FOTBAL. Crişciorul a învins Petrila în derby-ul etapei în Liga a IV-a

Turul de campionat din Liga a IV-a de fotbal Hunedoara se apropie, încetul cu încetul, de sfârşit, zilele trecute disputându-se antepenultima etapă.

Meciuri încinse în Valea Jiului

În runda a XI-a a Ligii a IV-a de fotbal Hunedoara s-au disputat câteva partide interesante. În derby-ul etapei s-au întâlnit echipele de pe locurile cinci şi trei, Metalul Crişcior Brad şi Inter Petrila. După un joc echilibrat, gazdele au învins cu 2-1, dar în mod oarecum surprinzător au coborât un loc în clasament, iar cei de la Petrila au ieşit de pe podium, fiind acum pe poziţia a patra, ambele echipe având 20 de puncte. Între acestea, pe cinci, tot cu 20 de puncte, a ajuns Gloria Geoagiu, graţie victoriei fără probleme, cu 5-2, pe care au obţinut-o în faţa celor de la Victoria Călan. Pe trei au urcat cei de la Aurul Brad, cu 22 de puncte, profitând, aşa cum mulţi anticipau, de rezultatul meciului dintre Metalul şi Inter, “moţii” câştigând mai greu decât arată scorul, meciul cu CS Vulcan, echipă ce a cunoscut vremuri mai bune. În partida de la Vulcan Aurul a învins cu 3-1, după ce la pauză era 1-1, dar golul de 2-1 l-au marcat când gazdele aveau un jucător mai puţin pe teren, după o eliminare, iar cel de 3-1, în ultimul minut, după ce un alt fotbalist de la echipa din Vale văzuse şi el cartonaşul roşu, “minerii” terminând partida în nouă oameni. Primele două locuri de pe podium rămân aceleaşi, pe poziţia secundă fiind tot Hercules Lupeni, care a dispus, după un meci cu scântei, într-un derby al orgoliilor din Valea Jiului, cu 2-1, pe terenul celor de la Minerul Uricani. La un moment dat, gazdele au părăsit terenul, revenind apoi, oficialii de la Uricani reclamând grave greşeli ale brigăzii de arbitri, în care un asistent, de fapt o asistentă, era dinLupeni. Pe primul loc se menţine, în continuare, Şoimul Băiţa care, cu 29 de puncte, în urma victorie cu 5-0, din deplasare, de pe terenul penultimei clasate, Jiul Petroşani, păstrându-şi, astfel, ecartul de cinci “lungimi” în faţa celor de la Lupeni. Sorul etapei a fost realizat de cealaltă echipă din Petroşani, Universitatea, care a învins, cu 7-2, pe terenul “lanternei roşii”, CNS Cetate II Deva, echipa studenţească îndepărtându-se, astfel de ultimele locuri din clasament. În fine, cel mai echilibrat joc al etapei a fost la Certej, unde Aurul şi Retezatul Haţeg au terminat la egalitate, 3-3, după ce la pauză a fost 2-2, gazdele conducând cu 2-0 şi 3-2, oaspeţii marcând ultimul gol în minutele de prelungire ale întâlnirii. Meciurile penultimei etape se vor disputa sîmbătă şi duminică, ora de începe a jocurilor fiind 11.30, în deschiderea acestora urmând a se desfăşura partidele de juniori.