în data de 1 februarie 2017 în sala de conferinţe a Teatrului  de Artă Deva de la orele 14.00. Clasamentul a rămas neschimbat şi în urma sosirii ultimelor rezultate omologate din 2016 la sporturile neolimpice.

Clasamentul celor mai buni sportivi hunedoreni

Sportivi olimpici 2016

Nr. crt Loc Nume

Club

Ctg. Disciplina  
1. 1 Golgota Denisa CNS Cetate Deva Junior Gimnastică artistică
2 2 Șitoianu Bogdan CNS Cetate Deva Junior Atletism
3 3 Crișan Ioana Teodora CNS Cetate Deva Junior Gimnastică artistică
4 4 Câmpian Olivia CNS Cetate Deva Junior Gimnastică artistică
5 5 Ghiciuc Carmen Adela CNS Cetate Deva Junior Gimnastică artistică
6 6 Chiss Mihaela SCM Deva Cadet Judo
7 7 Marcu Răzvan SCM Deva Senior Judo
8 8 Botnariu Corina Alisa CNS Cetate Deva Junior Gimnastică artistică
9 9

Fodor Denisa Iuliana

CNS Cetate Deva Junior Lupte libere  
10 10 Mera Raluca CSS Hunedoara Junior Natație

 

 

Sportivi neolimpici 2016

Nr. crt  

Loc

 

Nume

 

Club

 

Ctg.

 

Disciplina

1 1 Gherghel Anamaria CS Comexim Lupeni Senior Fotbal tenis
2 2 Rizescu Ana Maria

CS Comexim Lupeni

Senior Fotbal tenis  
3 3 Lica Mariana CS Comexim Lupeni Tineret Fotbal tenis
4 4 Lica David CS Comexim Lupeni Junior Fotbal tenis
5 5 Pufu Darius CS Comexim Lupeni Junior Fotbal tenis
6 6 Bivolaru Letiția CS Comexim Lupeni Senior Fotbal tenis
7 7 Popovici Daniel CS Comexim Lupeni Junior Fotbal tenis
8 8 Dobrescu Andrei CS Elite Center HD Junior Karate – shotokan WSF
9 9 Kovaci Andra CS Cristal Hațeg Junior Taekwo-do ITF
10 10 Dan Robert Alexandru Fujin CS Vulcan Junior Arte Marțiale – Wushu
11   Polifronie Andreea CSM Jiul Petroșani Junior Karate – Shito-Ryu

 

 

Clasamentul Ziarul Hunedoreanului

 

Redacţia de sport a Ziarului Hunedoreanului  a întocmit un extra clasament în baza punctajului fiecărui sportiv al următoarelor locuri de la cei premiaţi în jos. La baza întocmirii lui a stat documentaţia trimisă de cluburi către DJST Hunedoara cu rezultatele sportivilor pe anul 2016 şi sistemul de atribuire a punctelor în raport cu rezultatele sportive în competiţii internaţionale oficiale în următoarea ordine de punctare (Jocuri Olimpice, Campionat Mondial, Campionat European, Jocuri Europene, Cupă Mondială, Cupă Europeană, Jocuri Mondiale Universitare, Campionat Balcanic), Campionat Naţional. În criteriile de acordare a punctelor stabilite de Ministerul Tineretului şi Sportului, în probele neolimpice (individual, echipaj, echipă) s-a acordat doar 50% din punctajul prevăzut pentru probele olimpice. Alte competiţii internaţionale oficiale (Grand prix-uri, Internaţionalele ţărilor, altele asemenea) şi Cupa României se punctează doar pentru departajarea sportivilor şi a cluburilor.  Punctajul cluburilor / antrenorilor se realizează prin cumularea tuturor punctelor obţinute de sportivii componenţi/antrenaţi. Reamintim faptul că rezultatele internaţionale oficiale stabilite de MTS prin codul de punctaj a primat înaintea tuturor punctelor obţinute pe plan intern. În realitate CNS Cetate Deva a dominat tot clasamentul în primii  zece aşa încât din motive obiective şi subiective CSS Hunedoara s-a alăturat şi ea premiantelor.

Sporturi Olimpice

  1. Violeta Camelia Munteanu CSM Vulcan, veterană, Atletism;

12  Denisa Bota CNS Cetate  Deva junioară ,Atletism;

  1. David Cristian Ionuţi CNS Cetate Deva junior U16 Judo;
  2. Victor Iacob CSS Hunedoara junior, Nataţie;
  3. Luminiţa Boroş CSM Deva senioară, Tir cu Arcul;
  4. Andreea Uriţescu CSM Deva senioară, Tir cu Arcul;
  5. Alina Perju CSS Hunedoara, junioară, Nataţie;
  6. Raul Bădărău CSS Hunedoara, junior, Nataţie;
  7. Daria Catrinoiu CSS Hunedoara, junioară, Nataţie;

Iulia Aconstantinese CSS Hunedoara, junioară, Nataţie;

