Fotbal/ Liga a III-a: Eşec pe teren propriu pentru CNS Cetate

Aşteptată cu interes, după debutul bun al devenilor, partida dintre CNS Cetate şi Pandurii II Târgu Jiu, contând pentru etapa a III-a a seriei a IV-a din Liga a III-a nu a avut finalul dorit de gazde.

După ce, în etapa de debut a Ligii a III-a, CNS Cetate Deva a trecut de ACSO Filiaşi, iar în runda trecută a stat, formaţia din municipiul de reşedinţă al judeţului Hunedoara a dat piept, pe propriul teren, cu Pandurii II Târgu Jiu. Gorjenii, satelitul echipei de primă ligă, având şi un internaţional pe teren, pe Pleaşcă, fostul echipier al celor de la Minerul Lupeni, cariera acestuia cunoscând, însă, un trend descendent după o gravă accidentare, s-au dovedit a fi o nucă prea tare pentru băieţii pregătiţi de Marius Sîrbu. Practic, oaspeţii, cu puţine excepţii, au controlat jocul. În minutul 12 Trifu şutează de la 18 metri puternic pe lângă poartă. Peste două minute, acelaşi Trifu, cel mai periculos jucător de la Pandurii II, Trifu centrează de pe dreapta în careul mic, mingea trece pe sub Stănilă, dar Kelemen degajează în ultimul moment. Prima ocazie pentru gazde o consemnăm în minutul 16, când Vajda expediază un şut de la 16 metri la colţul lung puţin peste poartă: peste nici 60 de secunde acelaşi Trifu şutează din lovitură liberă de la 25 de metri, Stănilă respinge în faţă cu picioarele, dar mingea nu este urmărită niciun gorjean şi tabela de marcaj rămâne nemodificată. Apoi în minutul 23 asistăm la o dublă ocazie pentru oaspeţi. Chelariu pierde mingea, Pandurii scapă pe contraatac, Pîrcălabu centrează de pe stânga, Mărgărit reia cu capul din careul mic, dar mingea este deviată în corner de Dosan. Cornerul este bătut bine, dar Celea trage în Stănilă de la câţiva metri. La faza următoare, pe contraatac, Şaucă scapă spre poarta oaspeţilor, dar şutează slab de la 16 metri şi Lazar reţine. În minutul 29, însă, inevitabilul se produce şi oaspeţii deschid scorul. Mărgărit scapă pe stânga şi îi pasează lui Pîrcălabu, care, de la 8 metri, central, îl învinge pe Stănilă cu un şut la semiînălţime, la colţul lung. Oaspeţii conservă avantajul iar până la pauză mai consemnăm o singură fază notabilă, în minutul 40, în contul celor de la CNS Cetate, când Şaucă face o cursă excelentă pe dreapta, urmată de o centrare la fel de bună în careul mic, dar Pribac reia cu capul peste poartă.

S-au „rupt”

Mitanul secund începe mai bine pentru gazde, care controlează începutul reprizei a doua, iar în minutul 56 Lintaru este prins între Bîrlan şi Negrescu şi arbitrul dictează penalty. Execută Pribac, slab, în stânga lui Lazar, iar acesta respinge. Atunci s-a rupt ceva în jocul Devei, iar desfăşurarea ostilităţilor de pe teren au fost total nefavorabile echipei lui Marius Sîrbu. În minutul 64 Stănilă iese aiurea şi face henţ în afara careului în postură de ultim apărător şi arbitrul îi arată cartonaş roşu, Deva rămânând în zece oameni, în poartă intrând Iancău, tehnicianul celor de la CNS Cetate fiind obligat să scoată de pe teren un jucător de câmp, în speţă pe Chelariu. În minutul 67 oaspeţii beneficiază de o lovitură liberă de la 25 de metri, Negrescu şutează spre poartă, mingea deviată întâlneşte bara transversală, Hemidi o urmăreşte şi o introduce în poartă, dar asistentul ridicase steagul indicând ofsaid. Apoi, în minutul 72 s-a scris istoria partidei dintre CNS Cetate Deva şi Pandurii II Târgu Jiu. Atunci Mărgărit i-a luat faţa lui Dosan şi de pe linia careului de 16 metri şi a înnscris cu un şut la colţul lung, în vinclu. Până la sfârşitul jocului ar mai fi de notat o singură fază de atac a gazdelor, din minutul 83, când Vajda îi pasează în careu lui Pribac, iar şutul bun al celui din urmă şterge transversala, Pandurii impunându-se la Deva cu 2-0. De la acest meci ar mai fi de notat premierea unor foste glorii ale fotbalului devean în pauza jocului, numele acestora stârnind plăcute amintiri microbiştilor din tribună, care şi-au adus aminte că, pe vremuri, trupa de la poalele Cetăţii era o puternică echipă de Divizia B. Etapa viitoare Deva va juca, într-un derby al judeţului, cu FC Hunedoara.

Caseta 1
CNS Cetate Deva – Pandurii II Târgu Jiu 0-2 (0-1)

Stadion: „Cetate” Deva

Spectatori: 600

Au marcat: Pîrcălabu (29), Mărgărit (73)

CNS Cetate: Stănilă – Kelemen, Dosan (77 Şumuţiu), Boldea, Ungureanu – Vajda (cpt), Chelariu (66 Iancău) – Şaucă, Pribac, Lintaru (61 Făgărăşanu) – Suciu (74 Boloş). Antrenor: Marius Sîrbu

Pandurii II: Lazar – Pleaşcă, Celea, Negrescu (68 David), Trocan (cpt) – Erdei, Bîrlan – Trifu, Dodoi (62 Hemidi), Pîrcălabu (77 Dumitru) – Mărgărit (89 Brânzan). Antrenor: Claudiu Mocioi

Cartonaş roşu: Stănilă (64)
Arbitri: Iulian Mihai – Florin Badea (ambii din Rm. Vâlcea), Marian Truţă (Sirineasa)