FOTBAL. Nicio schimbare la vârful Ligii a IV-a

Meciurile rundei a zecea a Ligii a IV-a de fotbal Hunedoara nu au oferit surprize surprize majore, rezultatele înegistrate fiind considerate normale.

Oaspeţii, doar două egaluri

Etapa a zecea a Ligii a IV-a de fotbal Hunedoara poate fi considerată una a gazdelor, echipele vizitatoare reuşind să obţină doar două egaluri în cele şapte meciuri disputate. Într-un joc considerat echilibrat, cel dintre Retezatul Haţeg şi Metalul Crişcior Brad, au fost respectate calculele hârtiei, cele două combatante încheind nedecis, scor 1-1, oaspeţii egalând în partea a doua a jocului. Cealaltă remiză, scor 2-2, a fost consemnată în partida dintre Victoria Călan şi CS Vulcan, şi acesta fiind considerat un meci echilibrat. Partida a avut o evoluţie a scorului spectaculoasă, cei de la Călan conducând cu 1-0 la pauză, după care vulcănenii au întors rezultatul în favoarea lor, golul egalării fiind reuşit, de către gazed, în minutele de prelungire ale întâlnirii. Singura semisurpriză poate fi cea înregistrată în jocul Universitatea Petroşani – Aurul Certej, câştigată de gazde, cu 3-2, formaţia studenţească având un start mai ezitant de campionat, oaspeţii lor părând, la începutul competiţiei, o formaţie care ar fi putut emite pretenţii de locuri fruntaşe.

Fără probleme pentru lider

În celelalte jocuri disputate echipele gazdă s-au impus fără problem şi nu s-a înregistrat niciun fel de schimbare la vârful ierarhiei. Astfel, liderul, Şoimul Băiţa, s-a impus lejer, cu 7-2, în faţa celor de la Gloria Geoagiu, chiar dacă la pauză era 1-1 şi, după o oră de joc, pe terenul de la Crăciuneşti rezultatul era de 2-2. În acest fel, Băiţa îşi păstrează avantajul de cinci puncte faţă de următoarea clasată, Hercules Lupeni, formaţia din Valea Jiului reuşind scorul etapei, de 8-1, în confruntarea cu “lanterna roşie”, CNS Cetate II Deva. La aceeaşi diferenţă de goluri, dar cu scorul de 7-0, s-a impus, pe propriul teren, şi Inter Petrila, în faţa vecinilor de la Jiul Petroşani, gazdele din acest joc rămânând pe poziţia a treia, la şase puncte în spatele celor de la Băiţa şi la unul de Lupeni. În fine, şi Aurul Brad s-a impus destul de lejer, la un scor de neprezentare, 3-0, în faţa celor de la Minerul Uricani, după ce la pauză tabela de marcaj indica o remiză albă. Jocurile etapei viitoare se vor desfăşura la sfârşitul acestei săptămâni.