  1. Popa Mihai Patrik CSS Hunedoara, junior, Atletism;
  2. Sergiu Cheţe CSS Hunedoara junior, Nataţie; Andrei Păduraru CSS Hunedoara, junior, Nataţie;
  3. Maria Claudia Florea CSM Deva, tineret, Atletism; Lavinius Ionuţ Borbely CSS Petroşani, senior, Lupte;

23.Răzvan Mihai Deliu CSM Deva, tineret, Atletism;

  1. Alexandru Huţan CSS Hunedoara, junior, Atletism;
  2. Ioana Petrescu CSM Deva, tineret, Atletism;
  3. Filip Brânduşan CSO Retezatul Haţeg, junior, Tir cu Arcul;
  4. Ana Maria Bolohan CSS Hunedoara, junioară, Atletism; Denisa Anamaria Pingert CSS Petroşani,junioară, Lupte; Daniel Călin CSM Deva, senior, Tir cu Arcul;
  5. Georgiana Andreea Timu CNS Cetate Deva, junioară, Atletism;
  6. Arnold Marton CSS Hunedoara, cadet, Nataţie;
  7. Veronica Elena Herestean CSS Petroşani, junioară, Lupte.

 

Sporturi Neolimpice

  1. Mircea Popa CS Ronin Deva senior, Karate;
  2. Maria Ciobanu CS Siderurgica Hunedoara, junioară, Popice;
  3. Mihai Gheorghe, CS Elite Center Hunedoara, junior, Karate(Shotokan WSF);
  4. Miruna Mălăuţă, Ştefania Păcurar CSM Jiul Petroşani, junioare, Karate (Shito Ryu);
  5. Adrian Cebuk CSM Jiul Petroşani, junior, Karate (Shito Ryu);
  6. Denisa Bota CNS Cetate Deva, junioară, Atletism-Cros;
  7. Steliana Nicoleta Stoenescu CNS Cetate Deva, junioară, Gimnastică aerobică;
  8. Radu Balaban, Pete Cimpoer, Mihai Balaban, Bogdan Iura CS Inter Petrila, tineret U23, Popice;
  9. Andreea Noemi Klanszmen CSS Petroşani, Daniel Tavoc CSS Petroşani, juniori, Gimnastică aerobică; Denis Andriş CS Cristal Haţeg, junior, Taekwon-do ITF;
  10. Vasile Daniel CS O-KA-Do Hunedoara, cadet, Karate Shotokan; Maria Alexandra Popa, Andra Dănilă, Ioana Amalia Badea, Nicoleta Elena Patrichi , Daniel Andrei Anton CSS Petroşani, juniori, Gimnastică aerobică;
  11. Anca Cărăşel CSM Vulcan junioară, Karate; Noemi Budoi CS Siderurgica HD, cadet, Popice; Marcel Dobrică, Florin Mihai Niţescu, Cristian Cimpoer, Marian Bălan, Dorin Vârtei, seniori Popice; Andreea Selena Şotângă, Vlăduţ Valentin Popa, CSS Petroşani, junioare Gimnastică aerobică;
  12. Ioan Flavian Candea, Ioan, Bogdan Sălăjeanu, CSM Vulcan cadet, juniori, Karate.

EXTRA

Cel mai performant club public din judeţ în anul 2016 este CNS Cetate Deva, iar la cluburile private CS Comexim Lupeni. Premiul de antrenor al anului 2016 va fi acordat colectivului de antrenori, format din Liliana Cosma, Florin Cotuţiu şi Ramona Micu, Premiu special echipa de futsal FC Autobergamo Deva.

Comentarii FB

comentarii




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

nouă + 8 =

ACTUALITATE
SECRETELE HUNEDOAREI. Mănăstirea Prislop supravegheată de securiști în anii 1950. Informator: „Se roagă să revină regele Mihai în țară”         Protestul mămicilor după moartea copilei de un an și 10 luni în spitalul din Hunedoara         Ca-n ţara comandantului Mocanu! Mai avem de aşteptat după rezultatul anchetei Corpului de Control al IGPR         Ziua Mondială a Apei, marcată în școli din mediul rural         Scandalul continuă: Angajaţii UM Orăştie ameninţă cu greva         Mircea Muntean reacţionează         Câinele salvat de pompieri din flăcări, îngrijit la adăpostul din Hunedoara         Un copil a furat o mașină și a ieșit cu ea la plimbare         Spărgător de automate de lapte prins în Deva         Incendiu în pădurea comunei Romos         Cum va fi celebrată Ziua Poliției în Deva și Petroșani         Fetiță decedată în spital         Cum a lovit „blestemul aurului dacic” satele din umbra Sarmizegetusei Regia         EXCLUSIV. Alpiniştii daţi dispăruţi: “Cea mai mare problemă a noastră a fost că nu am putut să comunicăm cu nimeni”         ANGAJAŢII DE MEDIU, PROTEST SPONTAN. Aroganţa Guvernului PSD dinamitează atragerea de fonduri europene         Asigurare de sănătate UE         Piața volantă se redeschide         EVENIMENT. „Ora Pământului”, ultimul stinge lumina         Câine salvat de pompieri după ce a fost legat într-un sac și aruncat pe o pășune, care a luat foc         Tânăra care a înșelat patru familii din Deva a fost reținută de Poliție