FC Hunedoara câştigă din nou în deplasare

Trupa pregătită de Victor Roşca a obţinut al doilea succes pe teren străin din tot atâte meciuri disputate

Rămaşi datori faţă de proprii suporteri, după înfrângerea de pe teren propriu în faţa celor de la Performanţa Ighiu, cei de la FC Hunedoara au tratat cu maximă seriozitate partida din deplasarea de la CS Ineu, care a contat pentru etapa a III-a din seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal.

După ce, în partida de debut a campionatului, FC Hunedoara a reuşit să câştige pe terenul celor de la Naţional Sebiş, jucătorii pregătiţi de Victor Roşca au reeditat jocul bun din deplasare, impunându-se în fieful altei echipe din judeţul Arad, de această dată fiind vorba despre CS Ineu. Hunedorenii au intrat hotărâţi pe teren să spele ruşinea de etapa trecută, când au pierdutt acasă în faţa unei nou – promovate, şi, în minutul 15 al partidei de la Ineu au deschis scorul prin Bozian, arădean la origini, care a înscvris din apropierea porţii, după o acţiune ceată de Drăgoescu. Oaspeţii nu resimt şocul şi revin în atac, având două bune oportunităţi de a egala scorul de pe tabela de marcaj, prin Tomuţ şi Huţanu, şutul celui din urmă lovind transversal porţii apărate de Raţ. La rândul lor, şi oaspeţii mai puteau înscrie, dar Bujor, portarul celor de la Ineu a intervenit foarte bine în faţa lui Crengăniş şi, astfel, FC Hunedoara a intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 1-0. În mitanul secund gazdele forţează egalarea, dar Raţ le-a refuzat golul lui Tomuţ, Bier şi Huţanu. Şi, cum ocaziile se răzbună în fotbal, FC Hunedoara face 2-0 în minutul 61, la gol contribunind aceeaşi jucători ca şi la prima reuşită, dar rolurile s-au inversat: Bozian a fost servantul, cu o centrare excelentă din corner, iar Drăgoescu marcatorul, acesta punctând cu capul. Până spre finalul jocului nu s-au înregistrat faze notabile de poartă, dar ultimele zece minute au fost palpitante. Gazdele reduc din handicap prin nou intratul Filimon, şi finalul se anunţa incendiari. Spiritele au fost liniştite în minutele de prelungire indicate de centralul Valeriu Demian din Zalău, Bozian reuşind “dubla” în urma transformării unei lovituri de pedeapsă, obţinută tot de el în urma unui fault asupra sa în careul mare comis de Stănaia, iar FC Hunedoara se impune, cu scorul de 3-1, pe terenul celor de la CS Ineu. În urma acestui rezultat, FC Hunedoara a urcat pe locul al treilea din clasament, Etapa viitoare, cea cu numărul patru, programează, pe stadionul “Michael Klein”, derby-ul judeţului, dintre FC Hunedoara şi CNS Cetate Deva, partida urmând a se desfăşura sâmbătă, 18 septembrie, de la ora 17.00.
CS Ineu – FC Hunedoara 1-3 (0-1)
Stadion „Central” Ineu
Spectatori: 200.
Au marcat: Filimon (80) / Bozian (15, 91 – pen.), Drăgoescu (61)
CS Ineu; Bujor – Kocsis (72 Filimon), Wild, Tudoroiu (46 Zdremțan), Hulbăr – Bier (cpt.), Tomuț – Ciocan, Stănaia, Huțanu – Cioboată (46 Mașniță). Antrenor: Cristian Sculici
FC Hunedoara: Raț – Ciucurescu, D. Creciunesc, Mardare, Petresc – Ionicescu, Drăgoescu (83 Gheară), Bozian, Simionov (60 Marina) – Tecsi (cpt.) (83 C. Creciunesc), Crengăniș (71 Ursachi). Antrenor: Victor Roșca
Au marcat: Arbitri: Valeriu Demian (Zalău) – Silviu Haramuz (Reșița), Tamas Kopriva (Satu Mare).
7. National Sebiş 3 1 1 1 1 2 4
8. Minerul Motru 3 1 1 1 1 3 4