FUTSAL. Autogergamo a redevenit liderul Ligii I

Echipa de futsal Autobergamo Deva a revenit pe primul loc al Ligii I, aşa cum era şi firesc. Mai mult, într-o singură zi devenii au obţinut două victorii.

Într-un joc restant, contând pentru etapa a XIV-a, prima a returului Ligii I de futsal, Autobergamo Deva a întâlnit, pe propriul teren, pe FK Odorheiu Secuiesc. Ziua meciului a început foarte bine pentru deveni, ei redevind lideri ai competiţie, în mod firesc, după ce Federaţia Română de Fotbal a acordat, la masa verde, victoria cu 3-0 pentru Autobergamo în jocul considerat în deplasare, la Galactic Focşani, din a doua etapă a returului, moldovenii retrăgându-se din campionat. Aşadar Deva aborda meciul cu Odorhei, primul oficial din acest an, din postura de lider, iar băieţii pregătiţi de Florin Ignat şi-au respectat blazonul, chiar dacă le-au lipsit două piese de bază. Cristian Matei, suspendat, tot jocul. şi portarul Petrişor Toniţa, accidentat în prima parte, în repriza secundă. Cu poftă de joc, cei de la Autobergamo au deschis scorul prin Pânzaru, în primele minute, dar oaspeţii, veniţi la Deva cu un moral bun, după ce au învins Dunărea Călăraşi, echipă ce s-a întărit considerabil în pauza de iarnă, au egalat prin Biro. Bucuria oaspeţilor a fost de scurtă durată, acelaşi Pânzaru readucând Deva în avantaj. Până la pauză Deva mai înscrie odată, prin Cataramă, care, astfel, a debutat cu gol la noua sa echipă, iar la vestiare s-a intrat cu scorul de 3-1 pentru Autobergamo. Partea a doua a jocului a început identic cu prima repriză. Autobergamo, în poarta căreia spaniolul Molina, care l-a înlocuit pe accidentatul Toniţa, s-a achitat bine de sarcini, şi-a mărit avantajul prin Tacot, dar cei de la Odorhei au revenit, la 4-2, graţie reuşitei lui Raymond. Scorul acesta, unul destul de periculos, s-a păstrat până spre sfgârşitul jocului, când valoarea celor de la Autobergamo şi-a spus cuvântul, devenii marcând de trei ori în ultimele trei minute, prin căpitanul Moţ, Manya şi antrenortul – jucător Ignat. Cum Informatica Timişoara, fostul lider, nu a jucat, amânându-şi meciul, şi coroborat cu victoria la masa verde plus succesul de pe teren, Autobergamo a revenit pe primul loc, la trei puncte în faţa bănăţenilor, care au un joc mai puţin disputat.

Îşi vor păstra poziţia

Şi dacă s-ar ajunge la număr egal de jocuri şi de puncte tot Deva ar fi pe primul loc, graţie golaverajului net superior. Runda viitoare Autobergamo va sta, dar nici principalele sale contracandidate, Timişoara şi Cityus Târgu Mureş nu vor juca, amânându-şi jocul dintre ele. “E treaba celor de la Timişoara cum îşi amână meciurile. Regulamentul le permite acest lucru, deoarece au doi străini în lot, care fac parte din echipa naţională a Serbiei, calificată la Campionatul European de futsal, ce începe săptămâna viitoare. Mai sunt şi alte echipe care şi-au amânat jocurile, din motive pe care nu le cunosc şi nici nu mă interesză. La noi nu este cazul de amânări, dar cum Liga I a început cu un număr impar de echipe, avem pause mari între jocurile oficiale. Acum vom sta zece zile până la următorul meci. Bine, totuşi, că această pauză este undeva la începerea returului şi sper că nu ne va scoate din ritm”, a declarat Dorin Popa, finanţatorul celor de la Autobergamo Deva. Autobergamo va reveni pe parchet pe 7 februarie, când, de la ora 18.00, va întâlni, la Sala Sporturilor din Deva, pe Dunărea Călăraşi, într-un meci care se anunţă a fi unul destul de echilibrat, dar gazdele jocului sunt cotate ca favorite. În etapa a XVI-a, cea de-a treia din retur, în care Deva stă, se vor juca doar trei partide, KSE Târgu Secuiesc – Clujana Cluj, Concordia Chiajna – United Galaţi şi Spicom Sfântu Gheorghe – FK Odorheiu Secuiesc. Jocul Dunărea Călăraşi – Galactic Focşani va fi câştigat de prima echipă la masa verde, cu 3-0, aidoma Devei, iar partidele Cityus Târgu Mureş – Informatica Timişoara şi Muncitorul Reşiţa – CSMS Iaşi au fost amânate.