FUTSAL/LIGA 1/ETAPA A XX-A/Frână pe parchet

Echipa de futsal Autobergamo Deva a suferit prima înfrângere în campionat în etapa a XX-a chiar pe teren propriu, scor 5-6, cu FK Odorheiu Secuiesc cu care a făcut rocadă în clasament. Deva a căzut pe locul 3. Temporar…

ÎNLOCUIRE. În lipsa lui Vlad Iancu – suspendat – banderola de căpitan al Devei a fost purtată de Cristi Matei. Foto: CRISTI VATAVU

Ultimul joc al etapei a XX-a a fost şi cel mai disputat. Un derby pentru locul 2 între Autobergamo Deva şi FK Odorheiu Secuiesc care şi-au împărţit goluri unul după altul timp de două reprize, însă la final pe podea şi în clasament au căzut gazdele răpuse cu 6 goluri. La pauză a fost egalitate, 3-3!

Astfel, cei de la FK şi-au luat revanşa pentru eşecul din tur când au cedat în faţa Devei, scor 4-5.

Deva şi Odorehiu Secuiesc au mers cap la cap până în minutul 28, scor 4-4!

Gică Ţiglar a deschis scorul pentru gazde după doar un minut şi 12 secunde de la primul fluier. Szocz a restabilit egalitatea după ce a speculat o repingere a portarului Caramalău (3’). Florin Matei a dus Deva din nou în avantaj cu un şut din afara careului (5’), însă Mihaly l-a imitat şi a egalat din nou situaţia pe tabela de marcaj (6’). Robert Lupu a scuturat din nou plasa porţii lui Peper (16’), însă cu şpiţul Szocz a trimis balonul în vinclu şi a stabilit scorul primei părţi cu doar 9 secunde înainte de pauză.

La reluare Matei cel mare şi-a trecut în cont „dubla” şi pe Deva din nou în avantaj (23’). Doar că secuienii s-au ţinut scai de ea. Acelaşi Szocz a restabilit egalitatea pentru ultima dată cu şut violent din careu (25’).

Birtalan cu latul (28’) a dus oaspeţii pentru prima dată în avantaj, iar Szocz pe contraatac a marcat golul desprinderii cu un şut de la distanţă pe lângă Caramalău ieşit neinspirat din careu (32’).

Final cu Lupu în roşu

Ultimele 8 minute de joc au fost infernale. În căutarea victoriei Autobergamo a evoluat în sistem 5 plus 1 cu antrenorul-jucător Robert Lupu în rol de ultim apărător echipat în tricou de culoare roşie, iar Odorheiu sub ameninţarea unei lovituri de penalitate de la 10 metri pentru cea de-a şasea greşeală personală.

Gazdele au reuşit doar să mai reducă din diferenţă prin inepuizabilul Florin Matei – singurul jucător de pe teren care a evoluat toate cele 40 de minute efective de joc – din lovitură de la 10 metri (39’) şi au părăsit terenul frustrate pentru că arbitri le-au refuzat încă o lovitură de penalitate la un henţ în careu…

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

Autobergamo Deva………………………………….5 (3)

Caramalău – Cr.Matei, Fl. Matei, R. Lupu, G. Ţiglar. Au mai jucat: Al. Paul, Macingo, L. Popescu, Drăgoiu.

Antrenor: Robert Lupu.

FK Odorheiu Secuiesc………………………………6 (3)

Peter – Mihaly, Manya, Szeczi, Szocz. Au mai jucat: Klein, Szabo, Birtalan, Kovacs, Biro, Miklos, Simon.

Antrenor: Jakab Zoltan.

Au marcat: Ţiglar (2’), Fl. Matei (5’, 23’, 39’), R. Lupu (5’)/Szocz (4’, 20’, 25’,32’), Mihaly (6’), Birtalan (28’).

Arbitri: Gabriel Gherman şi Marian Ivănescu. Sala Sporturilor din Deva. Spectatori: 500.